Nie przegap
Strona główna / Wywiady / Wywiad: Giggs na temat nowej roli
Wywiad: Giggs na temat nowej roli

Wywiad: Giggs na temat nowej roli

Na początku Lipca Ryan Giggs został powołany przez David Moyes’a do sztabu szkoleniowego i tym samym podczas obecnego sezonu będzie występował w podwójnej roli piłkarza oraz trenera. Walijczyk w wywiadzie dla magazynu Inside United opowiedział o swojej nowej funkcji. 

Ryan jak spędziłeś lato i jak czujesz się pod względem fizycznym przed rozpoczęciem sezonu…Jesteś gotowy?

Osobiście, czuje się dobrze. Po zakończeniu poprzedniego sezonu odciąłem się na trzy tygodnie od wszystkiego, ale potem kilka razy wybrałem się na siłownie. Troche również pływałem, pograłem nieco w golfa i trochę pobiegałem. Później byłem z Gary’m Neville’m w Turcji na kursach trenerskich, gdzie ćwiczyliśmy razem, co było dobre. Jeśli chodzi o przygotowania to wszystko jak do tej pory idzie świetnie, a każdy zawodnik pracuje bardzo ciężko.

Czy możesz powiedzieć co nieco więcej o swojej nowych obowiązkach Masz jasno sprecyzowany plan jak będziesz łączył rolę piłkarza i trenera?

To zależy jak się na to patrzy. Jestem pewien, że w miarę upływu czasu to się ułoży. Po tym jak klub opuściło wielu członków starego sztabu szkoleniowego, sądzę, że menadżer chciał, żeby była ciągłość pracy i z tego powodu zatrudnił Phila Nevilla. To z pewnością pomoże szkoleniowcowi. Jestem podekscytowany, że będę mógł uczyć się i pracować z nowym menadżerem, po tym jak tak długo współpracowem z Sir Alexem. Jak na razie wszystko układa się bardzo dobrze.

Przeciętny fan do końca nie orientuje się  jak zdobywa się uprawnienia trenerskie- słyszymy o Licencji A, B czy Pro. Na jakim jesteś etapie swojej edukacji i czy sprawia Ci to przyjemność?  

To naprawdę jest bardzo przyjemne. Tak jak mówiłem podczas tego lata odbyłem kursy trenerskie. Byliśmy w Turcji przez osiem dni podczas Mistrzostw Europy do lat 20 i oglądnęliśmy sporo meczów. Mieliśmy za zadanie obserwować spotkania, a poźniej przygotować wspólną prezentację. Było fajne. W kursie uczestniczyło 21 osób. Spędziliśmy wspólnie sporo czasu i nauczyłem się bardzo dużo od innych menadżerów i trenerów. Na kursie istnieje spory wacharz zdobywania uprawnień od wymaganych w Premier League poprzez Leage One aż do Konferencji. Naprawdę mi się tam podobało. W ciągu roku czekają nas jeszcze trzy spotkania, więc jesteśmy bardzo blisko.

Na jakim etapie swojej kariery, zdecydowałeś, że na pewno po jej zakończeniu chcesz zostać trenerem?

Chciałem być przygotowany jak najlepiej mogłem do dalszej pracy po zakończeniu kariery. Zawsze koncentrowałem się głównie na grze, ale w tym samym czasie rozpocząłem również zdobywanie uprawnień. Czasami było to cieżkie, ponieważ jest to dość czasochłonna praca, ale jestem bardzo zadowolony, że to zrobiłem. Pięć lat temu nie sądziłem, że w tym wieku nadal będę grał, więc chciałem upewnić się, że będę gotowy do nowej roli gdy skończę karierę. Z tego właśnie powodu rozpocząłem kursy trenerskie.

Na czym polega twoja rola w sztabie obok Steve’a Rounda (asysten menadżera), Jimmy’ego Lumsdena (trener pierwszego zespołu), oraz Phila Neville’a (trener)?

Zrobię po prostu to co mogę aby im pomóc. Są naprawdę dla mnie bardzo mili. Jestem nowy i dopiero się pewnych rzeczy będę się uczył w trakcie pracy. W pewnym sensie zaczynam wszystko od nowa. Mam naprawdę sporo szczęścia z tego powodu, że chłopcy są dla mnie bardzo pomocni i mam nadzieję, że i ja będę im w stanie pomóc.

Źródło: Manutd.com

Przewiń na górę strony