The Treble – luty 1999

The Treble - luty 1999
Zdobycie Potrójnej Korony nie nastąpiło w jeden dzień… Przez blisko rok piłkarze Manchesteru United ciężko pracowali, aby dokonać tego niezwykłego osiągnięcia. Oficjalna strona United postanowiła przypomnieć miesiąc po miesiącu wspaniały sezon 1998/1999, w którym piłkarze z Old Trafford wywalczyli pierwsze w historii The Treble. Teraz czas na luty – miesiąc, w którym Manchester zdemolował Nottingham Forest i grał z Arsenalem na Old Trafford…

Premier League

Dla wielu fanów wyjazdowa wygrana 8:1 z Nottingham Forest była jednym z lepszych spotkań w wykonaniu United w tamtym sezonie. I mieli rację. Jednak późniejszy mecz z Arsenalem był bardziej ekscytujący, ale żaden zespół nie potrafił przechylić szali zwycięstwa i spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Media zapowiadały ten mecz jako hit nie tylko kolejki, ale i tej części sezonu. Spotkanie było rozgrywane na nasiąkniętym wodą boisku. Mecz był pełen pojedynków, jak np. Jaapa Stama i Dennisa Bergkampa. Holenderski obrońca rozgrywał świetne zawody i powstrzymał gwiazdę Arsenalu przed pokonaniem Duńczyka w bramce United. Niestety, raz obrona United skapitulowała.

Diabły zaliczyły jeszcze zwycięstwa z Derby County, Coventry City i Southampton. Jednak ani jedna z tych wygranych nie była tak wspaniała jak mecz z Nottingham Forest pod wodzą Rona Atkinsona. Zanim Solskjaer pojawił się na boisku duet Cole-Yorke zdobył cztery bramki, a potem Norweg zdobył rekordowe 4 bramki w ciągu 10 minut. Była to największa ilość goli strzelonych przez rezerwowego w historii. Ole pobił również rekord pod względem czasu potrzebnego na strzelenie 4 bramek przez jednego zawodnika. Powtórzę – potrzebował na to tylko 10 minut. Tym samym było to największe wyjazdowe zwycięstwo Diabłów. Poniżej możecie obejrzeć wideo z tego meczu.

Puchar Anglii

W piątej rundzie Pucharu Anglii United zmierzyło się z Fulham. Drużynę z Second Division prowadził wtedy nie lubiany przez kibiców United Kevin Keegan. Bramkę, która dała zwycięstwo Manchesterowi, zdobył zawodnik, którego Keegan sprzedał do United w 1995 roku. W 26. minucie Andy Cole dopadł do piłki po odbiciu jej od nóg Chrisa Colemana. I tylko na to było stać podopiecznych Fergusona w to deszczowe popołudnie na Old Trafford.

Fulham prawie wyrównało, kiedy Dirk Lehman przeprowadził akcję. W 67. minucie Peter Schmeichel obronił strzał Johna Solako. Starania gości nic nie dały i mecz zakończył się wynikiem 1:0. Trzeba dodać, że przez cały mecz kibice United skandowali obraźliwe przyśpiewki pod adresem Keegana.

Zdjęcia z lutego 1999

Po dzisiejszej wygranej w finale Carling Cup, po raz kolejny odezwały się głosy, że w 10. rocznicę zdobycia The Treble Manchester może zdobyć Quadruple. Wszystko idzie jak najlepiej i mam nadzieję, że do końca sezonu tak będzie. A za kolejne dziesięć lat ktoś będzie pisał serię „The Quadruple 08/09 – miesiąc po miesiącu” i wspominał między innymi dzisiejszy mecz :-)