Nie przegap
Strona główna / Manchester United / Świetne ruchy sir Alexa

Świetne ruchy sir Alexa

Świetne ruchy sir Alexa
Tak, tytuł to nie żadna metafora czy ironia. Pomimo krytyki, jaką czytam na wielu portalach o United, uważam, że sir Alex Ferguson dokonał świetnych ruchów w okienku transferowym. Co prawda – to jeszcze nie koniec, ale pierwsze decyzje szkockiego trenera uważam za trafne. Pomimo wielu narzekań ze strony fanów i ogólnego oburzenia, że Ronaldo i Teveza zastępujemy Valencią i Owenem, śmiem twierdzić, że jest to dobre okienko w wykonaniu Fergusona.

Antonio Valencia

Pierwszym transferem United tego lata było właśnie sprowadzenie Antonio Valencii. Skrzydłowy rodem z Ekwadoru został kupiony na Old Trafford za kwotę w granicach 16 milionów funtów. Dużo? Tanio jak na 23-letniego zawodnika sprawdzonego w Anglii, zaliczanego go najlepszych skrzydłowych w Premier League. Nie ma sensu porównywać tych kwot z poprzednimi transferami. Rynek transferowy się zmienia, futbol staje się marketingiem, więc ceny zawodników się zmieniają. Zupełnie logiczne i trzeba się przyzwyczajać, że za kilka lat Manchester za przeciętnych nastolatków będzie płacił po kilka milionów.

Valencia to dobry skrzydłowy – szybki, młody i z niemałym doświadczeniem. Mam nadzieję, że pod okiem Fergusona zostanie jednym z najlepszych zawodników w Anglii, bo niewątpliwie ma potencjał by to osiągnąć. Liczę na to, że Valencia wszystkich pozytywnie zaskoczy i będzie wymiatał, aż miło. Widziałem ostatnio statystyki, które porównywały ostatni sezon Ronaldo i Valencii – Portugalczyk zdobył więcej bramek, ale to nowy nabytek United zaliczył więcej udanych dryblingów i odbiorów. Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć go w akcji. Trzymam mocno kciuki, aby pod okiem Fergusona został, jeśli nie drugim Ronaldo, to fantastycznym skrzydłowym, który będzie pierwszoplanową postacią w United. Wierzę w Fergusona.

Michael Owen

Przyznaję, że ten transfer niezwykle mnie zaskoczył. 29-letni Anglik, wychowanek Liverpoolu, podpisał ostatnio 2-letni kontrakt z United. Jeśli ominą go kontuzje może być to jeden z najlepszych transferów ostatnich lat. Sprowadzony za darmo Owen będzie zapewne zmiennikiem, a w pierwszym składzie będą grać Rooney oraz Berbatov. Niedawno w komentarzach rozważałem kandydaturę Owena.

Macheda oraz Welbeck będą mieli od kogo się uczyć. Owen to solidny, doświadczony napastnik, który nie będzie (mam nadzieję) narzekał na rolę trzeciego napastnika w United. Nie jest to gwiazdor (typu Ronaldo, Tevez), który będzie się oburzał o siedzenie na ławce rezerw. Został sprowadzony za darmo i Manchester na tym nie może stracić (jego tygodniówka też nie będzie za wysoka). Swoją przebojowością oraz instynktem idealnie pasuje do roli dżokera, a dodatkowo ma 29 lat i może pograć jeszcze kilka sezonów. Jest zgrany z Rooneyem, co uważam za kolejny plus. Módlmy się tylko o to, aby ominęły go kontuzje. Choć co ciekawe – Tevez z Owenem zagrali podobną ilość minut w zeszłym sezonie w lidze i Owen strzelił o trzy bramki więcej niż Argentyńczyk. A nie kosztuje 25 milionów funtów i nie będzie oskarżał Fergusona i żalił się mediom. Kolejny transfer na plus.

Nowy styl?

No właśnie – czy odejście Ronaldo i sprowadzenie Valencii zmieni styl United? Czy Manchester wróci do futbolu prezentowanego w sezonie 06/07? Przypomnę, że w tamtym okienku transferowym Ferguson kupił jedynie Carricka oraz Kuszczaka. Pamiętam, jak wielu z nas (ja również) narzekaliśmy na tamto przespane okienko. Nauczyłem się jednak przez kilka lat kibicowania United, że nie grają nazwiska, a zespół. I Fergusonowi trzeba ufać. On wie, co robi.

Do tej pory pamiętam styl prezentowany przez United trzy lata temu. Grali z polotem i finezją, zaskakując rywali. Jeśli ma się zakończyć to tak jak wtedy (zdobyciem majstra – przypomina autor) – Ferguson może kupić nawet Kuyta lub zakończyć transfery. Valencia (a w zasadzie odejście Ronaldo) zmieni futbol prezentowany przez United. Zespół będzie budowany wokół Rooneya (mam nadzieję), który pokaże, co potrafi. Wiecznie przyćmiony przez Ronaldo, Anglik ma teraz szansę udowodnić swoim krytykom, że potrafi pociągnąć zespół do mistrzostwa. Wierzę w to!

Pozytywne zaskoczenie

Zdecydowanie to okienko transferowe (a w zasadzie jego początek) to niemałe zaskoczenie. Na plus oczywiście. Liczę na to, że Ferguson sprowadzi jeszcze jakiegoś skrzydłowego – nie jakąś gwiazdę. Solidnego, młodego i utalentowanego skrzydłowego.

Jednak nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. To jeszcze nie koniec okienka transferowego, a sezon się jeszcze nie zaczął. Powyższy wpis to moja subiektywna (być może nader optymistyczna) ocena dotychczasowych działań szkockiego menedżera. Powtórzę po raz kolejny – in Fergie we trust. Więc zamknijmy się na jakąś chwilę i przestańmy krytykować. Bo Ferguson jeszcze nieraz nas wszystkich zaskoczy (pozytywnie oczywiście!).

Przewiń na górę strony