Strona główna / Offtopic / O futsalu akapitów kilkanaście

O futsalu akapitów kilkanaście

Futsal. Chyba zdecydowana większość z Was kojarzy ten sport i wie, że to piłka nożna halowa. No i że Falcao jest mistrzem i ogólnie Brazylia miażdży. W środowisku sportowym traktuje przekonanie, że w piłce nożnej halowej liczy się technika. Poniższym tekstem postaram się przybliżyć Wam tę (nową i wciąż mało znaną) dyscyplinę sportu.

Ogólnie o futsalu

Na co dzień gram w mieleckim Fair Play – niedawno powstałym klubie futsalowym. Trzeba zaznaczyć, że jest to pierwszy klub futsalowy z Mielca (a drugi na Podkarpaciu!). Piłka nożna halowa jest mało rozwinięta – tak w Polsce jak i na świecie. Może o tym świadczyć fakt, że FIFA wpisała futsal jako nową dyscyplinę i spisała zasady tej gry dopiero pod koniec lat 80.

»Podyskutuj na forum: Futsal

Futsal (dawniej używana w Polsce oficjalna nazwa piłka nożna halowa pięcioosobowa) – zespołowa gra sportowa, odmiana piłki nożnej rozgrywana w hali. Jej nazwa pochodzi od portugalskiego futebol de salão i hiszpańskiego fútbol sala lub fútbol de salón, co można przetłumaczyć jako halowa piłka nożna.

Ogólny zarys tej dyscypliny jest chyba każdemu idealnie znany. Wśród sportowców panuje przekonanie, że w futsalu liczy się przede wszystkim technika. To nieprawda. Wyszkolenie techniczne jest bardzo ważne, ale na hali liczą się też inne elementy – taktyka, myślenie, zgranie. Niewyobrażalnie ciężko jest się przedostać pod bramkę rywala na tak małej przestrzeni, gdy każdy gracz rywali kryje jeden na jeden.

Spotkałem się również z przekonaniem, że halówka to sport dla tych, którym nie wyszła gra na trawie. W kadrze naszego zespołu jest wiele osób, które na trawie nigdy nie grały. Ogrywali się, kopiąc piłkę pod blokiem z rówieśnikami. Śmieszy mnie to stiwerdzenie, ponieważ mówią to osoby, które „kopią” w ostatniej lidze, gdzie trening to po prostu zwyczajna gra na zasadzie „kto przyjdzie, ten zagra”. Spotkania wyglądają jak kopanina, gdzie 22 kopaczy wychodzi na boisku, aby pokopać się po kostkach. Większość tych chłopaków nie wybije się nigdzie i jestem o tym przekonany. W Polsce szanse na zaistnienie w futbolu są nikłe. Oczywiście biorę pod uwagę, że nie masz znajomości wśród trenerów/nie masz szczęścia. Tak to przynajmniej wygląda tu, w Mielcu. Kolesiostwo ponad wszystko!

Futsal to gra dość trudna, wymagająca myślenia, koordynacji i niezłej techniki. Mała przestrzeń, 5 zawodników w zespole, tylko 40 minut na rozstrzygnięcie losów spotkania.

Liczba graczy rezerwowych 7 7
Ilość zmian 3 Nieograniczona ilość zmian „w locie”
Rzut autowy Wyrzut piłki zza głowy bez odrywania nóg Wykonuje się nogą z linii bocznej
Czas gry 90 minut (dwie połowy, każda po 45 minut). Sędzia może przedłużyć każdą połowę meczu stosownie do przerw w grze. 40 minut (dwie połowy, każda po 20 minut). Czas jest zatrzymywany podczas przerw (wolnych, rożnych).
Przerwa między częściami 15 minut 15 minut
Czas dla drużyny Brak 1 minutowa przerwa przysługująca dwa razy w meczu (jedna na połowę)
Odmierzanie czasu Zegar włączony na początku meczu nie jest zatrzymywany w czasie przerw w grze Zegar jest zatrzymywany przez sędziego czasowego w czasie przerw w grze
Sędziowie Sędzia główny – arbiter, dwóch asystentów arbitra (sędziowie liniowi) oraz sędzia techniczny Sędzia główny – arbiter i asystent arbitra (na boisku) oraz trzeci sędzia i sędzia czasowy (za stolikiem sędziowskim)
Punkt karny Jeden – 11 m od środka linii bramkowej Dwa – w odległości 6 m i 10 m (przedłużony rzut karny) od środka linii bramkowej
Opuszczenie linii końcowej za bramką przez piłkę Wykop z linii pola bramkowego przez dowolnego gracza Rzut bramkarski
Ostre odbiory piłki Zgodnie z przepisami są dozwolone wejścia barkiem i wślizgi Wejścia barkiem i wślizgi są niedozwolone
Czas na wznowienie gry przez bramkarza Nie dotyczy. Jednak sędzia może ukarać zawodnika za celowe przedłużanie wprowadzenia piłki do gry (grę na czas) 4 sekundy
Spalone Tak Nie
Bramkarz stały Tak Nie
Faule Nieograniczone Faule akumulowane. Limit 5 fauli, każdy następny oznacza przedłużony rzut karny dla drużyny przeciwnej
Podania do bramkarza Bramkarz nie może dotknąć ręką piłki podanej do niego częścią ciała poniżej kolana (np. stopą), natomiast może łapać piłkę podaną udem, klatką piersiową i głową Bramkarz w ogóle nie może dotknąć ręką piłki podanej do niego
Zmiany Gracze już zmienieni nie mogą wejść ponownie na boisko Zmienieni zawodnicy mogą wejść ponownie na plac gry
Rzut rożny Piłka umieszczona w łuku Piłka umieszczona na kącie
Wykluczenia Drużyna w której zawodnik zostanie wykluczony gra już w osłabieniu do końca meczu Po wykluczeniu jednego z zawodników po 2 minutach lub gdy przeciwnik zdobędzie bramkę na plac gry wchodzi nowy zawodnik

Futsal w Polsce

12 najlepszych zespołów w Polsce gra w Ekstraklasie. I liga jest podzielona na dwie grupy po 11 zespołów. II a zarazem najniższa klasa rozgrywkowa jest podzielona na cztery grupy: pomorską (5 drużyn), śląską (8), wielkopolsko-łódzką (6) oraz podkarpacko-małopolsko-świętokrzysko-lubelską (5). Właśnie w tej ostatniej swoje mecze rozgrywa Fair Play Mielec.

Poza tym w większości miast organizowane są ligi halowe rozgrywane najczęściej w zimie.

Od nowego sezonu futsal w Polsce stanie się bardziej profesjonalny – zawodnicy grający na trawie nie będą mogli występować w zespołach futsalowych.

Od sezonu 2010/2011 Polska Liga Futsalu ulega refomie. W Ekstraklasie PLF dalej będzie grało 12 najlepszych zespołów. W I lidze PLF zamiast dwóch grup po 12 zespołów, będzie jedna grupa z 14 zespołami. Powstaje także nowa II liga PLF. Tu będą 4 grupy po 12 zespołów. Ich skład utworzą zespoły, które spadną z obecnej I ligi PLF oraz zespoły, które zajmą w swoich grupach w II PLF miejsca 2-5. Drużyny z niższych miejsc zagrają na najniższym poziomie w grupach wojewódzkich III ligi PLF.

Fair Play Mielec

Logo Fair Play MielecDrużyna powstała na początku tego roku. Treningi rozpoczęły się na wakacjach. Fair Play ma aspiracje stać się silnym klubem sportowym skupiającym samorząd, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne, które wspólnie stworzą grupę partnerską wspierającą rozwój futsalu w Mielcu i regionie. Klub jest stworzony przez ludzi młodych, dla których jest to stowarzyszenie sportowe o celach niezarobkowych (organizacja not-profit).

W obecnym sezonie bierzemy udział w rozgrywkach seniorskich mężczyzn, a w kolejnym sezonie w rozgrywkach kobiet. Seniorzy grają w II lidze futsalu (m.in. z drużynami z Rzeszowa czy Lublina). Drużyna juniorska wystąpiła ogólnopolskich rozgrywkach młodzieżowych do lat 18, zajmując drugie miejsce w eliminacjach. Ponadto Fair Play weźmie udział w rozgrywkach Pucharu Polski.

Co ważne, zorganizowaliśmy liczne turnieje, m.in. za nami już jest Summer Fair Play Cup, Mistrzostwa Futsalowe Powiatu Mieleckiego (blisko 400 uczestników), „Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Mielca” z udziałem Heiro Rzeszów i Akademii Futsal Tarnów oraz „Turniej Niepodległościowy” Ponadto w grudniu planujemy zorganizować mecz towarzyski z gwiazdami polskiej piłki nożnej. Wśród gości pojawią się czołowi polscy piłkarze, grający w Ekstraklasie. Wszystkie te rozgrywki skierowane są do różnych adresatów z myślą o promocji futsalu w regionie.

Gram w tym zespole od samego początku jego istnienia. Co ciekawe, naszym trenerem był Janusz Stawarz, młodzieżowy mistrz Polski. Znalazłem się w kadrze pierwszego zespołu i wszystko idzie w dobrym kierunku. Wyniki może nie są zachwycające, ale jak to mówią – dobrego złe początki. Wierzę, że z czasem będzie lepiej i usłyszycie o Fair Play jeszcze nieraz!

Drużyna Fair Play Mielec

Poniżej przedstawiam dwa filmy z naszych spotkań – z Akademią Futsal Tarnów w turnieju towarzyskim i z derbów Podkarpacia z Heiro Rzeszów.

Zespół stanowią głównie juniorzy, a średnia naszego zespoły wynosi zaledwie 17 lat. Mimo wszystko, stajemy się coraz lepsi i mam nadzieję, że od teraz będzie tylko coraz lepiej.

Powyższy tekst napisałem głównie dla celów promocyjnych – nie naszego klubu, ale futsalu. To bardzo ciekawa dyscyplina, dość młoda i ciągle się rozwijająca. Zachęcam Was serdecznie, aby spróbować swoich sił w piłce nożnej halowej. Zapytajcie – czy gdzieś blisko Was swoje mecze rozgrywa klub futsalowy? Może warto się zapisać? Uwierzcie, że futsal daje większe perspektywy niż piłka nożna na trawie.

Dlaczego warto?

Futsal to nowa, dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa. Jej widowiskowość i szybkość z jaką grają zawodnicy sprawia, że cieszy się coraz większym uznaniem na świecie, jak również i w Polsce.
Futsal to duże perspektywy oraz widowiskowość. Zdecydowanie warto wybrać futsal!

Chciałem przy okazji poznać Wasze zdanie na temat futsalu. Liczę na dyskusję w komentarzach na temat tej nowej dyscypliny. Co myślicie o halówce? Może sami gracie w klubach w piłkę nożna halową? Jeśli nie próbowaliście, serdecznie zachęcam.