Nie przegap
Strona główna / Waszym zdaniem / Inne mistrzostwa?

Inne mistrzostwa?

Inne mistrzostwa
Ruszają Mistrzostwa Świata 2010. Czas piłkarskiego święta, miliony kibiców przed telewizorami i tysiące na świeżo wybudowanych stadionach w Republice Południowej Afryki. Mistrzostwa zawsze budziły wielkie emocje, wyłaniały wielkie gwiazdy, a także dostarczał niejednokrotnie niespodzianek. Czy w tym roku takie będą? Zapewne tak, wskazują na to liczne kontuzje, których doznali piłkarze mający być największymi gwiazdorami tych mistrzostw. Urazy znanych już gwiazd mogą przyczynić się do wyłonienia nowych bohaterów, którzy po mistrzostwach przeniosą się do większych klubów. Na mistrzostwach zabraknie m. in. takich gwiazd, jak piłkarze Manchesteru United – Rio Ferdinand i będący w życiowej formie Louis Nani. Nie zobaczymy również Davida Beckhama (nad którym chyba najbardziej ubolewam), Didiera Drogby, Michaela Ballacka, Arjena Robena, Michaela Essiena czy Marcosa Senny.

Wśród nieobecnych znalazło się także wielu wspaniałych piłkarzy, którzy z niewiadomego powodu nie znaleźli się w 23-osobowych kadrach swoich drużyn narodowych. Takimi zawodnikami zapewne są Javier Zanetti, Esteban Cambiasso, Ronaldinho, Pato, Samir Nasri, Ruud van Nisterlooy, Fabio Grosso czy Karim Benzema nie powołanego z powodu seks-afery, która nie powinna się odbijać na reprezentacji – według mnie i zapewne wielu z was, liczy się, czy piłkarz jest na tyle dobry, by przynieść sportową korzyść. Piłkarz musi potrafić pomóc swej drużynie w osiąganiu sukcesów, a Karim zapewne takim jest. Za przykład weźmy Maradonę – nie był wielkim człowiekiem, mimo tego zagrał na mistrzostwach i strzelił wiele pięknych bramek. Dlaczego taka szansa została odebrana Karimowi może wam odpowiedzieć jedynie Raymond Domenech. Zaskakującym jest także to że ta cała afera odbiła się jedynie na Benzemie, a jak każdy z nas wie w aferę zamieszany był także Frank Ribery, który powołanie jednak otrzymał.

Czas ponowić pytanie czy bez tych wszystkich gwiazd mistrzostwa będą prawdziwymi mistrzostwami? Czy wyłonią się nowe osobistości? Każdy z nas miał zapewne liczył, że swój nieprzeciętny talent ujawni Louis Nani i Javier Hernandez. Niestety Portugalczyk nie zagra z powodu kontuzji barku, co było dla mnie bolesnym ciosem, a jeszcze mocniejszym dla samego zawodnika. Natomiast drzwi mistrzostw stoją otworem dla nowego nabytku United czyli popularnego w Meksyku i miejmy nadzieję, że niedługo na całym świecie „Chicharito”. Meksykanin w meczach towarzyskich wykazał się świetnym instynktem strzeleckim, który miejmy nadzieje będzie w przyszłym sezonie przynosił wiele bramek Czerwonym Diabłom.

Teraz jednak należy skupić się na rozpoczętych mistrzostwach. Największa gwiazda United, czyli oczywiście wielki Wayne Rooney, przewidywany jest jako największa gwiazda turnieju. Swojego geniuszu nie musi ukazywać w RPA, ponieważ każdy wie, jak wspaniałym zawodnikiem jest Wazza. Możemy martwić się jedynie o formę drugiego zawodnika United, a zarazem reprezentanta Anglii -Michaela Carricka, który ma za sobą sezon niepowalający na kolana. Czy Wayne wraz z Michaelem sięgną po mistrzostwo świata? Zapewne dołożą starań, by spełnić marzenia całej Anglii i ich samych. Jednak wbrew pozorom to nie Anglię, której kibicuję, wyznaczam jako faworyta do końcowego zwycięstwa. Za cichego faworyta mistrzostw uważam Holandię. Wielu z was nie zgodzi się z moją tezą, ponieważ wielki piłkarz Arjen Robben doznał kontuzji, co na pewno osłabiło drużynę Pomarańczowych, lecz nie zapominajmy o reszcie zaowdników, jak m. in. Sneijder czy będący w znakomitej formie Van Persie, który jest moim kandydatem na gwiazdę tych mistrzostw. Wśród grona faworytów znajdzie się także reprezentacja Hiszpanii, Brazylii czy Argentyny.

Kto zdobędzie mistrzostwo przekonamy się już wkrótce. Miejmy nadzieję, że mundial jak zwykle przyniesie nam wielkie emocje i nowe gwiazdy, a także oczywiście piękne bramki, które będą rozpamiętywane przez najbliższe lata. Ostatnim zagadnieniem, jakie chciałbym poruszyć odnośnie mistrzostw to to, czy Republika Południowej Afryki jest odpowiednim miejscem na organizowanie tego typu imprezy. Każdy z nas dobrze wie, iż wylot do Afryki wiąże się z większymi kosztami niż podróż do jakiegokolwiek państwa europejskiego. Do tego przychodzą nam czynniki takie jak bezpieczeństwo – czy ludzie wybierający się do ubogiej Afryki mogą czuć się bezpiecznie? Moim zdaniem nie, ponieważ poza wyznaczoną strefą policyjną mogą zostać napadnięci poprzez szukających ofiar afrykańskich złodziei czy morderców. Kolejnym argumentem który może dotrzeć nie tylko do kibiców, którzy będą oglądać mistrzostwa na żywo, ale także do fanów siedzących przed telewizorami. Sposób kibicowania w Afryce, czyli trąbki, które, bądź co bądź, potrafią rozdrażnić człowieka oglądającego codziennie po kilka meczy. Trąbki nie są balsamem dla uszu, w przeciwieństwie do wspaniałych śpiewów kibiców. Jednego możemy być pewni – mistrzostwa będą inne niż pozostałe – czy będą wspaniałe, a może okażą się klapą dowiemy się w nadchodzących miesiącach…

Autor: Przemek Gwarda

Przewiń na górę strony