Nie przegap
Strona główna / Letnie transfery Manchesteru United – podsumowanie

Letnie transfery Manchesteru United – podsumowanie

Dimitar Berbatov
Okienko transferowe zostało z dniem 1 września oficjalnie zamknięte. Działo się sporo, choć dwaj najwięksi gracze – Chelsea i Manchester – nie dokonały zbyt wielu spektakularnych zakupów, o dziwo częściej zajmując się sprzedawaniem piłkarzy, niż ich kupowaniem. Kibice United byli świadkami kilku ciekawych i nieoczekiwanych zagrań ze strony managera klubu. Skład został nieco odmieniony i warto się przyjrzeć, jak teraz będzie wyglądał zespół z Old Trafford.

Manchester United to chyba największe zaskoczenie tegorocznego okienka transferowego. Kluby, zwłaszcza te z czoła tabeli, mają to do siebie, że przed każdym sezonem się wzmacniają. Kupują piłkarzy, którzy mają załatać dziury w składzie lub wymienić jakieś słabsze jego ogniwo. Natomiast sir Alex Ferguson dokonał tylko jednego zasadniczego wzmocnienia – sprowadził długo oczekiwanego napastnika – Dymitra Berbatova z Tottenham Hotspur. Przy okazji sprzedał lub wypożyczył kilku utalentowanych młodzików, a także dwóch doświadczonych zawodników.

Transfery zawodników pierwszego składu

Transfery są podane w kolejności chronologicznej.

Gerard Pique

Z: Manchester United
Do: FC Barcelona
Typ: sprzedaż
Kwota: 6mln funtów

Pierwszy niepokojący sygnał z ekipy Czerwonych Diabłów doszedł do nas 27 maja, na niecały tydzień po zakończeniu wszystkich rozgrywek. Choć spekulowało się o tym od dłuższego czasu, oficjalna wiadomość była nieprzyjemna: młody Gerard Pique wraca na Camp Nou. Młody zawodnik wrócił do macierzystego klubu po 4 latach grania dla Czerwonych Diabłów. Był jednak niezadowolony z tego, że jest poza składem i gra tylko wtedy, gdy Sir Alex Ferguson ma duże problemy z obsadzeniem środka obrony. W nowo formowanym składzie Barcelony, który ma opierać się na graczach z Hiszpanii, Pique będzie prawdopodobnie występował częściej.

Statystyki gry w Manchesterze United:

Data przybycia: luty 2004r.
Skąd: FC Barcelona
Kwota: wolny transfer
Debiut: 26.10.2004r. przeciwko Crewe Alexandra (wyjazd 3:0 dla United); trzecia runda Pucharu Ligi
Numer na koszulce: 19
Liczba spotkań: 23 (w tym 9 jako rezerwowy)
Liczba bramek: 2

Mikael Silvestre

Z: Manchester United
Do: Arsenal Londyn
Typ: sprzedaż
Kwota: 750tys. funtów

Kolejny obrońca pierwszego składu pożegnał się z Old Trafford 20 sierpnia. Było to kolejne osłabienie, którego się spodziewano, jednak zaskakujący był kierunek przepływu. Otóż Francuz, który spędził w zespole z Manchesteru 9 ostatnich lat, zdecydował się zaakceptować ofertę rywala – Arsenalu Londyn. Był to pierwszy od 34 lat transfer zawodnika z Manchesteru do stolicy Anglii. Silvestre był kolejnym zawodnikiem, któremu nie odpowiadała rola rezerwowego. Nie trudno mu się dziwić, gdyż przez 7 lat był jednym z podstawowych zawodników United, regularnie występującym na lewej stronie bloku defensywnego, lub w jego środku. Teraz jednak przegrał rywalizację, głównie przez długotrwałe kontuzje, które nie oszczędzały go w dwóch ostatnich sezonach. Trudno się jednak spodziewać, by miał szansę powalczyć o miejsce w składzie ze swoim rodakiem Evrą, lub monolitem Ferdinand-Vidic.

Statystyki gry w Manchesterze United:

Data przybycia: wrzesień 1999r.
Skąd: Inter Mediolan
Kwota: 3,5mln funtów
Debiut: 11.09.1999r. przeciwko Liverpool FC (wyjazd 3:2 dla United); FA Premiership
Numer na koszulce: 27
Liczba spotkań: 361 (35 jako rezerwowy) – 35 miejsce na liście występów wszechczasów
Liczba bramek: 10

Dong Fangzhuo

Z: Manchester United
Typ: Rozwiązanie kontraktu

Młody chiński napastnik jest kolejnym młodym piłkarzem, który nie zdołał przebić się do składu. Pozyskany za 500 000 funtów z najbardziej utytułowanego chińskiego klubu piłkarskiego – Dalian Haichang. Reprezentant zespołu chińskiej młodzieżówki, zaliczył ostatnio występ na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, zdobywając jedyną bramkę dla Chin na tym turnieju. Najwidoczniej jednak Państwo Środka nie jest na tyle silne w piłce nożnej, by jeden z jego najlepszych zawodników mógł grać w zespole Mistrza Anglii. Dong rozegrał w barwach Czerwonych Diabłów Premiership tylko jedno spotkanie – mecz „o pietruszkę” z Chelsea Londyn w maju 2007 roku. Dołożył też jeden występ w Pucharze Ligi i Lidze Mistrzów. Świetne występy w Royal Antwerp oraz rezerwach Manchesteru United nie pozwoliły mu przebić się jednak na stałe do pierwszej drużyny. W końcu, z powodu niezadowolenia Chińczyka (i jak podejrzewam także klubu) kontrakt piłkarza został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik niemal od razu wrócił do swojego poprzedniego klubu, by tam szlifować umiejętności i grać „ku chwale komunistycznych Chin”. Życzymy udanych występów.

Statystyki gry w Manchesterze United:
Data przybycia: styczeń 2004
Skąd: Dalian Haichang
Kwota: 0,5mln funtów (z możliwością wzrostu do 3,5mln w zależności od występów)
Debiut: 09.05.2007r. przeciwko Chelsea Londyn (na wyjeździe, 0:0); Premiership
Numer na koszulce: 21
Liczba spotkań: 3 (w tym 1 jako rezerwowy)
Liczba bramek: 0

Louis Saha

Z: Manchester United
Do: FC Everton
Typ: sprzedaż
Kwota: 0 – 3,5mln funtów (w zależności od występów)

„Pan kontuzja”, który za rehabilitowanie się i truchtanie z drużyną inkasował 460tys. euro miesięcznie (22 miejsce na liście najlepiej zarabiających piłkarzy świata w maju), odszedł z United na rzecz Evertonu. Dołączy do dwóch innych byłych graczy United występujących dla The Toffees – Tima Howarda i Pila Neville’a, młodszego z dwójki braci. Wiele osób nawoływało wręcz do sprzedania Francuza, który nie mógł wyzdrowieć i rzadko grał w pełni formy. Choć trzeba przyznać, że kiedy odnalazł siły, był bardzo bramkostrzelnym zawodnikiem. Zarząd United doszedł pewnie do wniosku, że utrzymywanie takiego zawodnika jest kompletnie nieopłacalne i 30-latek przeniósł się pod koniec sierpnia do portowego miasta Beatlesów.

Statystyki gry w Manchesterze United:

Data przybycia: styczeń 2004r.
Skąd: Fulham Londyn
Kwota: 13mln funtów
Debiut: 31.01.2004r. przeciwko Southampton FC (u siebie, 3:2 dla United); FA Premiership
Numer na koszulce: 9
Liczba spotkań: 124 (w tym 48 jako rezerwowy)
Liczba bramek: 42

Dymitar Berbatow

Z: Tottenham Hotspur
Do: Manchester United
Typ: kupno
Suma: 30,75mln funtów

Kolejny dowód na to, jak wytrwały i cierpliwy w swoich działaniach potrafi być sir Alex Ferguson. Podobno chciał zakupić Bułgara, gdy ten grał jeszcze w Bayerze Leverkusen, lecz ten ostatecznie trafił do ekipy z White Hart Lane. O przebiegu jego kariery możecie więcej poczytać tutaj. Saga transferowa była drugim po „Ronaldo Gate” najbardziej medialnym wydarzeniem transferowym w ekipie Manchesteru United w tym roku. Ferguson trzymał wszystkich w napięciu dosłownie do ostatniej chwili, gdyż dopiero około północy media potwierdziły przenosiny Bułgarskiego Piłkarza Roku do ekipy z Old Trafford. Jest to zawodnik, z którym sztab trenerski, zarząd i kibice wiążą ogromne nadzieje i ma być lekiem na problem w napadzie (nie bójmy się użyć tego sformułowania) w drużynie Czerwonych Diabłów. Wszyscy czekają ze zniecierpliwieniem na pierwsze efekty tego transferu i podgrzewają atmosferę znajdując kolejne dowody na ogromne umiejętności Bułgara.

Transfery zawodników drużyny rezerw

Transfery w kolejności chronologicznej.

Michael Barnes

Z: Manchester United
Typ: koniec kontraktu

20-latek z Cholery jest jednym z pięciu zawodników drużyny rezerw, z którymi Manchester United nie przedłużyło kontraktu. Lewoskrzydłowy z dniem 30 czerwca pozostał bez klubu i dotychczas nie znalazł sobie nowego miejsca do prezentowania swoich umiejętności. Brał udział w finale Manchester Senior Cup (coroczny turniej rozgrywany między drużynami z okolic Greater Manchester – najczęściej występują rezerwy tych drużyn) w sezonie 2006/2007, a także zaliczył kilka występów podczas zwycięskiego dla młodzików United turnieju Champions Youth Cup w 2007 roku. Michael występował zarówno wśród młodzików, jak i w rezerwach, jednak nie udało mu się na stałe zagościć w pierwszej drużynie. Nie pomogły w tym nawet dwa wypożyczenia w poprzednim sezonie.

Statystyki gry w Manchesterze United:

Data przybycia: grudzień 2005
Skąd: Lancaster City
Kwota: wolny transfer
Debiut: 25.10.2006r. przeciwko Crewe Alexandria (wyjazd – 2:1 dla United); 3 runda Pucharu Ligi
Numer na koszulce: 42
Liczba występów: 1 (w tym 1 jako rezerwowy)
Liczba bramek: 0

Sean Evans

Z: Manchester United
Typ: koniec kontraktu

O tym Panu wiadomo niewiele. W zeszłym sezonie strzelił dla rezerw sześć bramek, przyczyniając się do zdobycia Manchester Senior Cup. Po tym, jak Manchesteru United nie przedłużył z nim kontraktu, zainteresował się nim zespół szkockiej Premier League – Inverness Caledonian Thistle, jednak po tygodniowym okresie próbnym klub nie zdecydował się zakontraktować piłkarza. Sean nie rozegrał żadnego meczu dla dorosłej reprezentacji United.

Statystyki gry w Manchesterze United:

Data przybycia: ???
Skąd: wychowanek
Kwota: –
Debiut: –
Numer na koszulce: –
Występy: –

Ritchie Jones

Z: Manchester United
Typ: koniec kontraktu
Nowy klub: Hartlepool United

Czystki w drużynie rezerw nie ominęły także 22-latka z Manchesteru. Trzeba przyznać, że kariera tego gracza w młodzikach, jak i rezerwach United była bardzo owocna. Mały Richard dołączył do akademii United w wieku dziewięciu lat (1995). W 2003 roku zdobył decydującego gola w Milk Cup (turniej młodzieżowych drużyn klubowych i reprezentacyjnych rozgrywany corocznie w Irlandii Północnej) przeciwko Preston. Był kapitanem drużyny młodzieżowej. W sezonie 2004/2005 zdobył wraz z rezerwami aż cztery trofea, a w następnym roku dołożył kolejne trzy. Grał we wszystkich młodzieżowych reprezentacjach Anglii poczynając od U15, na U20 kończąc. Zaliczył kilka występów w United w Pucharze Ligi i Pucharze Anglii, jednak głównie grał na wypożyczeniach w zespołach z niższych lig angielskich. Kiedy jednak ostatecznie nie przebił się do składu i nie został mu zaoferowany kontrakt, przeniósł się do Hartlepool United (zespół grający w League One), gdzie gra regularnie na pomocy z numerem osiem.

Statystyki gry w Manchesterze United:

Data przybycia: 1995r.
Skąd: wychowanek akademii
Kwota: –
Debiut: 26.10.2005 przeciwko Barnet (u siebie, 4:1 dla United); 3 runda Pucharu Ligi
Numer na koszulce: 49
Liczba występów: 5 (w tym 2 jako rezerwowy)
Liczba bramek: 0

Kieran Lee

Z: Manchester United
Typ: koniec kontraktu
Nowy klub: Oldham Athletic

Jedyny z piątki zawodników bez kontraktu, który zdobył bramkę w pierwszym składzie United. Bardzo wszechstronny zawodnik, który może grać na każdej pozycji w obronie, a także na środku pomocy. Zagrał w kilkudziesięciu meczach rezerw, zdobywając w latach 2004-2006 7 trofeów. Po kilku występach w meczach przedsezonowych pierwszej drużyny, Lee miał okazję zaprezentować się w trzech oficjalnych spotkaniach. Udało mu się rozegrać nawet jeden mecz od pierwszej minuty i to przeciwko Chelsea Londyn. Nie pomogło mu to jednak w przekonaniu do siebie Sir Alexa Fergusona i wraz z czterema kolegami odszedł z United po wypełnieniu kontraktu.

Statystyki gry w Manchesterze United:

Data przybycia: ??? (w 2004 podpisał młodzieżowy kontrakt)
Skąd: wychowanek akademii
Kwota: –
Debiut: 25.10.2006r. przeciwko Crewe Alexandria (wyjazd, 2:1 dla United); 3 runda Pucharu Ligi
Numer na koszulce: 35
Liczba spotkań: 3 (w tym 2 jako rezerwowy)
Liczba bramek 1

Michael Lea

Z: Manchester United
Typ: koniec kontraktu
Nowy klub: Scunthorpe United

Ostatni z piątki zawodników rezerw, z którymi United nie przedłużyło kontraktu. W drugiej drużynie Czerwonych Diabłów grał od sezonu 2006/2007 z przerwą na wyjazd do Antwerpii do tamtejszego Royalu. Mimo, iż w wyżej wspomnianym sezonie był nominowany do nagrody gracza rezerw roku, nie potrafił przebić się do pierwszej drużyny. Nie rozegrał w ekipie Czerwonych Diabłów ani jednego spotkania. Po zakończeniu przygody w Manchesterze, przeniósł się do zespołu Scunthorpe United, która w poprzednim sezonie spadła z The Championship do League One.

Statystyki gry w Manchesterze United:

Data przybycia: ??? (w 2006 roku został zawodnikiem rezerw)

Skąd: wychowanek
Kwota: –
Debiut: –
Numer na koszulce: –
Występy: –

Chris Eagles

Z: Manchester United
Do: Burnley
Typ: sprzedaż
Kwota: 1,25mln funtów

Jeśli chodzi o piłkarzy rezerw, to za tym zawodnikiem prawdopodobnie najbardziej będą tęsknić fani Manchesteru United. Jest to też zawodnik, który ze wszystkich tutaj opisanych rozegrał najwięcej spotkań dla pierwszego składu, kilkakrotnie pojawiając się w Premiership, Pucharze Ligi i Lidze Mistrzów. Anglik jest bardzo obiecującym prawym skrzydłowym, jednak w obliczu ogromnej rywalizacji na tej pozycji nie mógł liczyć na występy w pierwszym składzie. Pod koniec lipca zaakceptował więc propozycję klubu z The Championship – Burnley, do którego przeniósł się za 1,25mln funtów. Niektórzy uważają, że sprzedaż 22-latka była dowodem na to, jak trudno jest teraz przebić się młodym graczom w Anglii, gdzie ściągane są najbardziej utalentowani i, co ważniejsze, doświadczeni gracze z całej Europy.

Statystyki gry w Manchesterze United:

Data przybycia: 2000r.
Skąd: akademia Watford
Kwota: –
Debiut: 28.10.2003r. przeciwko Leeds United (na wyjeździe, 3:2 dla United); 3 runda Pucharu Ligi
Numer na koszulce: 33
Liczba spotkań: 17 (w tym 10 jako rezerwowy)
Liczba goli: 1

Fabio i Rafael da Silva

Z: Fluminese
Do: Manchester United
Typ: kupno
Kwota: –

Wygląda to nieco dziwnie, ale postanowiłem uwzględnić obu chłopaków razem. Pomijając fakt, że są do siebie łudząco podobni, na nich po prostu trzeba patrzeć razem, bo grają razem i świetnie się dopełniają – Fabio to lewy, a Rafael prawy obrońca. Pewnie niejednemu z Was skojarzyli się oni z braćmi Neville’ami, również grającymi na tych pozycjach (choć nie są bliźniakami). Miejmy tylko nadzieję, że obaj będą reprezentowali barwy Manchesteru United tak długo, jak starszy z dwójki Anglików i żaden nie odejdzie do innej drużyny (Phil Neville przeszedł z Manchesteru United do Evertonu Liverpool).

Wypożyczenia

Potraktowane po macoszemu, ale o tych graczach jeszcze usłyszymy, więc nie ma co się rozpisywać…

Thomas Heaton

Z: Manchester United
Do: Cardiff City
Okres: do końca sezonu

Fabien Brandy

Z: Manchester United
Do: Swanesa City
Okres: pół roku (sierpień – styczeń)

Danny Simpson

Z: Manchester United
Do: Blackburn
Okres: do końca sezonu

Craig Cathart

Z: Manchester United
Do: Plymouth
Okres: pół roku (sierpień – styczeń)

Lee Martin

Z: Manchester Untied
Do: Swanesa City
Okres: miesiąc (sierpień – wrzesień)

Fraizer Campbell

Z: Manchester United
Do: Tottenham Hotspur (część kwoty transferowej za Berbatowa)
Okres: do końca sezonu

Transfery zawodników akademii

(transfery w kolejności chronologicznej):

Chris Fagan

Z: Manchester United
Typ: koniec kontraktu

Jeden z dwóch napastników, z którymi United nie przedłużyło kontraktu. Od kilku lat grał w drużynie młodzieżowej zespołu z Old Trafford, z którą zdobył kilka tytułów.

Conor McCormack

Z: Manchester United
Typ: koniec kontraktu

Kolejny zawodnik ofensywny, którym skończył się kontrakt. Razem z Faganem grał dla akademii Manchesteru United, z którą zdobył kilka trofeów.

Davide Petrucci

Z: AS Roma
Do: Manchester United
Typ: wolny transfer
Kwota: –

Kolejny, po Rossim, ofensywny zawodnik, który przeszedł do naszej akademii z włoskiej ligi. Ma szesnaście lat, a jego macierzystym klubem jest AS Roma. W 19 meczach dla jej młodzieżówki strzelił 14 bramek i występował w młodzieżowej reprezentacji Włoch do lat 17. Teraz wraz z rodziną (ojciec dostał pracę w klubie z Old Trafford) zamieszka w Manchesterze, gdzie będzie szlifował swoje umiejętności.

Jack Barmby

Z: Hull City
Do: Manchester Untied
Typ: wolny transfer
Kwota: –

Czternastolatek jest jednym z tych, o których już mówią jako obdarzonym ogromnym talentem. Swoje pierwsze kroki stawiał w szkółce Hull City, a teraz odrzucił ofertę klubu, w którym gra jego ojciec na rzecz Manchesteru United. Młody lewy pomocnik już zadebiutował w meczu akademii. Życzymy mu wszystkiego najlepszego i udanego rozwoju pod okiem specjalistów z Carrington.


Największe wzmocnienie: Dymitar Berbatow – daje mnóstwo nowych opcji w ataku i zapewnia bezpieczeństwo w wypadku kontuzji któregoś z ofensywnych graczy (tak jak w przypadku aktualnej absencji Ronaldo).

Największa strata: Gerard Pique – był to najbardziej utalentowany ze sprzedanych młodzików, co potwierdza suma transferowa, jak i siła jego nowego klubu. Niestety nie był w stanie wygrać z monolitem Ferdinand – Vidic i, niezadowolony z roli rezerwowego, wrócił do macierzystej Barcelony.

Najbardziej zadziwiający transfer: Mikael Silvestre – po dziewięciu latach Francuz opuścił klub z Old Trafford. Jednak nie to jest najdziwniejsze (piłkarz zapowiadał swoje odejście). Zawodnik przeniósł się rywala klubu z Old Trafford – Arsenalu Londyn.

Transfery nie były najciekawszą częścią tegorocznych wakacji w wykonaniu Manchesteru United. Więcej szumu było wokół spekulacji w sprawie Cristiano Ronaldo, a emocji związanych z faktycznym ruchem transferowym przyniosła dopiero sprawa Berbatowa. Więcej działo się w zespołach z innych części Europy (FC Barcelona) lub zespołów z ligi angielskiej (Manchester City, Tottenham Hotspur).

Jak zwykle sporo działo się w obozie rezerw i akademii, gdzie przygotowuje się zawodników mających za kilka lat zaistnieć w pierwszym składzie. Które transfery uważacie za najbardziej korzystne, które za największe osłabienie, a które za niespodziankę? Czy młodzicy mają szansę się przebić?

Przewiń na górę strony