Nie przegap
Strona główna / Ogólne / II konferencja „Wolontariat w sporcie”

II konferencja „Wolontariat w sporcie”

II konferencja Wolontariat w sporcie
W piątek, 22 maja w kompleksie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbyła się konferencja „Wolontariat w sporcie” organizowana już po raz drugi przez Sport&Business Foundation. Redaktorzy Redlog.pl stawili się na niej w składzie: Wiktor Jaszczak, Marcin Kubiak i Łukasz Szoszkiewicz. Do Poznania zjechali przedstawiciele wielu organizacji wolontariackich nie tylko z Polski, ale również i z Wysp Brytyjskich. Podczas trwania konferencji, zainteresowani mogli nabyć certyfikat wolontariusza, a także uczestniczyć w specjalnych warsztatach prowadzonych przez prelegentów z Anglii.

Konferencja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10 rano. Pierwszy blok tematyczny, zatytułowany „Wolontariat sportowy – nowy wymiar wolontariatu”, obejmował cykl czterech prelekcji. Jako pierwszy swoją prezentację przedstawił Prezes Centrum Wolontariatu, Dariusz Pietrowski, który pokrótce przybliżył ideę wolontariatu sportowego. Pan Pietrowski zwrócił uwagę, że w Polsce system wolontariatu jeszcze raczkuje i póki co, powinniśmy brać przykład z krajów skandynawskich, Anglii czy Hiszpanii, gdzie działających wolontariuszy jest nawet pięciokrotnie więcej. Jako przedstawiciel państwa, w którym idea bezinteresownej pomocy jest o wiele bardziej rozwinięta, wystąpiła Margaret Nolan z Anglii. Wygłosiła ona wykład na temat tworzenia profesjonalnych struktur wolontariatu sportowego. Prelekcji z uwagą wysłuchali wszyscy zgromadzeni – w końcu niebawem trzeba się zabrać za organizację wolontariatu na Euro 2012. Kiedy Pani Nolan skończyła swoją prezentację, przedstawiciele SBF wręczyli jej pamiątkową statuetkę, a wówczas Wiktor – debiutujący w roli redakcyjnego fotografa – pstryknął nagrodzonej kilka zdjęć, które możecie obejrzeć w galerii poniżej. Wysłuchaliśmy jeszcze dwóch wykładów – Krzysztofa Kropielnickiego z SBF oraz Ashleya Pringle’a z fundacji SkillsActive, która organizuje wolontariat na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku (przy imprezie będzie pomagało ponad 70 tys. wolontariuszy!).

Po czterech prezentacjach nastąpiła krótka przerwa, w trakcie której udało nam się porozmawiać z Margaret Nolan (wywiad już niedługo na łamach Redlog.pl!). Angielka okazała się bardzo miłą i rozmowną osobą – odpowiedziała wyczerpująco na każde z naszych pytań.

Drugi blok konferencyjny zatytułowany został „Wolontariat na imprezach sportowych” i rozpoczął się prelekcją Marka Siwika – studenta z Katowic, który był wolontariuszem podczas Euro 2008, a także pomagał przy Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie, które odbyły się w tym roku w Toruniu. Pan Siwik podkreślał różnice w organizacji obu imprez – po raz kolejny okazało się, że Polska jest daleko w tyle, jeśli chodzi o organizację większych wydarzeń sportowych. Różnic jest wiele: począwszy od wyposażenia wolontariusza, przez organizację czasu wolnego (lub też – w wypadku toruńskiego turnieju – jej braku), wyżywienie, na upominkach skończywszy. Więcej szczegółów dowiecie się z wywiadu, który przeprowadziliśmy z Panem Siwikiem. Światełko w tunelu pokazali podczas debaty Marta Smoleń ze spółki PL.2012 (zajmującej się organizacją wolontariatu na Euro) oraz Grzegorz Pyszałka z Urzędu Miejskiego Wrocławia, którzy zapowiedzieli stworzenie sprawnego systemu wolontariackiego. Co więcej, przedstawiciele władz Wrocławia przedstawili nawet projekt portalu, który miałby zrzeszać wolontariuszy nie tylko z Polski, ale i całej Europy. Zdaniem Pana Pyzałki, Wrocław ma ambicje, aby w przyszłości zostać europejskim centrum wolontariatu, a już co najmniej najważniejszą tego typu instytucją w środkowo-wschodniej części kontynentu.

Zanim nastąpiła przerwa, swoje prelekcje wygłosili jeszcze Waldemar Lembas z Urzędu Miejskiego Poznania oraz Marek Tronina, Prezes Fundacji „Maraton Warszawski”, która zajmuje się – i tutaj niespodzianka – organizacją maratonu warszawskiego ;-). W przerwie udało się nam umówić z Panem Troniną na wywiad, który przeprowadziliśmy już po zakończeniu konferencji. Oczywiście rezultaty naszej rozmowy będziecie mogli sami ocenić, jak tylko ukaże się ona na łamach bloga.

Ostatni, trzeci blok konferencyjny, zatytułowany „Oblicza wolontariatu sportowego”, rozpoczął wykład Piotra Menciny, który opowiedział o wyzwaniach, jakie stawia przed wolontariuszami organizacja imprez dla niepełnosprawnych sportowców. Następnie Piotr Matecki, Prezes Zarządu Sport & Business Foundation, zaprezentował w jaki sposób wolontariusze sportowi mogą podnosić swoje kwalifikacje. Opisując działanie i rolę wolontariatu w futbolu, Pan Matecki przytoczył przykład Manchesteru United, gdzie system ten jest o wiele bardziej rozbudowany niż ma to miejsce w naszych rodzimych klubach. Na sam koniec wystąpili Grzegorz Pyszałka i Jakub Kalinowski z Urzędu Miejskiego Wrocławia i była to – moim zdaniem – prawdziwa wisienka na torcie. Panowie zaprezentowali projekt portalu zrzeszającego wolontariuszy. Jako, że prace nad stroną są już na ukończeniu, mieliśmy pełen obraz tego, co ukaże się jako wersja beta serwisu już 1 czerwca, a więc lada dzień. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu wrocławian.

Po zakończonej prezentacji, udaliśmy się jeszcze do salki konferencyjnej, gdzie kończyły się warsztaty wolontariackie, aby złapać jeszcze Pana Troninę oraz Panią Nolan i zapytać ich o wrażenia z konferencji. Zanim rozeszliśmy się do domów, odebraliśmy także certyfikaty wolontariusza, które można było nabyć w przeznaczonym do tego miejscu.

Możliwość poznania struktur i organizacji wolontariatu sportowego powinna zainteresować przede wszystkim samych wolontariuszy, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych. Kompetentni prelegenci byli na ogół dość rozmowni i chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Szczególnie ciekawe spostrzeżenia przekazał nam Marek Siwik, który opowiedział, jak wyglądało jego życie podczas dwóch tygodni pracy przy organizacji Euro 2008. Po rozmowie z nim zaczęliśmy poważnie rozważać udział w wolontariacie podczas zbliżających się Euro 2012. Kto wie, może spotkamy się jeszcze z Panem Siwikiem, tym razem w nieco mniej formalnych okolicznościach;-).

Organizacja konferencji zasługuje na pochwałę – nie było większych opóźnień czy przesunięć. Jedyne, co nam się nie spodobało to dość chaotyczna i krótka dyskusja, która zakończyła się akurat wtedy, kiedy dysputanci zaczęli się rozkręcać. Zaskoczył nas też wybór dość dużej sali konferencyjnej, która w znakomitej większości pozostała pusta. Widać było, że idea wolontariatu sportowego jest jeszcze w naszym kraju obca – zainteresowanie nie było tak duże, jakiego spodziewał się organizator.

W obliczu zbliżającego się wielkimi krokami Euro 2012, zapewne niedługo zostanie zorganizowane kolejne tego typu spotkanie (poprzednie odbyło się pół roku temu). Każdy, kto chciałby poznać kulisy organizacji wolontariatu, bądź też zakręcić się w tym środowisku i pomagać przy organizacji Mistrzostw Europy, powinien pojawić się na konferencji i przybliżyć sobie nieco tę ideę. Naprawdę warto.


Zapraszamy również do zarejestrowania się w bazie wolontariuszy SBF. Dzięki niej zyskacie szansę na pomoc w organizacji wielu imprez sportowych, w tym EURO 2012.

Formularz rejestracyjny znajdziecie tutaj.

Przewiń na górę strony