Nie przegap
Strona główna / Wywiady / Adrian Fogel: mistrz Niemiec z Polski

Adrian Fogel: mistrz Niemiec z Polski

Adrian Fogel: mistrz Niemiec z Polski
Dzisiejszy wywiad będzie raczej prezentacją jednej z bardzo ciekawych, choć niestety mało znanych osobistości piłki nożnej. Znacie Polaka, który pod względem techniki może konkurować ze sławami pokroju Ronaldihno czy Cristiano Ronaldo? Polaka, który jest największą sławą swojej drużyny? Polaka, który zdobywa tytuły mistrzowskie w tak wysoko rozwiniętym piłkarsko kraju jak Niemcy? Jeśli nie, to właśnie tutaj czegoś się o nim dowiecie. Przedstawiamy Adriana Fogela!

Urodzony w Warszawie, Adrian wyemigrował z rodziną do Kolonii w wieku trzech lat. Mimo to całkiem nieźle posługuje się językiem polskim, wystarczająco dobrze by cała rozmowę przeprowadzić z naszym redaktorem w jego ojczystej mowie. Adrian zaprezentował swoje wybitne umiejętności podczas II Football Business Conference, gdzie pojawił się na zaproszenie organizatora – Sport & Business Foundation. Potem chętnie udzielał wywiadów – kilka pytań zadał mu nasz wysłannik.


Redlog: Powiedz coś o sobie naszym Czytelnikom.

Adrian Fogel: Jestem Adrian Fogel, urodziłem się w Warszawie [06.12.1985r. – dop. Red], od dwudziestu lat mieszkam w niemieckim mieście Kolonia. Jestem profesjonalnym football freestylerem. Można mnie często zobaczyć w niemieckiej telewizji, czasami gram Franza Beckenbauera. Ze swoją grupą, United Freestyler, jeździmy po całym świecie i robimy show.

R: Jakie jest twoje największe dotychczasowe osiągnięcie?

AF: Rok temu zostałem mistrzem Niemiec we Freestyle Football. Choć urodziłem się w Warszawie, to wszystkiego nauczyłem się w Niemczech. A we freestyle’u jest tak, że tam gdzie zdobyłeś umiejętności i gdzie mieszkasz, tam się też prezentujesz.

adrian_fogel_1R: Czym według ciebie przede wszystkim różni się freestyle football od zwykłego footballu?

AF: Zawsze trudno porównać obie dyscypliny. W zwykłą piłkę nożną gra się na boisku, a freestyle można uprawiać wszędzie – na ulicy czy na boisku. Można po prostu wyjść na ulicę i ćwiczyć wszystkie te sztuczki, od których głowa pęka. Poza tym klasyczny football gra się 11 przeciwko 11. Freestyle możesz uprawiać sam, ale także z kolegami.

R: Grasz czasami w normalną piłkę nożną – 11 na 11?

AF: No pewnie! Moje serce bije dla piłki nożnej. Obecnie jestem profesjonalnym freestylerem [od 2003r. – dop. Red], ale kocham piłkę nożną. Długo grałem w trzeciej lidze niemieckiej, ale w końcu musiałem wybrać, czy chcę być normalnym piłkarzem, czy artystą.

R: Gdybyś mógł wybrać pomiędzy grą dla reprezentacji Niemiec a reprezentacji Polski – kogo byś wybrał?

AF: Grałbym dla Polski. Po pierwsze dlatego, że miałbym większe szanse gry. Ale chciałbym także pomóc polskiej piłce, żeby była jeszcze lepsza, bo Niemiecka już i tak wysoko w Europie stoi. A dla polskiej można jeszcze wiele zrobić.

R: Kto jest twoim ulubionym piłkarzem?

AF: Cristiano Ronaldo. To świetny piłkarz.

R: Kibicujesz jakiemuś klubowi? Może Manchesterowi United?

AF: Nie, nie United. To dobra drużyna, ale muszę powiedzieć, że jestem fanem Barcelony, ponieważ gra bardzo technicznie, a do tego mocno i pięknie.

Pytania: Wiktor Marczyk
Opracowanie: Wiktor Marczyk
Rozmawiał: Wiktor Marczyk


Adrian jest członkiem grupy freestyle’owej United Freestyler, zrzeszającej piłkarzy, koszykarzy, tancerzy stylu breakdance, przedstawicieli sportów ekstremalnych, a nawet tak oryginalnej dyscypliny jak frisbee. Wszystkich uprawiających swoją dyscyplinę w nieco inny, bardziej artystyczny od tradycyjnego sposób. Jest największą gwiazdą zespołu – pojawia się na większości materiałów promocyjnych, zazwyczaj stanowiąc ich głównego aktora. Adrian ma własnych sponsorów, między innymi międzynarodowego giganta odzieży sportowej, firmę Nike, która uszyła serię ubrań sygnowaną inicjałami popularnego w Niemczech Adriano.

Choć mało znany w Polsce (czy ktoś z Was słyszał o nim wcześniej?), w Niemczech jest naprawdę rozpoznawalny, czego dowodem mogą być liczne występy telewizyjne, a także to, że jego sponsorowaniem zajmują się tak prestiżowe marki jak Nike czy RedBull. Dzieje się tak zapewne ze względu na wciąż małą popularność freestyle’owych dyscyplin w kraju nad Wisłą. Skoro Polacy wcale gorsi od innych narodów nie są, a ponadto do uprawiania tego rodzaju footballu wystarczy jedynie piłka, może warto zacząć szkolić dzieci w tym kierunku?

Adrian Fogel jest kolejnym dowodem na to, że w naszym pięknym kraju nie brakuje wybitnych jednostek obdarzonych niesamowitymi talentami. Brakuje tylko możliwości rozwoju dla tych wspaniałych osób, które mogłyby dużo wnieść do polskiego sportu i sprawić, że nie będziemy postrzegani jako piłkarski zaścianek. Niektórzy mają szczęście rozwijać swoje pasje za granicą i widać tego efekty – Adrian Fogel jest świetnym przykładem wielkiego sukcesu.

Na zachętę do szkolenia swoich technicznych umiejętności, a także aby nacieszyć Wasze oczy – kilka filmów z udziałem wybitnego Polaka (o wybitnie niepolskim nazwisku), a także kilka linków dzięki którym będziecie mogli poznać sympatycznego Adriana nieco lepiej.

Strona grupy United – Freestyler

Kanał Adriana na portalu YouTube

Kilka ciekawych filmów z kolekcji naszej gwiazdy:

Jeśli zainteresowała Was osoba Adriana Fogela oraz futbol w wersji freestyle to z pewnością powrócimy do tego tematu w najbliższej przyszłości.

Przewiń na górę strony