Nie przegap
Strona główna / Gabriel Obertan, czyli zaufajmy Fergusonowi

Gabriel Obertan, czyli zaufajmy Fergusonowi

Gabriel Obertan, czyli zaufajmy Fergusonowi
Kilka dni temu oficjalna strona internetowa United poinformowała, że do zespołu z Old Trafford dołączy Gabriel Obertan. Podpisał on czteroletni kontrakt, a sir Alex Ferguson zapłacił za niego ok. 3 miliony funtów (na oficjalnej stronie nie pojawiły się informacje co do ceny, ale tak spekulują media). Natychmiast rozgorzała się wielka dyskusja na temat transferu młodego Francuza.

20-letni Obertan jest uważany za jeden z najbardziej utalentowanych młodych zawodników z Francji. Podczas turnieju do lat 21. w Tulonie, były zawodnik Bordeux wraz ze swoją reprezentacją zajął drugie miejsce. Sam Obertan został uznany zawodnikiem meczu, a fachowcy wybrali go do jedenastki turnieju. W Bordeux od 2006 roku rozegrał 54 spotkań, strzelając 3 gole. W tym roku został wypożyczony na połowę sezonu do Lorient. W 15 meczach zdobył 1 bramkę.

Co więc budzi niepokój wśród kibiców United? Bez wątpienia komentarze Laurenta Blanca, trenera Bordeux, oraz ekspertów z Francji sprawiają, że nad nazwiskiem Obertana stawiamy znak zapytania. Fakt, że Francuz został wypożyczony do Lorient i nie łapał się do pierwszego składu, powoduje, że głębiej zastanawiamy się nad sensem kupowania Obertana. A cena? Na forach zaczęły się porównania do Belliona i przekreślanie talentu Obertana. W końcu za tak wielki talent francuskiej piłki nie płaci się 3 miliony funtów.

Ja jednak z oceną Francuza poczekam do jego pierwszych występów (a więc trochę poczekam, bo nie zobaczymy go podczas tournee w Azji z powodu kontuzji). Nie będę wieszać psów na zawodniku, którego umiejętności widziałem tylko na YouTubie. Jak to powiedział mój znajomy – na jutubie każdy wygląda na drugiego Maradonę. Taka jest prawda – nie ma co sugerować się kilkoma minutami zwodów, przekładanek itp.

Czytałem ostatnio na angielskich portalach opinie osób, które interesują się ligą francuską i widzieli parę spotkań w wykonaniu Obertana. Sugerują, że jest świetnie wyszkolony technicznie, ale brakowało mu czegoś, aby naprawdę zaistnieć w zespole Mistrza Francji. Czego?

Oczywiście, to piłkarz utalentowany, ale także posiadający pewne luki w swojej grze. Mam nadzieję, że odniesie sukcesy, jednak najpierw będzie musiał poczynić mentalne postępy.
Christian Gourcuff, trener Lorient

Byłem zdziwiony. Dla Gabriela to nieoczekiwana szansa, by grać w jednym z najlepszych klubów na świecie. Manchester monitorował jego rozwój przez długi czas. Z pewnością mają nadzieję, że się rozwinie, co nie udało się w Bordeaux i Lorient. Obertan ma potencjał, ale musi pokonać pewne trudności mentalne, by pokazać swą prawdziwą wartość.
Laurent Blanc, trener Bordeaux

Czym są trudności mentalne? Eksperci piłkarscy we Fracji są zgodni – Obertan posiada niebywały potencjał, ale nie rozwija się. Co blokuje jego rozwój? Być może był pokłócony z trenerami w Bordeaux, ma ciężki charakter bądź Bóg wie co jeszcze. To tłumaczyłoby jego niską cenę, wypożyczenie i sceptyczne słowa trenerów.

Czym więc są mentalne postępy, które musi poczynić francuski pomocnik, aby zostać gwiazdą United? Ciężko powiedzieć, co mają na myśli Blanc oraz Gourcuff. Jestem pewien jednego – jeśli naprawdę ma ogromny potencjał, pod okiem takiego fantastycznego szkoleniowca i człowieka, jakim jest sir Alex, może zostać piłkarzem światowej klasy.

Ferguson potrafi oszlifować diament, jakim jest mało znany utalentowany piłkarz. Pod opieką Szkota, każdy zawodnik może stać się tylko lepszy. Wierzę, że z Obertanem będzie tak jak z Ronaldo, bo Ferguson wie, co robi.

Zaufajmy mu, przestańmy narzekać i przekreślać Obertana, Ferguson, cały zespół i następny sezon. To mój swego rodzaju apel do nas wszystkich, kibiców. Poczekajmy aż zobaczymy francuskiego pomocnika w koszulce United. I powtórzę to po raz enty – zaufajmy Fergusonowi, człowiekowi, który wie o United więcej niż my wszyscy razem wzięci.

Prezentuję poniżej grę Obertana z meczu Francji z Anglią do lat 21.

Przewiń na górę strony