Nie przegap
Strona główna / Ogólne / Czy szata zdobi kibica?

Czy szata zdobi kibica?

Czy szata zdobi kibica?
Od pewnego czasu, coraz częściej dręczy mnie kilka pytań, które sobie zadaję. Czy prawdziwym kibicem można nazwać się dopiero po założeniu dwudziestu szalików, czapek i koszulek z herbem ukochanego klubu? Czy ubrania i różnego rodzaju akcesoria świadczą o miłości do barw? Jeśli tak, to jak mam rozumieć człowieka noszącego na sobie herb dwóch różnych drużyn?

Takie pytania mogą ciągnąć się w nieskończoność, lecz ich sens jest znacznie głębszy niż same słowa. W moim przekonaniu każdy człowiek wyraża swoją przynależność społeczną w inny sposób. Najważniejsze w byciu kibicem jest przede wszystkim wspieranie swojego zespołu w trudnych chwilach. Smak porażki jest gorzki, lecz klub znosi je lepiej mając wsparcie wiernych kibiców. 

Akcesoria dla fanów mają często wygórowaną cenę, ponieważ ich produkcja odbywa się przeważnie w Chinach z możliwie najtańszych materiałów. Robiąc zakupy społeczeństwo płaci jedynie za znaczek firmowy i klubowy herb. Czy jest to konieczne? Absolutnie nie. Twierdzę, że ubrania i przeróżne zabawki to jedynie marny dodatek, dzięki któremu czujemy się lepiej. Mimo to każdy pragnie jak najszybciej nabyć wszelkie produkty klubowe. Dyskryminowanie kogoś ze względu na brak wizualnego herbu na piersi jest swego rodzaju rasizmem, gdyż nie wszystkich stać na tak drogie wydatki.

Prawdziwego kibica cechuje jego własne zachowanie i stosunek, jakim darzy zespół. Szacunek dla barw to najważniejsza rzecz dla każdego fana. Czy szata zdobi człowieka, a jednocześnie czy można oceniać książkę po okładce? Jestem przekonany, że w tym momencie wszyscy zgodnie możemy powiedzieć NIE, ponieważ wnętrze jest tym czynnikiem, który różni nas od innych ludzi.

Osobiście mam wielu kolegów, którzy nie wyróżniają się znacząco z tłumu, lecz w ich sercach Manchester United zawsze zajmuje szczególne miejsce. Stereotyp kibica, który po przebudzeniu się wypija kawę z kubka oznaczonego logiem drużyny i trzymającym w ręku gazetę z zapowiedziami zbliżającego się meczu jest znakomitym przykładem osób żyjących wyłącznie w świecie sportu. Kubek, z którego korzysta cale, życie może symbolizować wielkie znaczenie klubu dla tego człowieka. Tak jak woda potrzebna jest nam do picia, tak miłość do zespołu jest wieczna i okazywać ją można na rozmaite sposoby.

Nie możemy przyjmować wszystkiego dosłownie, gdyż niezliczona ilość wszelkiego rodzaju akcesoriów nie przybliżają nas do klubu, a szacunek, którym go darzymy nie zwiększa się ani trochę. Okazując swoje upodobanie do danego zespołu nie wystarczy założyć koszulkę bądź szalik tej drużyny. Ludzie coraz częściej zapominają o prawdziwym znaczeniu słowa fan.

Fan – w odniesieniu do zamiłowania danym klubem, słowo fan oznacza osobę podziwiającą dany zespół. Jest to skrót od słowa fanatyk. Fani często organizują się, tworząc tak zwane fankluby, lub robiąc imprezy o określonym celu.

Członków tej subkultury można określić mianem prawdziwych miłośników sportu. Oczywiście znajdzie się wielu ludzi, którzy interesując się piłką nożną ubierają się w koszulki wybranych drużyn, a ich wiedza odnośnie klubów jest znikoma. Ci osobnicy nie powinni określać się mianem fana, ponieważ są zwykłymi kibicami sportowymi.

Społeczeństwo powinno znać definicję słów fan i kibic, ponieważ człowiek noszący koszulkę Barcelony i plecak United nie jest fanem. Zamiłowanie do futbolu to jedno, a miłość do herbu to drugie. Życie prawdziwego kibica polega na nieustannym śledzeniu poczynań swoich ulubieńców, a jego wiedza odnośnie zespołu powinna być nienaganna. Znajomość historii i szacunek dla drużyny to podstawa.

Teraz wszyscy razem możemy odpowiedzieć sobie na pytanie. Czy ubiór postawi nas w lepszym świetle? W moim przekonaniu absolutnie nie, ponieważ jeżeli wasza miłość do United jest równie wielka jak moja to nie potrzebne są nam żadne szaliczki, koszulki i czapeczki. Najważniejszym aspektem jest to, ile miejsca w naszych sercach zajmuje ukochana drużyna.

Nie chcę żeby ktoś mnie źle zrozumiał. Oczywiście nie neguję zakupu wszelakiego rodzaju klubowych akcesoriów, gdyż sam mam ich od groma. Pisząc ten tekst chciałem jedynie zwrócić uwagę na problematykę, błędnego rozumienia symboliki tych przedmiotów. Każdy fan pragnie je mieć, lecz niezależnie od jej ilości liczy się jedynie nasza niematerialna miłość do klubu. Manchester United to wspaniały zespół z piękną historią, zasługujący na najlepszych kibiców. Dlatego wspierajmy ich w dobrych i na złych chwilach, prezentując wysoką kulturę osobistą.

Przewiń na górę strony