Strona główna / Sondy / Wybieramy najlepsze derby ostatnich lat!

Wybieramy najlepsze derby ostatnich lat!

Eric Cantona
Sir Alex Ferguson po wygranym meczu z Manchesterem City powiedział, że były to najlepsze derby w historii. Ale czy jest tak naprawdę? Może w przeszłości piłkarze innych drużyn stworzyli lepszy spektakl niż ten na Old Trafford? Postaram się Wam przedstawić kilka alternatyw z ostatnich lat. Nie zabrakło oczywiście meczu Czerwonych Diabłów, ale o tym w dalszej części wpisu…

Korzystając z okazji – już wkrótce wracamy z wyborami naszego Dream Teamu. Skończyliśmy na lewej pomocy. Teraz przyszła pora na środek pola. Jeśli chcesz nam pomóc, prosimy o podsyłanie własnych kandydatów na następne pozycje za pomocą specjalnego formularza.

1. Everton 4-4 Liverpool, 1991

Pierwsze derby, o których warto napisać, odbyły się w Londynie w 1991 roku. Na Goodison Park Everton podejmował Liverpool. Był to mecz rewanżowy w ramach FA Cup (pierwsze spotkanie zakończyło się wynikiem 1-1). Everton wyrównywał aż czterokrotnie. Ostatecznie gospodarze wygrali w drugiej połowie dogrywki po golu Dave’a Watsona. Jak się potem okazało, był to koniec Kenny’ego Dalglisha na stanowisku trenera Liverpoolu.

2. Tottenham 4-5 Arsenal, 2004

Cóż to był za mecz! Gdy Martin Jol został trenerem Tottenhamu niektórzy twierdzili, że będzie wiązać się to z powodzią bramek. Przepowiednia okazała się trafna. Ci sami piłkarze, którzy pod wodzą Jaques’a Santiniego nie grzeszyli skutecznością, nagle zaczęli trafiać do bramki bardzo często. Nie było inaczej w derbach Londynu, podczas których padł swoisty rekord Premier League. Po raz pierwszy w historii zdarzyło się bowiem, że strzelcami bramek zostało 9 różnych piłkarzy! Remis z 4:4 na Emirates z poprzedniego sezonu jest tylko niewiele mniej ekscytujący od tego meczu ;-)

3. Barcelona 3-3 Real Madryt, 2007

Z boisk angielskiej Premier League przenieśmy się na moment do Hiszpanii. W 2007 roku odbyły się derby, które śledził prawdopodobnie cały piłkarski świat. Lionel Messi, mający wtedy niespełna 19 lat, strzelił hat-tricka. Co ważne – trzecią bramkę zdobył w doliczonym czasie gry pozwalając drużynie ze stolicy Katalonii wywieźć 1 punkt.

4. AC Milan 3-4 Inter, 2006

Tym razem bierzemy pod lupę włoski Mediolan. Derby stolicy mody okazały się prawdziwym dreszczowcem dla kibiców. Zlatan Ibrahimovic zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy ustalił wynik na 3:0 dla Interu, następnie duet Marco Materazzi & Clarence Seedorf postarał się o czwartą bramkę. Pomimo przegrywania czterema, powtarzam: czterema oczkami, Milan nie poddał się i atakował bramkę rywali, co bardzo się opłaciło. Alberto Gilardino oraz Kaka zdołali zmniejszyć rozmiary porażki strzelając trzy gole. (Tak przy okazji – sławna włoska obrona coś nie popisała się w tym meczu ;-))

5. Manchester City 2-3 Manchester United, 1993

A teraz niespodzianka – mecz Czerwonych Diabłów, o którym pisałem w wstępie. Co prawda nie padło w nim tyle goli co w ostatnich derbach, ale ten mecz był równie emocjonujący. W pierwszej połowie Niall Quinn wpakował aż dwie bramki zespołowi z Old Trafford. Jednak jak na prawdziwe Diabełki przystało, piłkarze United odrodzili się jak feniks z popiołów i wygrali mecz 3:2. Ale czy taka walka może kogokolwiek dziwić, jeśli właśnie wtedy w koszulce z Diabełkiem na piersi biegał charyzmatyczny, niezwykły, wspaniały, genialny, utalentowany, waleczny jak lew… Eric Cantona :-)? Oprócz Francuza należy wymienić także Roya Keane’a oraz Petera Schmeichela, który popisał kilkoma świetnymi interwencjami.

6. Celtic 2-4 Rangers, 2008

Przyszła pora na inny derbowy klasyk – któż bowiem nie słyszał o sławnych meczach pomiędzy Celtikiem i Rangersami? Co tu dużo mówić… zobaczcie sami:

7. Newcastle United 1-2 Sunderland, 2000

Tym razem niestety bez filmiku. Rok wcześniej Ruud Gullit nie wystawił w derbach legendy Newcastle – Alana Shearera. Zespół przez niego prowadzony przegrał je 1:2. Bobby Robson nie popełnił tego błędu, ale i tym razem piłkarze musieli uznać przewagę Sunderlandu. Gary Speed bardzo szybko dał prowadzenie zespołowi Newcastle, pokonując bramkarza przeciwników już po 180 sekundach. Czarne Koty potrzebowały ponad 68 minut, aby strzelić wyrównującą bramkę (Don Hutchison). Niespełna osiem minut później Niall Quinn popisał się piękną główką, która wyprowadziła Sunderland na prowadzenie. Irlandczyk podarował jednak prezent faulując w polu karnym jednego z przeciwników. Rzut karny wykonywał nie kto inny jak Alan Shearer, ale niestety nie poradził sobie z dobrze dysponowanym Thomasem Sorensenem. Tym samym piłkarze Sunderlandu mogli cieszyć się z następnego historycznego zwycięstwa.

8. Sporting Lizbona 5-3 Benfica, 2008

Portugalski akcent w naszym zestawieniu. Rui Costa już w 20. minucie daje prowadzenie Benfice. Dziesięć minut później Nuno Gomes strzela drugą bramkę. Jednak Sporting nie daje za wygraną – Djajo, Liedson oraz Derlei zdołali strzelić trzy gole. W 82. minucie wyrównuje Rodrigeuez, ale Vukevic i Pupo jakimś cudem pokonują bramkarza przeciwników jeszcze dwukrotnie, ustalając wynik spotkania na niesamowite 5:3.

9. Sheffield Wednesday 2-1 Sheffield United, 1993

Wracamy na bliskie nam angielskie boiska. W 1993 roku ponad 75 tys. ludzi oglądało półfinał FA Cup na legendarnym stadionie Wembley. Chris Waddle otworzył wynik spotkania, dając prowadzenie zespołowi Sheffield Wednesday. Alan Cork, który obiecał, że nie będzie się golić, dopóki United będzie grało w pucharze, strzelił wyrównującą bramkę. Gdy na zegarze pulsowały upływające sekundy Mark Bright ustalił ostateczny wynik spotkania. Sheffield Wednesday przeszło do finału, gdzie przegrało z Kanonierami.

10. Fulham 2-2 Chelsea, 2008

Strzelony w ostatniej minucie wyrównujący gol Clinta Dempseya pozwolił Fulham uratować przynajmniej jeden punkt po dwóch bramkach Franka Lamparda. Uff… kibice United musieli wtedy odetchnąć z ulgą ;)