Nie przegap
Strona główna / Naszym okiem / 5 wniosków po meczu z Ajaxem

5 wniosków po meczu z Ajaxem

Wczesnym czwartkowym wieczorem Czerwonym Diabłom przyszło zmierzyć się w ramach fazy pucharowej Ligi Europy z Ajaxem Amsterdam. Dzięki wyjazdowym golom Ashleya Younga i Luisa Naniego angielski klub spokojnie oczekuje na rewanż, który odbędzie się już za tydzień na Old Trafford.

Rooney vs. Ajax1. Mylił się ten, kto przewidywał porywające spotkanie. Szczególnie pierwsza połowa przebiegła pod znakiem gry w środku pola i stawiania na niepopełnianie błędów. Ataków z obu stron było jak na lekarstwo, oba bloki defensywne wywiązały się ze swych zadań. W przerwie spotkania najwidoczniej obie ekipy dostały polecenie odważniejszego napierania na przeciwnika, na czym widowisko nieco zyskało. W grze ofensywnej lepiej wyglądał Manchester i to Diabły zdobyły dwie bramki, czym dowiedli, że formacja zaczepna ostatnio działa jak należy i nawet przy mniej efektywnym Rooneyu możemy punktować na terenie chociażby mistrza Holandii.

Jones vs. Ajax2. Pochwaliłem atak, wypada rzec parę dobrych słów o obronie. Linia defensywna zagrała tak, jak powinna, czyli praktycznie nie było jej widać. Tradycyjnie świetnie spisali się Ferdinand i Evans, chociaż temu drugiemu przydarzył się błąd, który jednak dzięki spokojowi De Gei nie zaowocował niczym poważnym. Po raz pierwszy od dawna na boisku zagościł Fabio da Silva – pomimo paru niepewnych momentów, jego występ wypadł in plus również dzięki mądremu i pożytecznemu podłączaniu się do akcji ofensywnych. Na prawej stronie widzieliśmy Phila Jonesa, ale o tym w następnym punkcie.

Young vs. Ajax3. Mecz z Ajaxem był szczególny ze względu na powroty kontuzjowanych piłkarzy. Sir Alex postanowił odważnie postawić na każdego z nich od pierwszej minuty, co summa summarum wyszło nam na dobre. Phil Jones przyniósł spokój na prawej flance obrony. Z początku można było dostrzec lekką bojaźliwość przede wszystkim w poczynaniach ofensywnych, lecz z upływem czasu i w tym elemencie młody Anglik pokazywał się z dobrej strony. Jeszcze lepszy występ zaliczył Ashley Young – pewny siebie walczył i szarpał na lewym skrzydle, korzystając z pomocy Fabio. Swoje 75 minut przypieczętował bramką, przy której ze stoickim spokojem wpierw położył obrońcę, by dopiero za drugim zamachem pokonać golkipera gospodarzy.

Cleverley vs. Ajax4. Dużo mniej pochlebnie mogę napisać o drugim powracającym na murawy skrzydłowym – Nanim. Portugalski rekonwalescent nawiązał do formy sprzed spotkania z Arsenalem, w którym nabawił się urazu i dziś nie pokazał niewiele pozytywnego. Najjaśniejszym momentem jest bezsprzecznie podanie wewnątrz pola karnego miejscowych tuż przed pierwszą bramką United. Zawodnik z Cabo Verde musi porzucić usprawiedliwienia kontuzją i skupić się na prędkiej odbudowie formy, gdyż dotychczasowy skrzydłowy numer 1 – Antonio Valencia – może wypaść z gry nawet na cztery tygodnie. Aż tak źle nie było w przypadku Toma Cleverleya. Wraz z Carrickiem solidnie zaopiekował się środkiem pola. Brakło tego, na co po cichu liczyliśmy, czyli niekonwencjonalnych zagrań i ciągu na bramkę, lecz z upływem czasu Tomek powinien załapać pewność siebie i konkurować na równych prawach o miejsce w pomocy z będącym obecnie w świetnej dyspozycji Paulem Scholesem.

Hernandez vs. Ajax5. Na ostatek zostawiłem sobie mój ulubiony ostatnimi czasy temat – Davida de Geę. Hiszpański defensor nie marnuje szansy danej mu przez los w postaci kontuzji Andersa Lindegaarda, chociaż do ideału wciąż brakuje opanowania pewnych elementów. Dawid utrzymał koncentrację przez okres sennej gry w pierwszej części pierwszej połowy i, gdy nadeszła taka potrzeba, doskonale interweniował przy mocnym i precyzyjnym strzale Siema de Jonga. Do końca spotkania zaliczył jeszcze kilka pewnych interwencji. Niestety wciąż brakowało zdecydowania w przypadku dośrodkowań Holendrów, co przeszło bez większego echa dzięki owocnej grze kolegów z linii defensywnej. Młody Hiszpan nie ma wyjścia – musi działać w sprawie poprawy zachowania przy wrzutkach, albowiem, jak już widzieliśmy, realia angielskie niezdecydowania nie wybaczają.


Kto był najlepszym zawodnikiem United w meczu przeciwko Ajaxowi?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Przewiń na górę strony