Nie przegap
Strona główna / Trudne tematy / Manchester United na rzecz dzieci

Manchester United na rzecz dzieci

United na rzecz dzieci
Co robi człowiek lub organizacja, gdy po kilku lub nawet kilkudziesięciu latach wyścigu szczurów, ubiegania się o sukcesy i zaszczyty orientuje się, że osiągnął wszystko, co sobie zamierzył, a nawet dużo więcej i znajduje się na samym szczycie świata z mnóstwem wpływów i kapitału? To proste – rozdaje to wszystko potrzebującym.

Manchester United nie jest w tej regule wyjątkiem. Najbogatszy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów świata od wielu lat aktywnie angażuje się w wiele akcji charytatywnych i od dziewięciu lat jest związany umową partnerską z największą na świecie organizacją działającą na rzecz dzieci – UNICEFem (United for UNICEF).

United for Unicef„Czerwone Diabły” wspomagają biednych, dyskryminowanych, zapomnianych i chorych. Liczba akcji, w które są aktywnie zaangażowani jest ogromna i trudno wskazać płaszczyznę, na której nie działają. Lokalnie wspierają walkę z rakiem i rehabilitację osób wyleczonych z tego nowotworu, centrum wspierania rozwoju dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, największy w Anglii szpital dziecięcy, dziecięce hospicjum. Na skalę krajową działają poprzez organizację wspierającą rozwój dzieci żyjących w trudnych warunkach społecznych – dyskryminowanych i niechcianych – a także centrum leczenia mukowiscydozy.

Jednak najbardziej zauważalną i ciekawą jest wcześniej wspomniana współpraca z UNICEFem. Rozpoczęto ją w 1999 roku, podpisując kilkuletnią umowę partnerską. Po sześciu latach, w trakcie tourne po Azji w 2005 roku, renegocjowano umowę, przedłużając okres współpracy o dziesięć lat. Jest to najdłuższa umowa podpisana przez klub piłkarski z organizacją charytatywną.

Paul Scholes pomaga dzieciomDziałania United koncentrują się na krajach afrykańskich oraz azjatyckich. Na czarnym kontynencie wspierają głównie walkę z HIV i AIDS (w 2006 roku gracz United, Quinton Fortune odwiedził swój rodzinny kraj, RPA, gdzie pojawił się w centrum walki z tą chorobą oraz centrum wsparcia ofiar gwałtu). Dofinansowali również organizację opiekującą się dziećmi cierpiącymi przez suszę, w większości w Kenii.

W Azji działania Manchesteru United koncentrują się w jej południowej oraz południowo-wschodniej części i dotyczą walki z handlem ludźmi (Chiny), przeciwdziałaniu skutkom Tsunami (Tajlandia), rozwoju edukacji w rejonach, gdzie dzieci są jej pozbawione (Tajlandia, Indie) oraz walce z HIV i AIDS (Malawi, Sierra Leone, Tajlandia).

sir Bobby CharltonWsparcie United nie polega tylko na dotowaniu funduszy. Zarówno jako członkowie klubu, jak i indywidualnie sir Alex Ferguson i Ryan Giggs są Ambasadorami Dobrej Woli UNICEFu. W poszczególnych akcjach osobiście bierze udział wielu byłych i obecnych zawodników United – sir Bobby Charlton, David Beckham, Fabien Bathez, Paul Scholes, John O’Shea, Rio Ferdinand, Darren Fletcher i inni.

Oczywiście błędem byłoby stwierdzenie, że wszystko to tylko okaz wspaniałomyślności i dobrej woli Manchesteru United i ich zawodników. Z pewnością wiele akcji to starannie zaplanowane przez sztab specjalistów od marketingu działania, mające na celu nie tylko pomoc innym, ale także promocję zawodników i klubu. Jednak mimo to godne pochwały i warte uwagi są zaangażowanie poszczególnych osób, zwłaszcza sir Alexa Fergusona i Ryana Giggsa dla dobra innych. Bo promują nie tylko siebie, ale także pomoc innym, co samo w sobie jest z pewnością celem nazywanym potocznie szczytnym.

United for UnicefTym, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o działalności United lub wesprzeć ich akcje charytatywne, polecam oficjalną stronę fundacji (tylko w języku angielskim) – http://www.mufoundation.org/


Przewiń na górę strony