Nie przegap
Strona główna / Liga Mistrzów / II Football Business Conference

II Football Business Conference

II Football Business Conference
Dnia 2 kwietnia w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, zwanej również Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II, odbyła się druga edycja Football Business Conference. Jest to największa w Europie środkowo-wschodniej impreza, na której spotykają się przedstawiciele środowisk piłkarskich, biznesowych i medialnych. Łączy ich wspólny cel – poprawienie współpracy pomiędzy biznesem a sportem. Redlog.pl został zaproszony na konferencję przez jednego z organizatorów, Sport&Business Foundation i wysłał na nią przedstawiciela w mojej skromnej osobie.

Na II Football Business Conference pojawiła się śmietanka piłkarskiego biznesu – przedstawiciele UEFA (Patrick Gasser i Mark Schumacher, z którym wywiad już w piątek na Redlog.pl), Wiceminister Sportu i Turystyki (Tomasz Półgrabski), prezes Ekstraklasy (Andrzej Rusko) oraz wielu innych. Ponadto minąć można było osoby znane, lecz oficjalnie nie zaanonsowane, jak Macieja Szczęsnego, Andrzeja Strejlaua, Tomasza Zubilewicza, czy Adriana Fogela (z którym wywiad ukaże się w przeciągu najbliższych tygodni). Co krok mijało się człowieka, który wiele znaczy w świecie piłki nożnej polskiej i europejskiej.

Spotkanie zostało podzielone na dwie zasadnicze bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył przygotowań Polski do EURO 2012 oraz polskiej piłki klubowej. Na ten temat wypowiedziała się Febe Potgieter-Gqubule, ambasador RPA w Polsce, wspomniany wcześniej Tomasz Półgrabski, Wiceprezes zarządu KKS Lech Poznań Arkadiusz Kasprzak, również wspomniany wcześniej Andrzej Rusko oraz Hans-Willy Brockes, właściciel Event Sport Business, firmy zajmującej się organizowaniem wydarzeń sportowych.

Trzeba powiedzieć, że prezentacje wymienionej grupy bardzo różniły się od siebie poziomem. Bardzo ciekawie skonstruowana prelekcja Pani Potgieter-Gqubule, która mówi po angielsku z fantastycznym akcentem, kontrastowała z nudnymi wywodami Pana Kasprzaka, który nawet w ojczystym języku mówi bardzo monotonnie i niewyraźnie. Podczas tych prezentacji uczestnicy konferencji zapoznali się z sytuacją, jaka panuje w Polsce w związku z EURO 2012 – wieloma szansami i zagrożeniami, jakie daje organizacja takiej imprezy.

Przerwa była świetną okazją do przeprowadzenia wywiadów. Wtedy to udało mi się porozmawiać z Panią ambasador, która mimo pośpiesznego wychodzenia znalazła dla mnie kilka chwil i bardzo rzeczowo odpowiedziała na pytania oraz otrzymać obietnicę późniejszego wywiadu od Macieja Szczęsnego oraz przedstawicieli UEFA. Była to też okazja do przyjrzenia się wielu stoiskom promocyjnym. Jedno z nich promowało akcję społeczną „Piłka jest piękna, a kibice są wspaniali”, o której niedługo będziecie mogli przeczytać więcej na łamach Redloga.

Potem zaczęła się druga część, zdecydowanie ciekawsza od poprzedniej, uświetniona o wiele ciekawszymi osobami. Ten blok mówił o międzynarodowym spojrzeniu na biznes piłkarski (tak przynajmniej było w temacie), jednak w większości można było zobaczyć w jaki sposób zarabianie na piłce jest możliwe i jak tego dokonać.

Na pierwszy ogień poszedł Andrea Gaudenzi, były tenisista, obecnie dyrektor pionu marketingu międzynarodowego w bwin.com. W ciekawy sposób mówił o zakładach sportowych w Internecie – ich rozwoju oraz tym, jakie strategie marketingowe stosuje bwin.com. Można było na przykład się dowiedzieć, że działania tej firmy w Polsce są utrudnione przez brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących hazardu w Internecie. Jednak Szwajcarska firma patrzy na Polskę przychylnym okiem i uważa za wartościowy rynek. Dlatego zdecydowała się na sponsorowanie warszawskiej Legii.

Następnie nadszedł czas na gwóźdź programu. Na mównicę wszedł Edward Freedman, ekspert marketingu sportowego, który stworzył potęgę Manchesteru United w zakresie merchandisingu. Pracował także dla Tottenhamu Hotspur oraz innych klubów piłkarskich na całym świecie. Na tym wykładzie można się było dowiedzieć o tym, jak ważna jest ochrona godła klubu (na początku lat 90 Manchester tracił olbrzymie pieniądze, bo logo było bardzo często podrabiane), zatrudnienie specjalistów w dziedzinie merchandisingu oraz uświadomienie sobie wartości marki. Zaprezentował kilka prostych sposobów, dzięki którym można bardzo szybko poprawić osiągnięcia finansowe klubu sportowego. Za dowód niech posłuży doświadczenie Freedmana, który w ciągu kilku lat zwiększył obroty Manchesteru United o 2500%. Wywiad z tym niesamowitym człowiekiem już niedługo na łamach Redlog.pl!

Trzecią ciekawą prezentacją w drugim bloku konferencji była ta przygotowana przez przedstawicielkę firmy Zachel, Virginię Temper i dyrektora ds. hospitality w Hercie Berlin, Martina Pohla. Oboje Państwo opiekują się ofertą stadionu – rodzajami biletów, lożami VIP-owskimi, imprezami odbywającymi się na płycie boiska i wewnątrz budynku stadionu. Przedstawili ciekawą historię stadionu oraz równie intrygującą statystykę, z której wynikało, że dziennie na stadionie zużywa się ponad 200 rolek papieru toaletowego, a jego zarządca codziennie 3 razy zmienia koszulę i odbiera 150 telefonów. Dużą atrakcją tej prelekcji było rozlosowanie pięciu podwójnych zaproszeń do loży VIP-owskiej na stadionie Herthy. Niestety, nie zostałem szczęśliwym wylosowanym.

Ponadto swoje prelekcje zaprezentowali jeszcze Ian Nuttal, założyciel magazynu Stadia&Technologies, Marcel Cordes, dyrektor wykonawczy firmy Sport+Markt oraz przedstawiciele UEFA – Patrick Gasser i Mark Schumacher – główni koordynatorzy akcji społecznej „Eat for goals”, o której więcej będziecie mogli przeczytać w piątek przy okazji wywiadu z drugą z wyżej wymienionych osób.

Konferencję zakończyła debata pod tytułem „Biznes dla piłki, piłka dla biznesu” podczas której pięciu ekspertów z zakresu sportu i marketingu odpowiadało na pytania prowadzącego oraz uczestników dotyczące zakresu kooperacji sportu z biznesem oraz wyzwaniach dla tego rodzaju współpracy.

Wszystko odbywało się w niezwykle miłej i otwartej atmosferze – każdy mógł porozmawiać z każdym na dowolny temat. Konferencja z pewnością zrealizowała jeden ze swoich strategicznych celów – skontaktowała i połączyła ze sobą ludzi. Redlogowi natomiast umożliwiła pozyskać kilka ciekawych wywiadów, których publikacji możecie się spodziewać w ciągu najbliższych piątków (jak już wspomnieliśmy, cykl rozmów ze sportowymi osobistościami przenosimy na stałe na piątek).

Impreza godna polecenia wszystkim, których interesuje bardziej biznesowa strona footballu i chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Organizatorzy umożliwili też umawianie spotkań jeden na jednego celem spokojnego omówienia biznesowych spraw – nawiązywania współpracy i wymiany doświadczeń. Jest to wydarzenie niepowtarzalne w Polsce i pewnie w tej części Europy i nie bez powodu jej organizatorzy tak bardzo zachwalają swoje dziecko.

Godna podziwu była także bardzo sprawna i fachowa organizacja. Zwłaszcza, gdy wzięło się pod uwagę jednego ze współorganizatorów, który powiedział: „Jestem w szoku, że tak dobrze to wygląda. Gdy wczoraj tu weszli i zaczęli się rozstawiać myślałem, że będzie dużo gorzej”. Z czystym sumieniem zapraszamy za rok na III Football Business Conference. Naprawdę warto.

Przewiń na górę strony