Nie przegap
Strona główna / Miniblog / Stam ponownie na Old Trafford?

Stam ponownie na Old Trafford?

Jaap Stam
Zaskakującą informację na swojej stronie internetowej opublikowała wczoraj gazeta „Daily Mail”. Bardzo prawdopodobne, że dojdzie do pojednania na linii Jaap Stam – sir Alex Ferguson, skonfliktowanych za czasów gry Holendra w Manchesterze United, co było jedną z przyczyn odejścia rosłego defensora do Serie A.

Według dziennika „Daily Mail”, Jaap Stam powraca na Old Trafford. Holender zespół „Czerwonych Diabłów” opuścił w 2001 roku po tym, jak w swojej autobiografii skrytykował sir Alexa Fergusona i niektórych kolegów z drużyny. Teraz były defensor Manchesteru United miałby zostać skautem mistrzów Anglii w Ameryce Południowej.

Przed kilkoma dniami Manchester United mierzył się w walce o ligowe punkty z Blackburn Rovers. Na przeciwko sobie stanęli sir Alex Ferguson i Paul Ince, zawodnik niegdyś występujący na Old Trafford. Czarnoskóry pomocnik w 1995 roku opuszczał klub w atmosferze konfliktu, lecz po wielu latach doszło do bardzo kurtuazyjnego powitania obu panów, a Szkot ciepło wyrażał się o młodym menedżerze Rovers.

Wygląda na to, że podobnie sytuacja ma się ze Stamem, który za czasów swojej gry na Old Trafford uważany był nawet za jednego z najlepszych defensorów w historii. Po opublikowaniu swojej biografii, w której zdradza tajemnice szatni angielskiego klubu, doszło do spięcia z sir Aleksem, który szybko pozbył się swojej gwiazdy. Stam zakotwiczył w Lazio Rzym w 2001 roku za 16,5 miliona funtów. Jeszcze przed dwoma laty mówił:

Nauczyłem się, że nigdy nie można być pewnym swojego miejsca w United. Miałem tam trzy dobre sezony. Następnie klub zachował się niepoważnie, gdy mógł zarobić na mnie ogromne pieniądze. Wygraliśmy Ligę Mistrzów i Klubowe Mistrzostwa Świata, kiedy byłem częścią zespołu. Byłem bardzo niezadowolony ze sposobu, w jaki postąpili ze mną. Wykazali się kompletnym brakiem przyzwoitości i szacunku, więc nie pozostawało mi nic innego, jak tylko odejść z zespołu. Patrząc w przeszłość, to wygląda tak, jakby moje odejście było zaplanowane już przez długi czas.

Po latach Fergie przyznał się do błędu, tłumacząc, że odejście Stama nie było związane wyłącznie z jego autobiografią:

To nie był najlepszy wybór. Zawodnik wracał jednak po ciężkim urazie Achillesa i wydawało nam się, że sporo na tym stracił. Otrzymaliśmy ofertę z Lazio, wartą 16,5 miliona funtów za stopera, który miał 29 lat. To była propozycja nie do odrzucenia.

Już po powrocie do Holandii, gdzie zakończył karierę w Ajaksie, piłkarz odpowiadał:

To miłe, że ktoś taki jak Ferguson potrafi przyznać się do własnego błędu. Nie jestem jednak tym zaskoczony, gdyż od początku wiedziałem, że United popełniają błąd, sprzedając mnie. Czułem, że wszyscy mieli takie samo wrażenie, począwszy od pracowników klubu po kibiców.

Stam ogłosił zakończenie swojej barwnej kariery 29 października 2007 roku po kolejnych niepowodzeniach w kraju. Ajax dwukrotnie nie przebrnął eliminacji do fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Holender miałby zajmować się przyglądaniu „perełkom” w Ameryce Południowej, dzięki czemu można byłoby uniknąć sytuacji, w której płacimy ogromne pieniądze za Andersona. To umożliwiałoby pozyskiwanie przyszłościowych graczy po znacznie niższych cenach. United na pewno od dawna mają wielu scoutów w Brazylii, więc zastanawia mnie, dlaczego właśnie tam swoją pracę miałby zacząć 36-latek, dla którego byłby to pierwszy krok w roli wyszukiwacza młodych talentów.

Według ostatnich doniesień na celowniku mistrzów Anglii znalazł się młody pomocnik Gremio, Douglas Costa. To właśnie jego miał obserwować Stam. 17-latek kilka dni temu podpisał nowy kontrakt z brazylijskim klubem. Klauzula odstępnego została zwiększona z dotychczasowych 5 milionów funtów do 21 milionów.

Niewątpliwie powrót tego wybitnego obrońcy jest czymś interesującym, jako że nigdy na Old Trafford nie zapomina się o legendach, czego doskonałym przykładem jest Bryan Robson, który przed kilkoma miesiącami został ambasadorem klubu. Wiadomość nie została do tej pory potwierdzona przez stronę oficjalną, więc na ogłoszenie powrotu Jaapa będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Yip Jaap Stam is a big Dutch man

Get past him if you fucking can

Try a little trick

He’ll make you look like a dick

Yip Jaap, Jaap Stam

Przewiń na górę strony