Nie przegap
Strona główna / Trudne tematy / Stop cenzurze Internetu!

Stop cenzurze Internetu!

Na Redlogu jeszcze nie było żadnego tematu, który zahaczałby nawet delikatnie o politykę, ale tym razem musimy zrobić wyjątek. 26. stycznia nasz rząd zamierza podpisać porozumienie ACTA, które w praktyce oznacza nic innego jak tylko ocenzurowanie Internetu…. Zachęcam do lektury ponieważ warto wiedzieć co działo i dzieje się za naszymi plecami i bez zgody opinii publicznej.

Tak! Jeśli rząd podpisze to porozumienie będzie to pogwałcenie wszelkich mechanizmów demokratycznych. Popatrzcie jak o tym było cicho w mainstreamowych mediach przez ostatnie 2 lata. Nie dość tego 17 grudnia 2011 Rada Unii Europejskiej opublikowała krótką wzmiankę o autoryzacji podpisu ACTA na stronie 43 komunikatu prasowego na temat rolnictwa i rybołówstwa.

Polecam przeczytanie poniższych cytatów i filmików, które wyjaśniają czym jest ACTA.

ACTA, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement to międzynarodowe porozumienie w sprawie walki z naruszeniami tzw. własności intelektualnej. Tajne negocjacje nad zawartością tego dokumentu były prowadzone przez szereg krajów (USA, UE, Japonia, Szwajcaria) od 2007 roku. W 2010 tekst ACTA wyciekł do internetu, a 17 grudnia 2011 Rada Unii Europejskiej opublikowała krótką wzmiankę o autoryzacji podpisu ACTA na stronie 43 komunikatu prasowego na temat rolnictwa i rybołówstwa (to się nazywa steganografia!). 26 stycznia 2012 ACTA zostanie podpisana w Polsce a na wiosnę ACTA zostanie poddana głosowaniu w parlamencie EU.

ACTA (podobnie jak i SOPA oraz PIPA) zawiera szereg potrzebnych regulacji (Niebezpiecznik jest przeciwny “piractwu”), ale niestety, implementowane przez polityków narzędzia do walki ze “złem w internecie”, mające służyć “kontroli i monitoringowi” nie zostały przemyślane i co gorsza pozwalają na wiele nadużyć; w tym inwigilację obywateli.

Przyjęcie porozumienia, do czego najwyraźniej dążą instytucje europejskie, może prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w Internecie, a tym samym spowodować istotne zagrożenia dla wolności słowa.

ACTA dopuszcza monitorowanie i rejestrowanie działań podejmowanych w sieci przez miliony użytkowników, mimo braku uzasadnionych podejrzeń co do niezgodności ich zachowań z prawem. Przykładem takiej metody może być szczegółowy monitoring danych przesyłanych między użytkownikami przy użyciu technologii głębokiej analizy pakietów (ang. Deep Packet Inspection). Dla użytkowników Internetu oznacza to rażące naruszenie ich prywatności, a dla dostawców postawienie ich w roli „policji internetowej”.

ACTA obliguje dostawców Internetu do ujawniania danych osobowych osób podejrzanych o naruszanie prawa własności intelektualnej domniemanym posiadaczom praw autorskich (por. art. 11 ACTA).

Oczywiście, żeby było śmieszniej… Jerzy Buzek pragnie podyskutować o porozumieniu ACTA w lutym… kiedy będzie już po przysłowiowych „ptokach”.

Buzek

Rząd ACTA

Humorystyczny, ale prawdziwy GIF na temat SOPA (podobnego porozumienia, które zostało mocno skrytykowane przez Google, Wikipedię…)

Stop ACTA

http://niedlaacta.pl/ – polska akcja przeciwko ACTA

I jeśli dalej nie jesteście przekonani co do niesłuszności ACTA… to może ta Pani Was przekona ;-)

Przewiń na górę strony