Nie przegap
Strona główna / Z przymrużeniem oka / Piłka nożna na maturę!

Piłka nożna na maturę!

Dziś mamy dzień, o którym doskonale pamiętają uczniowie, zapominają studenci, a dotyczy tylko pewnej wąskiej grupy dorosłych. Chodzi o Dzień Edukacji Narodowej, znany powszechnie jako Dzień Nauczyciela. Z tej okazji proponuję, zmiany w polskim systemie oświaty, które minister edukacji narodowej powinien wziąć pod uwagę. Moja idea rozwiązuje wiele problemów przede wszystkich uczniów szkół średnich, wszak to ich głównie dotyczy egzamin maturalny.

Należy rozpatrzyć unifikację wszystkich przedmiotów maturalnych do jednej, jedynej pozycji – piłki nożnej. Jest to uniwersalna dziedzina wiedzy łącząca w sobie wszystkie dotychczasowe gałęzie nauki przewidziane w systemie kształcenia. By nie być gołosłownym, przygotowałem przykładowe zadania maturalne rozwiewające wszelkie wątpliwości, czy wiedza ludzi wchodzących w dorosłość na rzeczonej zmianie by nie ucierpiała.

Jakie przewiduję efekty reformy? Mniej stresu wśród uczniów, krótsze zamieszanie w szkole związane z okresem egzaminacyjnym, oszczędności na organizacji egzaminów oraz podręcznikach do różnych przedmiotów, przejrzystość systemu nauczania, propagowanie zdrowego stylu życia. Jednym z założeń jest też wykorzystanie Orlików, które na potęgę wyrosły w naszym kraju dzięki umiłowanym przywódcom – to właśnie na zielonych boiskach i świeżym powietrzu uczniowie poznawaliby tajniki tego świata, a lepiej dotlenione mózgi pracowałyby szybciej i efektywniej.

Z tego miejsca apeluję do nowego ministra edukacji narodowej o rozpatrzenie mojej inicjatywy i powołania sejmowej komisji do prac nad odpowiednią ustawą.


Przykładowe zadania

Fizyka i astronomia – poziom podstawowy

zad.1
Podczas meczu pada deszcz i murawa staje się bardzo śliska. Javier Hernandez o masie mH=65kg wykonuje w polu bramkowym przeciwnika wślizg z prędkością v0=5m/s. Zderza się z piłką o pomijalnie małej masie i Johnem Terrym, którego masa wynosi mT=80kg, po czym wjeżdżają wraz z piłką do bramki. Pomijamy opory ruchu.
1.1 Podaj rodzaj zderzenia, jeżeli po nim obaj zawodnicy pozostali „złączeni”.
1.2 Jakim ruchem poruszają się zawodnicy po kolizji, a jakim poruszaliby się, gdyby działała na nich stała siła oporów ruchu F?
1.3 Z jaką prędkością obaj zawodnicy będą się poruszać bezpośrednio po kolizji?

zad.2
Podczas pompowania piłki o stałej pojemności V ciśnienie atmosferyczne p wewnątrz niej wzrasta o 10%. Zakładając, że pompowanie przebiegło na tyle sprawnie, że nie nastąpiła wymiana ciepła pomiędzy piłką i otoczeniem, oblicz temperaturę powietrza wewnątrz niej. Temperatura początkowa T wynosiła 23 stopnie C.

Fizyka i astronomia – poziom rozszerzony

zad.1
Podczas meczu z Liverpoolem Michael Carrick, stojąc na osi boiska, zauważył bramkarza przeciwnika wysuniętego daleko przed pole bramkowe i postanowił go przelobować. Kopnął piłkę prostopadle do linii końcowej boiska tak, iż nadał jej prędkość początkową v0=22m/s, a kierunek wektora tejże prędkości tworzył z powierzchnią boiska kąt α=π/6. Przy obliczeniach przyjmij g=10m/s2, masę piłki m=0,5kg i zaniedbaj opory ruchu.
1.1 Oblicz, jak daleko od piłkarza piłka upadnie na ziemię.
1.2 Czy, jeśli Michael Carrick stał 39m od bramki, strzeli gola, skoro wysokość bramki wynosi H=2,44m?
1.3 Oblicz energię potencjalną i energię kinetyczną w najwyższym punkcie lotu piłki.
1.4 Carrick strzelił gola i z radości biegnie w stronę trybun, krzycząc głośno. Częstotliwość jego głosu wynosi f=600Hz. Dźwięk o jakiej częstotliwości mogliby usłyszeć kibice, jeśli sami nie krzyczeliby wniebogłosy, a piłkarz biegł ze stałą prędkością vmc=24km/h?

zad.2
Paul Scholes nadał piłce prędkość v=(1/3)c. Według biedronki siedzącej na futbolówce piłka doleciała do bramki w czasie t. W jakim czasie piłka doleciała do bramki według kibiców znajdujących się na trybunach?

Matematyka – poziom podstawowy

zad.1
Wujek Roman na zakup Fernando Torresa wydał £50mln. Do tego co tydzień wypłaca Hiszpanowi £150 tys. Przyjmij, że transfer napastnika miał miejsce 36 tygodni temu, a sam sportowiec zdobył dotychczas trzy bramki. Ile kosztowała wujka Romana jedna bramka Fernando Torresa?

zad.2
W pierwszej szóstce Premier League sezon 2011/2012 ukończyły poniższe drużyny. Ustal ich kolejność w końcowej tabeli, znając ilość zdobytych punktów, bramek strzelonych i straconych.

Klub Punkty Bramki strzelone Bramki stracone
FC Liverpool 67 70 49
Chelsea FC 72 73 35
Manchester UTD 92 105 35
Arsenal FC 67 71 50
Tottenham 70 70 40
Manchester City 72 82 45

O zajętych miejscach decydują kolejno: ilość punktów, bilans bramek, ilość bramek strzelonych.

Matematyka – poziom rozszerzony

zad.1
W meczach Manchesteru United z Arsenalem FC przewaga bramkowa United wyraża się następującym wzorem:

Równanie

gdzie n – ilość piłkarzy Arsenalu wyłączonych z gry.
W przypadku liczb niecałkowitych zaokrąglamy je do góry do pełnych jedności.
1.1 Narysuj wykres funkcji g(x)=-f(|x-3|)+4
1.2 Oblicz, ilu najwięcej wyłączonych z gry zawodników może mieć w swych szeregach Arsenal, by Szczęsny wrócił do domu przed dziewiątą.
1.3 W kolejnych meczach Arsenal strzelał o x, x-3, x+1, x-2 mniej goli od Manchesteru United, a średnia arytmetyczna tych różnic wynosi 5. Ilu piłkarzy drużyny z Londynu pauzowało w kolejnych meczach?

Chemia – poziom podstawowy

zad.1
Kibice podczas meczu prowadzą oprawę i odpalają race świetlne, które zawierają w sobie sporo siarki (IV).
1.1 Napisz równanie reakcji spalania siarki zawartej w racy i nazwij produkt tej reakcji.
1.2 Jakiego typu jest ta reakcja: endo- czy egzotermiczna?
1.3 Na stadionie pada deszcz. Napisz równanie reakcji dymu ze spalonej siarki z wodą i nazwij otrzymany produkt. Jakie są jego właściwości?

Chemia – poziom rozszerzony

zad.1
Podaj nazwy i wzory strukturalne trzech gazów cieplarnianych wydzielanych przez piłkarzy w trakcie meczu.

Biologia – poziom podstawowy

zad.1
Deficyt jakich substancji występuje we krwi piłkarza pod koniec ciężkiego meczu?

zad.2
Dlaczego m.in. w Old Trafford nad murawą instaluje się lampy UV?

Biologia – poziom rozszerzony

zad.1
Cole vs. GrochNa zdjęciu obok przedstawiony jest wślizg Ashleya Cole’a w nogi Javiera Hernandeza. Wymień nazwy kości i ścięgien, które mogły ucierpieć przez taki faul.

zad.2
Wymień hormon i gruczoł go produkujący, który jest wydzielany w organizmie piłkarza w momencie:
1.1 strzelenia gola przewrotką w meczu derbowym,
1.2 niesłusznej decyzji sędziego,
1.3 porażki z odwiecznym przeciwnikiem 8:2.

Geografia – poziom podstawowy

zad.1
Dopasuj miasta i państwa do słynnych stadionów.

Obiekt Państwo
Santiago Bernabeu, Maracana, PGE Arena, Wembley, Par des Princes, Old Trafford, San Siro, Allianz Arena Anglia, Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Brazylia, Polska

zad.2
Pogrupuj województwa w cztery grupy obecnej III ligi.

Geografia – poziom rozszerzony

zad.1
Dopasuj nazwę klubu do miejscowości i zaznacz je na mapie konturowej Polski.

Nazwwa Miejscowość
Inter, Izolator, Bizon, LZS, Błękit, Cosmos, Grom, Wicher, Koloryt, Partyzant Cyców, Zimna Wódka, Kobyłka, Gnojnica, Pastuchów, Boguchwała, Targowiska, Medyka, Różaniec, Nowotaniec

zad.2
Zaznacz odpowiednimi literami na konturowej mapie Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich miasta, w których siedziby mają kluby Euzebiusza Smolarka (S), Davida Trezegueta (T), Asamoah Gyana (G).

Język obcy nowożytny – poziom podstawowy

zad. 1
Zredaguj zaproszenie dla zagranicznych turystów na wspólne oglądanie derbów Manchesteru w twoim mieście.

 • Podaj datę i godzinę wydarzenia.
 • Opisz jak trafić do wyznaczonego miejsca.
 • Wspomnij o atrakcjach w trakcie oglądania meczu.
 • Zachęć do zaproszenia znajomych.

zad.2
Napisz list do przyjaciela z Merseyside znajdującego się w depresji po 20 latach bez mistrzostwa Anglii w wykonaniu FC Liverpoolu.

 • Zapytaj o strzelecką formę Jamiego Carraghera.
 • Pociesz go, że w tym roku mają spore szanse na zakwalifikowanie się do Ligi Europy.
 • Przypomnij słowa Luisa Suareza, iż zawsze można wygrać jakiś puchar.
 • Zaproponuj przyjacielowi wspólne oglądnięcie meczu Manchesteru United, gdy będziesz znajdował się w Anglii.

Język obcy nowożytny – poziom rozszerzony

zad.1
Wypowiedz się na jeden z trzech poniższych tematów. Wypowiedź powinna zawierać od 200 do 250 słów i spełniać wszystkie wymogi typowe dla formy wskazanej w poleceniu.

 • „Premier League jest ważniejsze niż Liga Mistrzów”. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoją opinię i podasz argumenty.
 • Opisz stadion Old Trafford i jego najbliższe okolice.
 • Napisz opowiadanie pt. „Mój pierwszy dzień w drużynie Manchesteru United”.

Język polski – poziom podstawowy

zad.1
Przeczytaj tekst Krzyśka Wójtowicza z Redlog.pl „Love United, don’t mind Glazer” i odpowiedz na przedstawione niżej pytania.
1.1 W jakim celu autor używa nagłówków?
1.2 „Wrzucanie w avatary i inne grafiki barw Newton Heath oznaczało +5 do powagi, szpanu i ogarnięcia w tematyce klubowej.” – jakim językiem napisane jest to zdanie?

 • urzędowym
 • potocznym
 • literackim
 • staropolskim

1.3 Zapisz I przy zdaniach pełniących funkcję informacyjną i O przy zdaniach wyrażających opinię.

Zdanie Opinia czy informacja?
„Gdy narodził się ruch G&G, poza jawnymi kłopotami finansowymi, od wyznaczonych przez samych siebie standardów odbiegał także poziom sportowy. „
„Gdyby bowiem co dwa tygodnie pojawiał się news (…) temat by żył, mimo, że stan faktyczny byłby dokładnie taki sam, jak miał miejsce w rzeczywistości. „
„W każdym razie, trzeba trzymać rękę na pulsie, bo chyba nietrudno się zgodzić, że od ideału wciąż dzieli nas spory dystans.”
„Wśród społeczności kibicowskich nad Wisłą pojawiały się też elementy G&G najczęściej przywożone wprost z Anglii.”

Język polski – poziom rozszerzony

zad.1
Porównaj „Epitafium polskiej piłki” Dariusza Szpakowskiego i „Hymn uwielbienia boga jedynego” Sergiusza Ryczela wygłoszonego podczas rzutu karnego w meczu FC Barcelona – Arsenal FC. Wykorzystaj właściwe konteksty, w tym osobiste i emocjonalne.

Historia – poziom podstawowy

zad.1
Z podanych niżej dat wybierz rok zdobycia przez Manchester United po raz pierwszy mistrzostwa Anglii.

 • 1903
 • 1908
 • 1923
 • 1930

zad.2

Dariusz SzpakowskiHeroicznie walczą o to, by coś się udało. Peter Schmeichel idzie na pole karne. Został tutaj tylko Irwin. Schmeichel, Yorke, Giggs, pusta jest bramka… GOOOOL! GOOOOOL! A więc jednak! Coś niesamowitego! (…) Nikt tutaj, proszę państwa, nie siedzi na tym stadionie. Począwszy od kibiców Manchesteruuu GOL! KONIEC! (…) Kto by to wyreżyserował tak, jak ten spektakl się potoczył? Sam Hitchcock by tego nie zrobił!

Dariusz Szpakowski

Jakie wydarzenie opisują powyższe słowa komentatora? Podaj datę i miejsce.

Historia – poziom rozszerzony

zad.1
Uszereguj nazwiska trenerów Manchesteru United w kolejności chronologicznej.
James West, Frank O’Farrell, Herbert Bamlett, Dave Sexton, Jack Robson, Ernest Mangnall

zad.2
Polska reprezentacja zdobyła dotychczas dwa medale Mistrzostw Świata – w RFN 1974 i w Hiszpanii 1982. Napisz wypracowanie, w którym rozstrzygniesz, podczas którego turnieju kadra narodowa była zespołem lepszym.

Wiedza o społeczeństwie – poziom podstawowy

zad.1
Podaj nazwę polskiej formacji politycznej oraz nazwisko jej lidera, która najczęściej trafia na grupy kibiców.

zad.2
Wymień trzech byłych piłkarzy reprezentacji Polski, którzy byli lub są posłami bądź senatorami po roku 1989.

Wiedza o społeczeństwie – poziom rozszerzony

zad.1
Opisz wpływ wyników piłkarskiej reprezentacji kraju na nastroje społeczne w Iraku, Hiszpanii i Polsce.

zad.2
Napisz wypracowanie nt. „Demokracja czy dyktatura w drużynie?”.

Historia sztuki – poziom podstawowy

zad.1
Scholes vs. BarcelonaJakie arcydzieło poprzedza moment uwieczniony na zdjęciu obok? Podaj datę i miejsce wydarzenia.

Historia sztuki – poziom rozszerzony

zad.1
Gol Ryana Giggsa w półfinale Pucharu Anglii w 1999r. i bramka Wayne’a Rooneya w zimowych derbach Manchesteru w sezonie 2010/2011 – które z tych dwóch wybitnych trafień zasługuje na większy podziw i szacunek? Napisz wypracowanie rozstrzygające ten spór, uwzględniając aspekty historyczne i emocjonalne.

Historia muzyki – poziom podstawowy

zad.1
Podaj tytuł i wykonawcę piosenki, na której melodię śpiewane jest „City’s going down with a billion in a bank”.

Historia muzyki – poziom rozszerzony

zad.1
Opisz podłoże historyczne przyśpiewki „5:1 and even Heskey scored!”.

Wiedza o tańcu – poziom podstawowy

zad.1
Opisz układ choreograficzny do piosenki Mistrzostw Świata 2010.

Wiedza o tańcu – poziom rozszerzony

zad. 1
Nazwij dwa tańce wykonane przez Andersona po strzeleniu goli dla Manchesteru United.

Religia – poziom podstawowy

zad.1
Podaj 5 cech boskich Ryana Giggsa.

Religia – poziom rozszerzony

zad.1
Napisz wypracowanie na temat „Kto jest piłkarskim bogiem i dlaczego Leo Messi Ryan Giggs?”. Praca ma zawierać przynajmniej 200 słów.

Przewiń na górę strony