Nie przegap
Strona główna / Miniblog / Panie Benitez – kończ waść, wstydu oszczędź…

Panie Benitez – kończ waść, wstydu oszczędź…

Panie Benitez - kończ waść, wstydu oszczędź...
Rafael Benitez to trener, który w tym sezonie popsuł dużo krwi kibicom Manchesteru United. Nie skłamię chyba, że nie cieszy się on wśród kibiców Czerwonych Diabłów szacunkiem. A jak Liverpool zaczyna wygrywać to zabiera głos w sprawach, w których nie ma racji. Wszystko zaczęło się od…

Wszystko zaczęło się od tzw. mind games, w których niekwestionowanym mistrzem jest nie kto inny jak sir Alex Ferguson. Zdawać by się mogło, że Rafa pozazdrościł Jose Mourinho, który jak do tej pory jako jedyny był godnym przeciwnikiem dla Szkota. Jak to się skończyło? Rafael Benitez, delikatnie mówiąc, ośmieszył się.

Polecam w tym miejscu tekst Wiktora na ten temat: Mind games: Benitez vs Ferguson

Jednak ostatnio nasz ulubiony trener znowu zabrał głos – tym razem poruszył jakże interesujący temat transferów. Już w maju 2008 roku pisaliśmy, że Liverpool wydaje na transfery więcej niż Manchester United (Transfery! Czyli ktoś tu kłamie…) jednak kibice Liverpoolu zarzucili, że dane są fałszywe (mimo że pochodziły z renomowanego i ogólnie dostępnego źródła). Jednak dzisiaj przyszła pora na postawienie „kropki nad i”. Zaczynamy….

Rafael BenitezAlex powinien pomyśleć o tym, ile wydaje każdego roku na transfery. Być może Ferguson myśli, że Berbatow był tani, bo często płacą za zawodników 30 milionów funtów, a transfery pozostałych oscylują w granicach 20 milionów. W ostatnim spotkaniu z nami mieli na ławce Hargreavesa, Teveza i Naniego.

To 70 milionów funtów. Jeśli chcecie mówić o cenach zawodników, to pod tym względem nie dorównamy United. Ich napastnicy kosztują 60 milionów, a nasi 40. Każdego roku Ferguson wydaje po 30 milionów na każdego zawodnika. Ja cieszę się ze swoich piłkarzy.

Oczywiście nie trzeba było długo czekać na reakcję angielskich dziennikarzy, którzy szybko wyliczyli, że od 2004 roku szkoleniowiec Liverpoolu wydał na transfery 188 milionów funtów kupując 26 zawodników, a sir Alex Ferguson w tym okresie czasu dokonał transferów 14 graczy za 177,5 miliona funtów.

sir Alex Ferguson także nie pozostał dłużny i szybko skutecznie przekonał, że Rafa nie ma racji…

Sir Alex FergusonByłem zszokowany tym stwierdzeniem. Zatrudniłem sobie kilku ludzi ze świata sportu, którzy sprawdzili dla mnie jak jest naprawdę. Okazało się, że Rafa o wiele nas wyprzedza jeśli weźmiemy pod uwagę wydatki klubów w ostatnich pięciu latach. Benitez stwierdził, że to my szastamy pieniędzmi, ale okazuje się, że nawet im pod tym względem nie dorównujemy. Oni stracili 24 miliony, to więcej niż my.

Ponadto wydaje mi się, że teraz dopiero zobaczymy prawdziwy potencjał Beniteza na rynku transferowym. W końcu podpisał nowy kontrakt. Mówi się, że jest kryzys, ale w tym roku chyba nie dotknie on Liverpoolu.

W ciągu pięciu lat kupiliśmy osiemnastu zawodników, z czego ośmiu było juniorami. Jest zatem odpowiedni balans, tak jak trzeba. Zawsze chcemy promować młode talenty i będziemy starać się ciągle to robić. Inne kluby są oczywiście innymi klubami i mają inną politykę niż moja. Niewątpliwie tak jest w przypadku Liverpoolu. Swoją drogę to jest piękne w piłce – każdy ma swój sposób na grę.

Najlepsze było jednak to, że w meczach swoich rezerw Liverpool używał 60 zawodników, podczas gdy 50 było zgłoszonych do tych rozgrywek.

Dla niedowiarków (którzy nie ufaliby Fergusonowi albo angielskim dziennikarzom) przedstawiam poniżej zestawienie wydatków transferowych klubów z Premier League (pochodzą one ze strony http://www.transferleague.co.uk/).

Wydatki klubów z Premier League w latach 1992 – 2009

Transfery w latach 1992 - 2009

Wydatki klubów z Premier League w latach 2004 – 2009

Transfery w latach 2004 - 2009

Na koniec ciśnie mi się na usta tylko jedno: Panie Benitez – kończ waść, wstydu oszczędź…

Przewiń na górę strony