Nie przegap
Strona główna / Miniblog / O taktyce gadka krótka

O taktyce gadka krótka

O taktyce gadka krótka
Rooney biegnie z piłką od połowy boiska, minąwszy dwóch rywali cudownym podaniem obsługuje Berbatova, a Bułgar nie ma żadnych problemów z przelobowaniem bramkarza przeciwników. Mniej więcej w taki sposób wielu kibiców Czerwonych Diabłów wyobrażało się współpracę tych dwóch napastników, po tym jak okazało się, że były już zawodnik Tottenhamu Hotspur trafi na Old Trafford.

Od transferu Bułgara do Manchesteru minęło już kilka miesięcy. Różne są opinie na temat przydatności Berbatova do drużyny Fergusona, ale jak sugeruje temat tegoż artykułu, nie o tym ten tekst będzie.

Po stokroć bardziej mnie bowiem interesuje pozycja Dymitara na boisku. Niemal wszystkim wydawało się, że to właśnie Bułagar będzie dowodził linią ataku. Nic bardziej mylnego! Fakt, jak wiele osób nie dostrzega tej – cytując klasyka – oczywistej oczywistości na tyle mnie ździwiła, że postanowiłem przytoczyć kilka ciekawych grafik. Przecież ilość asyst jaką może się pochwalić Berbatov w tym sezonie (8 asyst, co daje mu czwartą lokatę w całej lidze. Z liderami rankingu przegrywa jedynie o jedno podanie, które pozwoliło partnerom zdobyć bramkę) wcale nie musi być mocnym argumentem na to, że w wielu meczach “Berba” grał na pozycji “łącznika” pomocy z linią ataku.

Wracając jednak do wcześniej wspomnianych grafik. Jak dobrze wiemy ustawienie na papierze ma niewiele wspólnego z tym co można zaobserwować w trakcie meczu. Serwis ESPN umożliwia nam jednak ciekawy podgląd “średniej pozycji” zawodnika na przestrzeni całego spotkania. Z uwagi na moje lenistwo wybrałem do analizy losowo 8 ligowych meczów z udziałem Berbatova…

Arsenal – Manchester United 2:1

Arsenal vs. Manchester United

Bolton – Manchester United 0:1

Bolton vs. Manchester United

MC – Manchester United 0:1

Manchester City vs. Manchester United

Tottenham – Manchester United 0:0

Tottenham vs. Manchester United

Manchester United – Stoke 5:0

Stoke City vs. Manchester United

Manchester United – WBA 4:0

WBA vs. Manchester United

WHU – Manchester United 0 :1

WHU vs. Manchester United

Manchester United – WHU 2:0

 Manchester United vs. WHU

O wnioski chyba nietrudno. Warto odnotować, że nieważne z kim Berbatov (żeby nie było wątpliwości – kółeczko z numerem 9 na każdym z powyższych obrazków) grał w przodzie jego pozycja na boisku była podobna.

Przewiń na górę strony