Nie przegap
Strona główna / Co nieco o Pucharze Konfederacji

Co nieco o Pucharze Konfederacji

Co nieco o Pucharze Konfederacji
Wakacje to dla nas, kibiców, dość ciężki czas. Co prawda – jest to wypoczynek od szkoły/studiów/pracy i możliwość wyjazdu, poznania nowych miejsc. Brakuje jednak spotkań ukochanego zespołu, a informacje o United ograniczają się jedynie do spekulacji transferowych. Lato obfituje we wieści z rynku transferowego, jednak brakuje cotygodniowych występów Diabłów. Musimy poczekać jeszcze blisko 34 dni do najbliższego meczu United. W tym czasie możemy wyczekiwać na transfery… i obejrzeć Puchar Konfederacji 2009!

Pierwszy turniej odbył się w 1992 w Arabii Saudyjskiej. Impreza zwana była wówczas jeszcze Pucharem Króla Fahda. Wzięły w niej udział 4 drużyny. Od 1997 rozgrywki są organizowane przez FIFA i noszą oficjalny tytuł Pucharu Konfederacji.

Puchar Konfederacji jest międzynarodowym turniejem piłkarskim organizowanym przez FIFA. W rozgrywkach bierze udział sześć drużyn – zwycięzców mistrzostw kontynentalnych (organizowanych przez: UEFA, CONCACAF, CAF, AFC, CONMEBOL, OFC) oraz gospodarz i Mistrz Świata. Nie jest to turniej takiego formatu jak Mundial czy Euro, ale zapewne dostarczy fanom wiele emocji i pozytywnych wrażeń. Drużyny traktują raczej Puchar Konfederacji jako towarzyskie spotkania, próbę przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata. Turniej rozgrywany jest co 4 lata i ma służyć jako próba generalna przed odbywającym się w tym kraju Mundialem.

Najbardziej utytułowaną ekipą, jeśli chodzi o Puchar Konfederacji, jest Brazylia. Dwukrotnie wygrała ten turniej (1997, 2005) i raz zajęła drugie miejsce (1999).

W tym roku Puchar Konfederacji odbędzie się w Republice Południowej Afryki. Osiem drużyn (z sześciu konfederacji) zostało podzielonych na dwie grupy, w których rozegrane zostanie sześć spotkań (każdy z każdym). Z obu grup wyjdą po dwa zespoły, które zmierzą się ze sobą w półfinałach. Turniej ten potrwa od 14 do 28 czerwca. Przez dwa tygodnie będziemy świadkami zmagań reprezentacyjnych na najwyższym poziomie.

Na boiskach RPA wystąpią:

 • Republika Południowej Afryki (jako gospodarz),
 • Włochy (jako Mistrz Świata 2006),
 • Stany Zjednoczone (jako Mistrz Ameryki Północnej 2007),
 • Brazylia (jako Mistrz Ameryki Południowej 2007),
 • Irak (jako Mistrz Azji 2007),
 • Egipt (jako Mistrz Afryki 2008),
 • Hiszpania (jako Mistrz Europy 2008),
 • Nowa Zelandia (jako Mistrz Oceanii 2008).

Grupa A

W grupie A wystąpią:

 • Republika Południowej Afryki,
 • Irak,
 • Nowa Zelandia,
 • Hiszpania.

Gospodarze turnieju, RPA, nie mogli wymarzyć sobie lepszej grupy. Mają realne szanse na wyjście z grupy i walkę o finał. Pewnymi awansu zdają się być Mistrzowie Europy, Hiszpanie. Są faworytami do wygranej w całym turnieju i z pewnością to z nimi RPA będzie rywalizowała o pierwsze miejsce w grupie. W zespole z Półwyspu Iberyjskiego zabraknie Iniesty, który po finale Ligi Mistrzów poddał się operacji. Mecz pomiędzy Hiszpanią i RPA będzie zapewne najbardziej ekscytującym spotkaniem w tej grupie. Jednak zarówno Irak, jak i Nowa Zelandia, ostrzegają swoich rywali, że będą walczyć o wyjście z grupy. Irak nie ma już szans na awans do przyszłorocznych Mistrzostw Świata i podróżują do RPA w tym roku, aby pokazać, że wygrana Mistrzostwa Azji nie była przypadkiem. Ambitnie będą walczyć o awans. Nowa Zelandia po cichu liczy na wyjście z grupy. Zawodnicy ze swoją gwiazdą, Ryanem Nelsenem, występują po raz trzeci w Pucharze Konfederacji i ani razu nie wygrali meczu na tej imprezie.

Bez wątpienia Hiszpania jest faworytem nie tylko do wygranej w grupie, ale także w całym turnieju. Mecze z Brazylią bądź Włochami w fazie pucharowej będą pełne emocji i wtedy Mistrzowie Europy będą chcieli utrzeć nosa drużynom z grupy B. RPA grała z Hiszpanią w swojej historii tylko raz. Było to na MŚ 2002, kiedy Afrykańczycy przegrali 2:3 z obecnymi Mistrzami Europy. Kibice Republiki Południowej Afryki uważają, że ich reprezentacja może powalczyć o najwyższe cele i są w stanie wygrać z Hiszpanią. Jak będzie? Czy podopieczni Joela Santany nie zawiodą oczekiwań swoich kibiców i pokażą kawał dobrego futbolu w najważniejszym momencie dla piłki nożnej w RPA? Przekonamy się niebawem.

Uważam, że to bardzo ciekawe losowanie dla wszystkich zespołów. Jest to interesująca mieszanka piłkarskich kultur. Mam jednak nadzieję, że swoim stylem pokonamy innych i zajmiemy pierwsze miejsce w grupie. Jest mi bardzo miło brać udział w tym turnieju w tym wspaniałym kraju, jakim jest RPA. Wiemy, że musimy mieć szacunek dla innych zespołów w Pucharze Konfederacji i zobaczymy, kto okaże się najlepszym.
Vicente Del Bosque, trener Hiszpanii

Wiążemy z tym turniejem wielkie nadzieje. Jesteśmy faworytami i damy z siebie wszystko. Myślimy tylko o jednym – aby podnieść puchar za ten turniej w górze. Wygrana w Pucharze Konfederacji dodałaby nam jeszcze więcej sił do walki podczas przyszłorocznych Mistrzostw Świata
Iker Cassilas

TERMINARZ
Data Godzina Miasto Mecz
14.06 16:00 Johannesburg Republika Południowej Afryki – Irak
14.06 20:30 Rustenburg Nowa Zelandia – Hiszpania
17.06 16:00 Bloemfontein Hiszpania – Irak
17.06 20:30 Rustenburg Republika Południowej Afryki – Nowa Zelandia
20.06 20:30 Johannesburg Irak – Nowa Zelandia
20.06 20:30 Bloemfontein Hiszpania – Republika Południowej Afryki

Grupa B

W grupie B wystąpią:

 • Stany Zjednoczone,
 • Włochy,
 • Brazylia,
 • Egipt.

Z Mistrzami Świata oraz wiecznymi faworytami turniejów, Brazylią, Grupa B zapewni nam wiele emocji oraz zwrotów akcji. Podopieczni Dungi zespołem pełnym gwiazd jak zwykle są pretendentami do wygranej. Jednak w tej grupie może stać się dosłownie wszystko. Zawodnicy Marcelo Lippiego będą chcieli udowodnić, że nadal są najlepszą drużyną na świecie. Te dwie piłkarskie potęgi nie spotkały się ze sobą przez ponad dekadę, ale nikt nie ma wątpliwości, że to oni są głównymi kandydatami do wyjścia z grupy. Brazylia i Włochy to drużyny, które najczęściej zdobywały tytuł najlepszego zespołu na świecie (Brazylia – 5, Włochy – 4). Wielu się zastanawia, co jest lepsze – brazylijski polot i finezja czy włoska konsekwencja i solidna obrona. Odpowiedź może otrzymamy już niebawem. Stany Zjednoczone, pokonując Meksyk w Mistrzostwach Ameryki Północnej, chcą teraz dotrzeć do finału bez względu na to kto stanie na ich drodze. Pozostaje jeszcze Egipt. Popularni Faraonowie wygrali Puchar Narodów Afryki po pięknej grze i chcą udowodnić, że Afryka też potrafi kopać piłkę. Egipt zdecydowanie jest w stanie rywalizować z najlepszymi i mam nadzieję, że pokaże to na tym turnieju. Egipt ma mentalność zwycięzców i chcą zostać „mistrzami mistrzów”.

Pretendentami do wygranej z tej grupy w tych zawodach są bez cienia wątpliwości Brazylijczycy i Włosi. Dla podopiecznych Dungi tylko wygrana gwarantuje satysfakcję. Ponadto wygrana doda im pewności siebie, której tak bardzo im brakuje w ostatnich latach. Dla piłkarzy z Półwyspu Apenińskiego będzie to pierwszy Puchar Konfederacji. Jak się spiszą? Zobaczymy w ciągu najbliższych dni. Egipt będzie walczył o awans, podobnie jak USA. Mistrzowie Afryki będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony, grając na swoim kontynencie. Jednak czy mogą stać się najlepszymi na świecie? Stany Zjednoczone występowały w Pucharze Konfederacji trzykrotnie – dwa razy zajęli trzecie miejsce. Czy w tym roku będzie lepiej? Jestem pewien, że grupa B będzie pełna walki o każdy punkt. Jest to niezwykle silna grupa, w której każdy może wejść do półfinałów. Ciekawi mnie, jak rozwinie się sytuacja. Ostatni mecz między Włochami i Brazylią odbył się w 1997 roku i zakończył się rezultatem 3:3. Puchar Konfederacji może być szansą na pokazanie, kto jest lepszy. Będzie to niesamowity mecz, który, miejmy nadzieję, zapamiętamy na bardzo długo. Na koniec mała ciekawostka – Włosi będą starali się zostać trzecim krajem, który zdobył Puchar Konfederacji po wcześniejszym zdobyciu Mistrzostwa Świata. Wcześniej udało się to Francji i Brazylii.

To będzie trudne zadanie, zważając na jakość zespołów, które grają w tym turnieju. Chcemy wygrać, a jednocześnie przygotować zespół do przyszłorocznych Mistrzostw Świata. To będzie szansa na wypróbowanie nowych zawodników, nowego stylu gry. Jedna z najpiękniejszych rzeczy w piłce to nieprzewidywalność. Mamy jednak nadzieję, że nie spotka nas żadna przykra niespodzianka.
Narciso Pezzotti, asystent trenera Włoch

Wiemy, że zagramy z tak silnymi zespołami jak Brazylia czy Włochy, ale jesteśmy pewni siebie, bo wielokrotnie wygrywaliśmy z wymagającymi rywalami. Reprezentujemy Afrykę i jesteśmy mistrzami tego kontynentu. Dla nas ten turniej będzie dobrym sprawdzianem przed kolejnymi spotkaniami eliminacyjnymi. Zawsze chcemy wygrać każdy mecz i udowodniliśmy to podczas Pucharu Narodów Afryki. Wszystkie trzy zespoły, z jakimi się zmierzymy to wymagający rywale. Chcemy wygrać i damy z siebie wszystko.
Hassan Shehata, trener Egiptu

TERMINARZ
Data Godzina Miasto Mecz
15.06 16:00 Bloemfontein Brazylia – Egipt
15.06 20:30 Pretoria Stany Zjednoczone – Włochy
18.06 16:00 Pretoria Stany Zjednoczone – Brazylia
18.06 20:30 Johannesburg Egipt – Włochy
21.06 20:30 Pretoria Włochy – Brazylia
21.06 20:30 Rustenburg Egipt – Stany Zjednoczone

Sędziowie

FIFA powołała na Puchar Konfederacji dziesięciu sędziów z wszystkich konfederacji:

 • Afryka: Coffi Codjia, Eddy Maillet;
 • Azja: Matthew Breeze;
 • Europa: Howard Webb, Martin Hansson, Massimo Busacca;
 • Północna Ameryka: Carlos Batres;
 • Oceania: Michael Hester;
 • Południowa Ameryka: Carlos Amarilla, Jorge Larrionda.

Stadiony

Spotkania zostaną rozegrane na czterech stadionach w RPA. Oto one:

 • Ellis Park Stadium (Johannesburg) – Pojemność: 62567
 • Loftus Versfeld Stadium (Pretoria) – Pojemność: 50000
 • Free State Stadium (Bloemfontein) – Pojemność: 48000
 • Royal Bafokeng Stadium (Rustenburg) – Pojemność: 42000

Puchar Konfederacji w TVP Sport, TVP HD i TVP2

Wszystkie mecze Pucharu Konfederacji pokaże TVP. Większość z nich widzowie obejrzą na żywo w TVP Sport i w wysokiej jakości obrazu i dźwięku w kanale TVP HD. Ponadto transmisję obu meczów półfinałowych oraz finału przeprowadzi TVP2. Komentatorami będą Dariusz Szpakowski, Maciej Iwański i Michał Zawacki.

Puchar Konfederacji w Telewizji Polskiej:

 • Republika Południowej Afryki – Irak
  (14 czerwca, godz. 16:00 na żywo w TVP HD, godz. 0:20 w TVP Sport)
 • Nowa Zelandia – Hiszpania
  (14 czerwca, godz. 20:30 na żywo w TVP Sport, 23:05 w TVP HD)
 • Brazylia – Egipt
  (15 czerwca, godz. 16:00 na żywo w TVP Sport i TVP HD)
 • USA – Włochy
  (15 czerwca, godz. 20:30 na żywo w TVP Sport i TVP HD)
 • Hiszpania – Irak
  (17 czerwca, godz. 16:00 na żywo w TVP Sport i TVP HD)
 • Republika Południowej Afryki – Nowa Zelandia
  (17 czerwca, godz. 20:30 na żywo w TVP Sport i TVP HD)
 • USA – Brazylia
  (18 czerwca, godz. 16:00 na żywo w TVP Sport i TVP HD)
 • Egipt – Włochy
  (18 czerwca, godz. 20:30 na żywo w TVP Sport i TVP HD)
 • Hiszpania – Republika Południowej Afryki
  (20 czerwca, godz. 20:30 na żywo w TVP Sport i TVP HD)
 • Irak – Nowa Zelandia
  (20 czerwca, godz. 23:15 w TVP HD, godz. 00:10 w TVP Sport)
 • Brazylia – Włochy
  (21 czerwca, godz. 20:30 na żywo w TVP Sport i TVP HD)
 • Egipt – USA
  (21 czerwca, godz. 23:15 w TVP HD, godz. 00:20 w TVP Sport)
 • Mecze półfinałowe
  (24 i 25 czerwca, godz. 20:30 na żywo w TVP 2, TVP Sport i TVP HD)
 • Mecz o 3. miejsce
  (28 czerwca, godz. 15:00 na żywo w TVP Sport i TVP HD)
 • Mecz finałowy
  (28 czerwca, godz. 20:30 na żywo w TVP 2 i TVP HD, godz. 23:05 w TVP Sport)

Puchar Konfederacji w liczbach

36000 kibiców to średnia ilość fanów podczas turniejów Pucharu Konfederacji. Największą średnią pochwalić się może Meksyk (60 tysięcy), organizator turnieju w 1990 roku. Finał na stadionie Azteca oglądało ponad 110 tysięcy kibiców.

572 minut Kamerun nie stracił bramki podczas jednego turnieju. Tym samym w 2003 roku ustanowili oni rekord w historii Pucharu Konfederacji.

100 procent zwycięstw ma na swoim koncie reprezentacja Włoch na afrykańskim kontynencie. Włosi wygrali wszystkie 3 międzynarodowe spotkania rozgrywane w Afryce (z Egiptem, Czechosłowacją i Tunezją).

50 goli strzeliła Brazylia podczas wszystkich turniejów Pucharu Konfederacji. Zaraz za nimi jest Meksyk (33 trafienia) i Francja (24). W samych finałach reprezentacja Kanarków zdobyła 13 goli.

28 lat i 7 miesięcy to średnia wieku włoskiej reprezentacji. Dzięki temu Azzuri są najstarszą drużyną narodową występującą w RPA. Irak ma najmłodszą kadrę z średnią wieku poniżej 25 lat.

16 lat i 8 miesięcy miał najmłodszy uczestnik Pucharu Konfederacji. Był to reprezentant Japonii, Satoshi Yamaguchi, który w 1995 roku pobił ten rekord. Najmłodszym uczestnikiem obecnej edycji tego turnieju jest napastnik Nowej Zelandii, Chris Wood, który ma 17 lat i 6 miesięcy.

11 zwycięstw z rzędu i 31 ostatnich meczów bez porażki – te statystyki sprawiają, że Hiszpania jest faworytem do wygrania turnieju.

10 lat temu Hiszpania pojechała do Afryki na turniej organizowany przez FIFĘ i wróciła z trofeum. Iker Casillas, Carlos Marchena oraz Xavi grali dekadę temu na Mistrzostwach Świata do lat 20 w Nigerii i zdobyli tam złoty medal.

9 goli sprawiło, że Cuauhtemoc Blanco oraz Ronaldinho są najlepszymi strzelcami w Pucharze Konfederacji. Dwie bramki mniej mają na swoim koncie Romario i Adriano.

7 piłkarzy Wellington Phoenix będzie na Pucharze Konfederacji, dzięki czemu ten klub z Nowej Zelandii ma najwięcej swoich przedstawicieli w RPA. Liverpool i Valencia mają 6 swoich zawodników podczas tych rozgrywek, gdy Al Ahly, Barcelona, Juventus oraz Villareal – 5.

5 turniejów, 22 spotkania i dwa zwycięstwa – te osiągnięcia spowodowały, że Dida jest najbardziej doświadczonym i utalentowanym piłkarzem, który grał w Pucharze Konfederacji (między 1997 i 2005).

3 zespoły spośród pięciu najlepszych drużyn z rankingu FIFA będą uczestniczyć w tegorocznym Pucharze Konfederacji – Hiszpania, Włochy oraz Brazylia. To pierwszy taki przypadek w historii.

2 tytuły mistrzowskie sprawiają, że Brazylia (1997, 2005) oraz Francja (2001, 2003) to najbardziej utytułowane zespoły w historii Pucharu Konfederacji.

1 drużyna obroniła tytuł mistrza Pucharu Konfederacji. Była to Francja, która obroniła mistrzostwo w 2003 oku, wygrywając w finale z Kamerunem.

0 turniejów Pucharu Konfederacji opuściła Brazylia od momentu, kiedy FIFA wzięła te rozgrywki pod swoją opiekę. Tegoroczny Puchar Konfederacji będzie szóstym, w którym bierze udział drużyna narodowa Kanarków.

Faworyci

Bez wątpienia faworytami zawodów są Hiszpanie, Włosi i Brazylijczycy. Szczególnie drużyna z Półwyspu Iberyjskiego ma duże szanse na końcowy triumf w imprezie. Hiszpanie na arenie międzynarodowej wygrali 21 ostatnich spotkań, w tym czasie sięgając po tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu, a także pokonując w grach towarzyskich czołowe reprezentacje świata, m.in. Włochów, Francuzów i Anglików. Chciałbym, aby turniej jednak nas czymś zaskoczył – np. wygraną Egiptu czy wyjściem z grupy Nowej Zelandii. Byłoby to niemała niespodzianka, ale to kochamy w futbolu. Nieprzewidywalność. Nieprawdaż?

Have a nice fun!

Powyższy wpis miał przybliżyć Wam rozgrywki Pucharu Konfederacji. Nie jest to impreza takiego formatu jak Mundial czy Euro, ale bez wątpienia nie zabraknie walki, pięknej gry do końca oraz tego, co w piłce najpiękniejsze – bramek. Jest to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, którego teraz jest dość dużo. Można to nazwać swojego rodzaju odskocznią od spekulacji transferowych i rozgrywek klubowych. Miejmy nadzieję, że zespoły dostarczą nam wielu emocji, bo zazwyczaj Puchar Konfederacji jest pełen dobrych spotkań na wysokim poziomie. Najbliższe spotkania już dzisiaj, a turniej zakończy się za równe dwa tygodnie. Przed nami więc spora dawka meczów transmitowanych przed TVP. Kto nie ma dostępu do TVP Sport i TVP HD spotkania grupowe może obejrzeć w Internecie. Emocji na pewno nie zabraknie!

Przewiń na górę strony