Nie przegap
Strona główna / David Moyes – taktyka i metody pracy

David Moyes – taktyka i metody pracy

Już jutro odbędzie się pierwszy mecz Manchesteru United, od kiedy dowiedzieliśmy się, że sir Alex Ferguson po zakończeniu tego sezonu przejdzie na zasłużoną, choć zdaniem wielu kibiców przedwczesną, emeryturę. Jutro zagra również Everton (jeszcze) Davida Moyesa. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o naszym przyszłym managerze Silvan przygotował tłumaczenie analizy przygotowanej przez Michaela Coxa.

» Wierzę w życie bez Fergusona
» Dlaczego akurat David Moyes?
» Sir Alex Ferguson – były trener Manchesteru United

Przemieszczanie na boisku

David Moyes preferuje „segmentowanie” boiska treningowego w celu wpojenia zawodnikom efektywnego sposobu zajmowania przestrzeni. Skutkuje to podzieleniem pola gry na 24 kwadratowe segmenty równych rozmiarów, tak by obrona operowała na boisku wysoko, boczni obrońcy i skrzydłowi rozciągali grę do boków, a napastnicy rotowali pozycjami.

Drugi format segmentowania murawy treningowej zakłada podzielenie jej na 6 wąskich pasów po 12 yardów (ok 11 metrów), których krawędzie tworzą kąt prosty z linią środkową boiska – defensywna czwórka musi zajmować najbliższe cztery pasy, kiedy piłka w posiadaniu rywali znajduje się na flance, lub cztery środkowe pasy, kiedy piłka znajduje się w centrum pola gry. Duży nacisk kładziony jest również na osobiste obowiązki w czasie przejścia z ataku do obrony, gdy zawodnicy muszą się niezwłocznie przeorganizować, zwykle w dwie linie po czterech zawodników.

Tworzenie taktyki na bazie reakcji

David Moyes odwiedził w minioną środę Stamford Bridge, by podglądać Chelsea przed meczem Evertonu, który rozegra tam ostatnie wyjazdowe spotkanie obecnej kampanii. Nie było to jednak żadną niespodzianką, ciężko wskazać drugiego trenera w Premier League, którego można tak często ujrzeć na trybunach wnikliwie obserwującego swoich przyszłych rywali.

Dobrze podsumowuje to przygotowywanie Moyesa do kolejnych spotkań – podczas gdy inni trenerzy wierzą, że poświęcanie zbyt dużej uwagi przeciwnikom wpływa negatywnie na wiarę we własne możliwości, Szkot jest naturalnie reagującym menadżerem, który zmienia podejście swojej drużyny, w celu neutralizacji atutów i wykorzystania słabości konkretnych przeciwników. Czasami takie podejście może stać się negatywne, ponieważ mimo, że Moyes często był w stanie urwać punkty najlepszym drużynom w Premier League, jednak rzadko udawało mu się je pokonać, zwłaszcza poza Goodison Park. Dobitnie świadczy o tym fakt, że dorobek Evertonu pod batutą Moyesa, który w starciach wyjazdowych z Liverpoolem, Chelsea, Arsenalem oraz United, przedstawia się następująco:

Rozegrane mecze: 50
Zwycięstwa: 0
Remisy: 18
Porażki: 32

Szeroka gra

Cecha definiująca grę Evertonu w mijającym sezonie to krosy Leightona Bainesa z lewej strony, gdzie jego współpraca ze Stevenem Pienaarem uchodzi za jedną z najlepszych kombinacji skrzydłowego z bocznym obrońcą w Premier League. Kluczowe aspekty strategii Moyesa to tworzenie przewagi w bocznych obszarach boiska – dwóch-na-jednego oraz trzech-na-dwóch. Również przemieszczanie Leona Osmana z centralnych obszarów pola gry do boku myli obrońców i skutkuje koniecznością bronienia się przed wieloma krosami. Moyes udzielił w tym roku następującej wypowiedzi dla amerykańskiego magazynu Elite Soccer „Preferujemy, gdy nasi atakujący przechodzą do boku, podczas gdy inni nasi gracze nadal zajmują środkowe obszary boiska”.

Utrzymywanie piłki na połowie przeciwnika

W porównaniu do innych trenerów zatrudnionych niedawno przez czołowe kluby, Moyes nie kładzie specjalnego nacisku na utrzymywanie piłki – Everton zajmuje 11 miejsce w lidze pod względem ilości celnych podań. Jednakże, kiedy Everton ma piłkę, starają się oni utrzymywać ją przez wykonywanie podań na połowie przeciwnika. Jeżeli podzielić boisko w poprzek na trzy równe części, to 33% podań drużyny Moyesa ma miejsce w części najbliżej bramki przeciwnika i jest to najwyższy wskaźnik wśród drużyn Premier League. Najwięcej podań w tej strefie boiska wykonują środkowi pomocnicy Marouane Fellaini i Leon Osman. Dla kontrastu są w lidze drużyny, w których najwięcej podań w strefie najbliżej bramki przeciwnika wykonują obrońcy, np. Swansea, łączna część podań w tej strefie boiska dla tej drużyny wynosi 23%. Drużyna Moyesa w ogólnym rozrachunku może nie skupia się na utrzymaniu piłki, ale za to szkoleniowiec ten mocno zachęca swoich graczy do zakańczania akcji dośrodkowaniem piłki bądź oddaniem strzału.

Prosta gra ofensywna

David Moyes zawsze cenił spokojnych, cierpliwych środkowych, którzy lubią rozrzucać piłki do jednej lub drugiej flanki. Mikel Arteta był kluczową postacią tej drużyny w środkowym obszarze boiska i zastąpienie go Darronem Gibsonem z Manchesteru United było udanym posunięciem. Pozwoliło to Evertonowi zastąpić ważnego zawodnika kolejnym, który również preferuje prostą grę niezbyt długimi podaniami w środkowym placu gry. Pozwala to przypuszczać, że Michael Carrick nadal będzie pełnił ważną rolę w systemie gry Czerwonych Diabłów.

Jedna z ulubionych sesji treningowych Davida Moyesa zakłada podzielenie zawodników na dwie małe drużyny atakujące trzy miniaturowe bramki ustawione wszerz boiska. Chodzi o nastawienie zawodników na atak jedną flanką, a gdy przeciwnicy zablokują drogę do bramki, należy szybko i skutecznie przenieść piłkę na drugą stronę i atakować drugim skrzydłem. Rezultaty takich praktyk treningowych są ewidentnie dostrzegalne w sposobie gry Evertonu.

David Moyes w liczbach (stan na 20 marca 2013):

Całkowity dorobek Davida Moyesa z Evertonem przedstawia się następująco:

Rozegrane mecze: 417
Zwycięstwa: 169
Remisy: 120
Porażki: 128

Inne ciekawe statystyki:

48 – Arsenal zdobył najwięcej goli przeciwko Evertonowi Davida Moyesa niż jakikolwiek inny zespół.
36 – Everton zdobył więcej goli pod wodzą Moyesa przeciwko Aston Villi i Fulham niż jakikolwiek inny zespół EPL w tym samym czasie.
15 – David Moyes rozegrał tyle spotkań z Sunderlandem i nigdy nie przegrał z tą drużyną.
14 – Zarówno Arsenal jak i Manchester United pokonywali Everton Davida Moyesa w 14 spotkaniach i posiadają identyczny stosunek wygranych-remisów-porażek z tym zespołem. David Moyes prowadząc Everton, potykał się sir Alexem Fergusonem i Arsenem Wengerem częściej niż jakikolwiek inny menadżer z EPL.
13 – Fulham jest zespołem, który Everton najczęściej pokonywał pod wodzą Davida Moyesa.
3 – David Moyes nigdy nie przegrał w starciach z Derby County (3), Crystal Palace (2) oraz Watford (2)
1 – Z pośród 40 różnych drużyn Premier League, z którymi rozgrywał swoje mecze David Moyes, Queens Park Rangers pozostają jedyną drużyną, jakiej nie udało mi się pokonać.
0 – Swansea City to jedyna drużyna, która nie potrafiła zdobyć choćby jednego gola w starciach z drużyną Davida Moyesa.

31% – Eveton zachowywał czyste konto w 31% swoich spotkań Premier League pod wodzą Davida Moyesa.
42% – Everton zwyciężał w 42% wszystkich spotkań pod wodzą Davida Moyesa.

Statystyki Moyesa przciwko wybranym menedżerom z Premier League:

0% – nigdy nie pokonał drużyny Jose Mourinho
67% – tyle spotkań przegrał przeciwko drużynom Kenny Dalglisha
69% – tyle spotkań przegrał przeciwko drużynom Rafy Beniteza
64% – tyle spotkań przegrał przeciwko drużynie Sir Alexa Fergusona


Warto wspomnieć jeszcze o wynikach meczów pomiędzy Davidem Moyesem, a Roberto Mancinim, którego Manchester City może być pierwszym rywalem United w przyszłym sezonie. Otóż na 7 meczów Szkot raz przegrał, raz zremisował a 5 razy okazywał się zwycięzcą (jednocześnie osiągając korzystny bilans bramkowy 10:5). Możliwe jednak, że ta statystyka nie będzie miała najmniejszego znaczenia, ponieważ w prasie można dziś wyczytać, że Mancini nie będzie od przyszłego sezonu prowadził naszych hałaśliwych sąsiadów, a zastąpić miałby go Manuel Pellegrini (który podgrzał dodatkowo atmosferę potwierdzając, że w przyszłym sezonie nie będzie najprawdopodobniej dalej prowadzić Malagi).

Młody Gryzek

Przewiń na górę strony