Nie przegap
Strona główna / Ogólne / Podatki zdetronizują królową?

Podatki zdetronizują królową?

Podatki zdetronizują królową?
Jak długo jeszcze najbogatsza i prawdopodobnie najlepsza liga świata pozostanie na piłkarskim tronie. Dominacja Premier League może się niedługo zakończyć z powodu planów rządu Gordona Browna. Premier zjednoczonego królestwa ma zamiar znacząca podnieść podatek dochodowy dla najbogatszych, czyli portfele naszych ulubieńców z boiska zostaną uszczuplone.

» Chcesz opublikować swój tekst na Redlogu? Wyślij go nam!

W Wielkiej Brytanii mamy tak jak w Polsce progresywny podatek dochodowy, a progi procentowe wynoszą 10%, 20% w którym mieści się większa część społeczeństwa i najwyższy 40% który obejmuje wszystkich obywateli zarabiających powyżej 36 tys. funtów rocznie. Wielu piłkarzy United zarabia tyle w tydzień.

Na kwiecień 2010 przypada w Anglii rozpoczęcie nowego roku podatkowego, i wtedy właśnie zacznie obowiązywać nowe prawo. Ale z nim znajdziemy się w kwietniu przyszłego roku, to najpierw trzeba sprawdzić jaką sytuacje mamy obecnie w Premiership i w innych dobrze prosperujących ligach

Kraj Podatek
Anglia (od IV 2010 r.) 50%
Anglia (obecnie) 40%
Niemcy 45%
Hiszpania (Hiszpanie) 43%
Hiszpania (obcokrajowcy) 24%
Włochy 43%
Francja 40%

Najkorzystniej wygląda sytuacja Hiszpanii, ponieważ mogą oni zatrudniać zagraniczne gwiazdy oferując im dużo lepsze warunki, ale Hiszpańskie władze chcą w najbliższym czasie podnieść podatek dla obcokrajowców tak żeby wyrównał się z podatkiem dla Hiszpanów.

Z tabeli jasno wynika że Anglicy jak dotychczas mają jedne z najniższych podatków dla krezusów (wśród państw G7 na chwile obecną zajmują 6 miejsce pod względem wysokości podatków dochodowych, a po podwyżce awansują na drugie).

Powyższa tabela nie w pełni oddaje wysokość kosztów jakie ponoszą kluby zatrudniając piłkarzy. Poniżej mamy tabelę z której łatwo można wywnioskować ze najwyższe koszta ponoszą Francuzi. Możemy sobie teraz wyobrazić jaką kolosalną zmianę przeszły zarobki Karima Benzemy, który zamienił Lyon na Madryt. Tabela dotyczy zawodnika zarabiającego 3mln euro rocznie. Który ma opłacone niezbędne ubezpieczenia i świadczenia.

Kraj Składka
Anglia (od IV 2010 r.) 6,8%
Anglia (obecnie) 5,7%
Niemcy 5,4%
Hiszpania (Hiszpanie) 5,3%
Hiszpania (obcokrajowcy) 4,0%
Francja 6,7%
Włochy 5,7%

Najprawdopodobniej przy nowych negocjacjach kontraktów z klubami, zawodnicy zażądają dużo wyższych pensji niż dotychczas. Wielu piłkarzy zwraca uwagę na warunki podatkowe panujące w danej lidze. Arszawin gdy dowiedział się, że brytyjski fiskus będzie zabierał mu polowe wynagrodzenia to natychmiast zażądał podwyżki. W Rosji musiał dzielić się z państwem tylko 13% zarobków. Niektórzy mogą zacząć omijać Anglię szerokim łukiem.

Duża część zawodników The Championship jest wstanie zarobić więcej niż 36 funtów rocznie. QPR może mieć z tego powodu problemy finansowe.

Zawodnicy tacy jak Carlos Tevez, Emmanuel Adebayor czy Kolo Touré mogą poszukać sobie bardziej opłacalnego miejsca do kopania piłki. Liga Angielska będzie narażona na utratę wartościowych zawodników. Stanie się przez to mniej atrakcyjna i mniej zamożna.
Najwierniejsi gracze pozostaną.

Autor: wojteksg90

Przewiń na górę strony