Nie przegap
Strona główna / Legendy / Sir Alex Ferguson – 25 lat najlepszej suszarki…

Sir Alex Ferguson – 25 lat najlepszej suszarki…

Dokładnie 25 lat temu na Old Trafford zawitała osoba, która zmieniła oblicze angielskiego futbolu. Mowa tu oczywiście o sir Aleksie Fergusonie, który 6 listopada 1986 zastąpił Rona Atkinsona na stanowisku menedżera Manchesteru United. Przez niektórych nazywany jest dinozaurem, inni go krytykują, a co poniektórzy wysyłają go co roku na emeryturę (2), (3). Jedno jest pewne – Ferguson nie patrzy na to, co mówią inni. On po prostu nieprzerwanie robi swoje. Niezwykle efektywnie i efektownie.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że o Fergusonie wszystko zostało już powiedziane. Powtarzanie po raz n-ty faktów z jego pracy na Old Trafford i innych ciekawostek jest bez sensu, tym bardziej, że w jutrzejszych wydaniach dzienników i tygodników sportowych będzie takich tekstów od groma. Dlatego na początek zapraszam do obejrzenia ~40-sto minutowego filmu dokumentalnego poświęconego menedżerowi Manchesteru United. Dokument ten powinien przybliżyć Wam atmosferę, jaka panowała i panuje do dzisiaj w szeregach Czerwonych Diabłów.

Suszarka i guma do żucia


» Manchester United od szatni
O sławnej na cały świat piłkarski suszarce nie muszę co prawda wspominać kibicom Czerwonych Diabłów, ale… z drugiej strony, czym byłby Manchester United bez tego? Ile to razy podopieczni Fergusona w przeciągu dosłownie kilku minut potrafili odwrócić losy spotkania? Najprawdopodobniej było to spowodowane strachem przed porządnym wysuszeniem głowy w szatni.

Najciekawsze cytaty


» Top 25 wypowiedzi Sir Alexa Fergusona
Sir Alex Ferguson słynie także z ostrych, ale jakże trafnych wypowiedzi. Nie muszę chyba przypominać, co tu dużo mówić, klasyka:

Dla mnie największym wyzwaniem jest strącenie Liverpoolu z ich pieprzonej grzędy. I możecie to wydrukować.
My greatest challenge is knocking Liverpool right off their fucking perch. And you can print that.

Jednak, w odróżnieniu do większości innych trenerów, Fergie nie rzuca słów na wiatr i robi to, co mówi. Co za tym idzie – w zeszłym sezonie w końcu udało mu się strącić Liverpool z 'piedestału’.

Transferowe perełki


» Świetne ruchy sir Alexa
» Transferowe perełki Sir Alexa Fergusona
Nasz menadżer jest także wielkim miłośnikiem i koneserem win. Nie wiem co prawda, co pojawiło się pierwsze – niebywały nos do transferów czy umiejętność stwierdzenia z jakiego rocznika jest dany trunek. Jedno jest jednak pewne – Ferguson potrafi ściągnąć piłkarza, który potem okazuje się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Bardzo dobrym przykładem jest chociażby Javier Hernández. Nie zapominajmy jednak o van der Sarze, Vidicu, Cantonie, Larssonie i wielu innych. Oczywiście zdarzały się Fergusonowi duże błędy, ale są one niczym w porównaniu do przykładów, które podałem wyżej.

Mind games i 'pieprzona grzęda’


» Pora zrzucić Liverpool z ich pieprzonej grzędy!
» Mind games: Benitez vs Ferguson

Angielska piłka dużo traci na braku Beniteza czy Jose Mourinho. Zdecydowanie brakuje tych 'mind games’, które toczył Fergie z trenerem Liverpoolu. Chyba każdy kibic United lubił pośmiać się z farmazonów, które wypowiadał nasz 'ulubieniec zza miedzy’. Charakter Fergusona dodawał tym konfrontacjom smaczku, dzięki czemu walka pomiędzy drużynami toczyła się także w salach konferencyjnych.

Dwie dekady dominacji


» Sir Alex Ferguson – dwie dekady dominacji
Powoli docieramy do końca naszej opowieści. O Fergusonie można napisać wiele, bo jest prawdziwym dinozaurem, żywą legendą angielskiej… ba… europejskiej piłki! Przez dwie dekady potrafił utrzymać się na szczycie, co już samo w sobie jest niebywałym wyczynem. Jeśli jednak dodamy, że przez te 25 lat nieprzerwanie trenuje jeden zespół, to jedyne co nam pozostaje, to tylko powiedzieć dziękuję i ukłonić się przed już legendarnym menadżerem.

PS. Na zakończenie zapraszam do przeczytania „Reduty Fergusona…


Przewiń na górę strony