Nie przegap
Strona główna / Ogólne / Biblioteka kibica Manchesteru United

Biblioteka kibica Manchesteru United

Bibliotek kibica Manchesteru United
Manchester United jest drużyną o bogatej historii, którą tworzyli niepowtarzalni, a czasami wręcz legendarni zawodnicy. Nie powinno więc dziwić, że na temat Czerwonych Diabłów powstały setki książek, często biografii. „Biblioteka kibica Manchesteru United” jest następnym po Wideotece kibica Manchesteru United zestawieniem najciekawszych i najbardziej wartościowych materiałów dla fanów United. Życzę miłej lektury.

Biografie i autobiografie

Na pierwszy ogień pójdą biografie i autobiografie zawodników Manchesteru United. Jest ich na rynku mnóstwo, ale skupię się na książkach piłkarzy, którzy zakończyli swoją karierę, bo – powiedzmy sobie szczerze – życiorysy Wayne’a Rooneya czy Rio Ferdinanda (oba wydane w 2006r.) są jeszcze z wiadomych względów niekompletne…

My Manchester United Years – sir Bobby Charlton

My Manchester United Years - sir Bobby ChartlonSir Bobby Charlton jest legendarną postacią Manchesteru United i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Należał do wspaniałych „Dzieciaków Busby’ego”, a całe swoje życie ciągle poświęca klubowi z Old Trafford. Podczas swojej 17-letniej kariery wystąpił w barwach United ponad 754 razy, ustanawiając tym samym rekord, który nie został pobity przez wiele dekad (niedawno prześcignął go Ryan Giggs). Przez ten okres sir Bobby był uczestnikiem wydarzeń, które spowodowały, że Manchester United jest drużyną, którą kochamy. To właśnie Charlton doświadczył goryczy porażki w półfinale Ligi Mistrzów w 1957r., to on musiał otrząsnąć się po śmierci swoich kolegów z drużyny podczas tragedii w Monachium w 1958 roku. Jednak to wszystko zostało wyrównane wielkimi sukcesami – wygraną w finale FA Cup w ’63, zwycięstwem Ligi Mistrzów w 1968r., a także w 10. rocznicę tragedii. Sir Bobby Charlton jest jednym z nielicznych „gentlemanów” piłki nożnej. Czy warto przeczytać historię człowieka, który przeżył tak wiele? Zdecydowanie tak!

Polecam:
Młody George próbował tylko znaleźć swoją drogę w życiu… – przetłumaczony fragment książki sir Bobby’ego Charltona

George Best – Scoring At Half-Time

George Best - Scoring at Half-Time„Strzał w przerwie” George’a Besta jest kolejną lekturą obowiązkową dla każdego kibica Manchesteru United. George był pierwszym piłkarzem, który osiągnął status gwiazdy medialnej. Gazety rozpisywały się o nim oraz o jego wybrykach. W swojej biografii zawarł swoje ulubione wspomnienia, historie oraz anegdoty z boiska i spoza niego.

George Best szczerze rozważa swoje życie, które było pełne wzlotów i upadków. Opowiada o karierze w United oraz o tym, jak był ulubieńcem mediów, jednak nie zapomina o nieszczęściach i czarnych kartach swojej historii – walce z nałogiem, publicznym upokorzeniu przez Terry’ego Wogana, a nawet o kilkukrotnym pobycie w areszcie! Czy obok takiej książki można przejść obojętnie? Zdecydowanie NIE!

Na koniec krótki cytat, od którego wziął się tytuł tejże książki:

Michael Parkinson: What was the nearest to kick-off that you made love to a woman?
George Best: Er – I think it was half-time actually.

Polecam:
Recenzja książki George’a Besta – “Strzał w przerwie”

The King – My Autobiography – Denis Law

Denis Law - The KingW latach ’60 XX wieku Denis Law był Królem Old Trafford. Jeśli chodzi o strzelanie bramek – Law był geniuszem pola karnego. Kibice go kochali, ponieważ zawsze zostawiał płuca na boisku. Na swój sposób Szkot był dziki, nie bał się niczego i nikogo – prawdziwy boiskowy wojownik. W sierpniu 1962 roku dołączył do United za rekordową (na tamte czasy) kwotę 115 tys £. W debiucie w barwach Manchesteru United strzelił swoje pierwsze dwa gole. Nie trzeba było długo czekać na więcej. Podczas pięciu sezonów na Old Trafford w 220 meczach strzelił 160 bramek! Wiele z nich było prawdziwymi arcydziełami… Law wygrał nagrodę dla najlepszego Piłkarza Europy w 1964 roku, wygrał razem z United dwa tytuły Mistrza Anglii (1965 oraz 1967). Jeśli chodzi o karierę reprezentacyjną, także ma się czym pochwalić – w 1967 jego drużyna pokonała na Wembley Anglików (ówczesnych Mistrzów Świata) 3-2! Książka zawiera zabawne anegdoty na temat George Besta, sir Matta Busby’ego czy Jimmy’ego Greavesa. Denis przedstawia także swoją opinię na temat współczesnego futbolu. Lektura obowiązkowa!

Keane: The Autobiography

Roy Keane - The AuthobiographyZamieszczenie tutaj biografii Roya Keane’a może wydawać się dziwne (biorąc pod uwagę poprzednie pozycje), jednak moim zdaniem warto przyjrzeć się trochę dokładniej jednej z bardziej kontrowersyjnych postaci na przestrzeni ostatnich lat. Wieloletni kapitan Manchester United i reprezentacji Irlandii urodził się w Cork w 1971 roku. Dołączył do zespołu sir Alexa Fergusona w 1993 roku, 7 lat później w 2000r. został wybrany Piłkarzem Roku 2000 (PFA Player of the Year 2000). Jego zmysł piłkarski, odwaga i determinacja, a czasami dzikość na boisku pomogły Irlandii w kwalifikacji do finału Mistrzostw Świata w 2002 roku. Roy znany jest z ostrych wypowiedzi i wielu kontrowersji. Jak wiemy jest teraz trenerem Sunderlandu, w szeregach którego zebrał wielu byłych piłkarzy Manchesteru United. Z całą pewnością warto tę książkę przeczytać, by dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z życia Roya.

Różne książki o tematyce United

W tej części postaram się Wam przybliżyć książki, które na pierwszy rzut oka z Manchesterem United nie mają zbyt wiele wspólnego. Jednak opowiadają o wydarzeniach, które z całą pewnością zaważyły na obecnym wyglądzie klubu z Old Trafford.

Celtic United: Glasgow and Manchester – Two Football Clubs, One Passion

Celtic United: Glasgow and Manchester - Two Football Clubs, One PassionZapewne myślicie „Co książka o Celtiku robi w zestawieniu o Manchesterze United?” Odpowiedź jest całkiem prosta – jest to jedna z popularniejszych pozycji wydawniczych. Jej autorem jest Frank Worral, który głęboko zagłębił się szukając podobieństw między Celtikiem oraz Manchesterem United. Zbudował wielobarwną opowieść, opisując tragedie i wielkie triumfy w historii obu klubów. Worrall porusza ciekawą dyskusję na temat powodów, dlaczego United i Celtic zostały pierwszymi Brytyjskimi zespołami, które zdobyły Puchar Ligi Mistrzów. Doszukuje się on wielu podobieństw (postacie George’a Besta oraz Jimmy’ego Johnstone’a) oraz analizuje pracę osób, które budowały markę i potęgę obu drużyn. Książka jest ciekawą propozycją dla osób, które interesują się nie tylko Manchesterem United, ale i ligami z Wysp Brytyjskich ogółem.

Manchester DisUnited and the Business of Soccer

Manchester DisUnited and the Business of SoccerTeraz ukłon w stronę wszystkich zainteresowanych tematyką okołoglazerową. Jak powszechnie wiadomo, Manchester United jest najbogatszym klubem na świecie, Czerwone Diabły są marką rozpoznawaną na całym świecie. Co tu dużo pisać – finansowa potęga. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci. Klub z Old Trafford został przejęty przez amerykańskiego miliardera – Malcolma Glazera. Autor książki przedstawia nam bardzo dokładnie zasady, które rządzą piłkarskim biznesem, a także ujawnia wiele kulis i ciekawych informacji na temat finansów Manchesteru United.

Not For Sale: United For United: Murdoch and the defeat of BskyB

Not For SaleKsiążka tematycznie powiązana z pozycją przedstawioną powyżej. Przedstawia ona szczegóły zuchwałej próby przejęcia Manchesteru United przez amerykańskiego magnata medialnego – Ruperta Murdocha. Autor na podstawie wielu źródeł rysuje ciekawy obraz walki o niezależność Manchesteru United. Po 7 miesiącach ciężkiej kampanii i koalicji MUSA z rządem Wielkiej Brytanii udało się uchronić Czerwone Diabły przed przejęciem.


The Official Manchester United Almanac

The Official Manchester United AlmanacJuż sama nazwa wskazuje z czym mamy do czynienia. John White opisuje dokładnie dzień po dniu co ważnego wydarzyło się w Manchesterze United. Znajduje się tu dosłownie wszystko – zaczynając od początków klubu, a kończąc na legendarnej „The Treble” z 1999 roku. Jest to fantastyczny zbiór informacji i ciekawostek na temat naszej ukochanej drużyny. Znajdziecie tam wszystko na temat tych najlepszych, jak i tych gorszych dni w historii Czerwonych Diabłów.

Sir Alex Ferguson tak opisuje tę książkę:

Sir Alex FergusonZaraz po otworzeniu tej książki zostajesz zabrany w mistyczną podróż wokół Manchesteru United. Jak w każdej swojej książce John nie zapomniał o żadnym szczególe, ponieważ dołożył wszelkich starań podczas szukania informacji. Tutaj jest wszystko na temat każdego wydarzenia w historii klubu.
sir Alex Ferguson

Wisieńka na torcie…

Na sam koniec zostawiłem sobie białego kruka, Świętego Graala wśród książek o Manchesterze United. Przedstawiam Wam Manchester United Opus .

Manchester United Opus Book

Manchester United Opus

Historia United nigdy nie została opisana z taką pasją, głębią i tak pięknie.

Już same wymiary i waga przytłaczają – księga ta ma kształt kwadratu o wymiarach 60cm na 60cm, jest grubości 14cm, a waży – uwaga – około 37kg. Zawiera ponad 400 tys słów, 2000 unikatowych fotografii. Wszystko jest tu najwyższej jakości. Każdy z 10 000 egzemplarzy tego arcydzieła jest własnoręcznie podpisany przez sir Aleksa Fergusona oraz sir Bobby’ego Charltona. 500 z nich zawiera także własnoręczny autograf jednej z 3 legend: Denisa Lawa, Bryana Robsona, Erica Cantony.

Za ten rarytas trzeba niestety słono zapłacić – najtańsza wersja kosztuje… 3000 £, egzemplarze podpisane dodatkowo przez jedną z legend wymienionych powyżej kosztuje 4250 £. Obecnie za funta płacimy około 4zł, więc za posiadanie tego cuda trzeba zapłacić ponad 12 – 16 tys złotych. Powiedzmy sobie szczerze – dla sporej części kibiców z Polski jest to cena zaporowa. Przypuszczam, że za parę(naście) lat ich wartość kolekcjonerska może wzrosnąć o kilka(dziesiąt) procent. Ale skończmy z tym, pora powiedzieć, co dokładnie znajduje się wewnątrz „Biblii Kibiców Manchesteru United”.

Manchester United OpusSir Bobby Charlton opowiada w niej bardzo dokładnie historię tragedii w Monachium, Eric Cantona mówi o… Ericu Cantonie. Znajduje się tam mapa Manchesteru z zaznaczonymi 100 miejscami, które są bardzo ważne dla historii klubu z Old Trafford. Nie zabrakło także ekskluzywnych wywiadów z aktualnymi gwiazdami: Rooneyem czy Ronaldo, a także innymi legendami Manchesteru United.



I tym sposobem doszliśmy do końca naszej podróży wśród książek o Manchesterze United. Przedstawiłem Wam pozycje szczególnie warte uwagi. Zdaję sobie sprawę, że może dziwić brak biografii chociażby Cantony czy Beckhama jednak jest ich tyle, że naprawdę ciężko jest coś wybrać (samych książek o Cantonie jest około 40!). Dodam jeszcze, że odnośnie tematyki tragedii w Monachium na początku 2008 roku pojawiły się dwa ciekawe wydania: Manchester United: Building a Legend: The Busby Years oraz Manchester’s Finest : How the Munich Air Disaster Broke the Heart of a Great City. Niestety podczas pisania tego artykułu nie wiedziałem zbyt wiele na ich temat dlatego ich opis nie pojawił się w zestawieniu.

Zdaję sobie sprawę, że wielu czytelników ma na swoich półkach sporo różnych książek o Manchesterze United, dlatego jeśli znacie inne ciekawe lektury o Czerwonych Diabłach dajcie znać w komentarzach, aby inni kibice także mogli je poznać. Pozdrawiam!

Przewiń na górę strony