Nie przegap
Strona główna / Godne polecenia filmy piłkarskie

Godne polecenia filmy piłkarskie

Godne polecenia filmy piłkarskie
Piłka nożna jest jednym z najbardziej popularnych sportów zespołowych na świecie, dlatego nie powinno dziwić, że kinematografia często sięga do tematów z nią związanych. Czasami scenarzyści skupiają się na problemach takich jak korupcja, innym razem opowiadają historie o walce człowieka z przeciwnościami losu. W każdym razie jest w czym wybierać, dzisiaj przedstawimy Wam filmy, które warto obejrzeć. Zapraszamy do lektury.

Ucieczka do zwycięstwa (Escape to victory)

Na pierwszy ogień pójdzie prawdziwy klasyk. Zapewne wielu z Was już ten film oglądało (co roku leci on na Polsacie bądź TVP), ale obowiązkowo trzeba o nim wspomnieć. Akcja rozgrywa się w niemieckim obozie jenieckim podczas II Wojny Światowej. Specjaliści od faszystowskiej propagandy organizują w obozie mecz piłki nożnej Niemcy kontra więźniowie. Chcą w ten sposób pokazać jeńcom swoją przewagę. Ci ostatni jednak zamierzają wykorzystać zamieszanie towarzyszące grze, aby uciec z obozu.

W filmie wystąpił Pele, Kazimierz Deyna, Michael Caine oraz sam Sylwester Stallone, który zagrał bramkarza drużyny więźniów… Film jest warty uwagi, ponieważ piłka nożna jest tu tylko tłem do rozważań na ciekawe i aktualne po dziś dzień tematy.

A Shot at Glory

To jeden z moich ulubionych filmów, zapewne dlatego, iż akcja tego obrazu dzieje się na Wyspach. Ba! Nawet można zauważyć pewne podobieństwa do sytuacji wielu angielskich (i nie tylko) klubów. Gordon McLeod (Robert Duvall) jest trenerem drugoligowej szkockiej drużyny. Z powodu niezadowolenia i nacisków ze strony amerykańskiego właściciela, musi zakupić markowego zawodnika, który wyprowadziłby drużynę z kryzysu. Jeśli się to mu nie uda zespół zostanie przeniesiony do innego, oddalonego o setki kilometrów, miasta.

Oczywiście we wszystko wplecione jest małe „love story”, więc drodzy Panowie – możecie oglądać ten film razem ze swoimi drugimi połówkami ;-). Wracając jednak do samego filmu – jedną z głównych ról gra Ally McCoist – żywa legenda Glasgow Rangers, aktualnie zatrudniony w tym klubie jako asystent pierwszego trenera (co ciekawe, na ekranie jest ex-gwiazdą Celtiku). Widać, że nie jest to amerykańska produkcja, dlatego całość nie jest naciągana (w przeciwieństwie do filmu „Gol”).

Polecam ten film każdemu, wierzcie mi, że polubicie głównych bohaterów, a podczas finałowej sceny… już nie mówię ;-)

Piłkarski poker

Tym razem polski klasyk. Nie trudno się domyślić, że będzie tu poruszony temat korupcji i ustawiania meczów (mimo że film z roku 1988, temat ten jest niestety ciągle aktualny). Za obejrzeniem filmu przemawia także wspaniała obsada: Marian Opania, Jan Englert, Janusz Gajos, Olaf i Edward Lubaszenko. To po prostu trzeba zobaczyć!

Shaolin Soccer

Sam tytuł wskazuje z czym będziemy mieli do czynienia. Kung fu + futbol = Shaolin Soccer – nic dodać, nic ująć ;-)

Gracie

Film, którego akcja dzieje się w 1978 roku, inspirowany jest prawdziwymi dziejami rodziny Shue. „Gracie” opowiada o szesnastolatce, która po rodzinnej tragedii postanowiła zmienić swoje życie i wywalczyć dla kobiet prawa do wyczynowej gry w piłkę nożną. Taki typowy amerykański film, miła odskocznia od brutalnej angielskiej gry, którą zwykliśmy oglądać na boiskach Premier League.

Bend it like Beckham

Ponownie akcja ma miejsce w środowisku kobiecego futbolu. Dwie 18-latki marzą o karierze na boisku i grze w zawodowym zespole. Czy spełnią się ich marzenia?

Mean Machine

Główny bohater, piłkarz Danny Meehan, zostaje skazany na trzy lata więzienia za pobicie policjantów. Za kratkami Danny otrzymuje propozycję „nie do odrzucenia”… Okazuje się, że naczelnik jest fanem futbolu i marzy mu się mecz więźniowie kontra strażnicy. Kto wyjdzie obronną ręką z tej walki? Ten film trzeba zobaczyć. W roli głównej nie kto inny jak Vinnie Jones.

Miracle Match (The Game of Their Lives)

Historia oparta na faktach. W 1950 roku piłkarska reprezentacja USA niespodziewanie zostaje uczestnikiem mistrzostw świata w Brazylii. Byłoby cudownie, gdyby nie to, że Stany nie dysponowały wtedy właściwie profesjonalną drużyną piłkarską… Jedyną szansą jest grupa młodych fanatyków futbolu z St. Luis. Mają zaledwie 10 dni na intensywny trening i stworzenie drużyny, która nie przyniesie wstydu swojemu krajowi. Czy zapał i oddanie piłce wystarczą, żeby wygrać pojedynek życia – mecz z Anglią w finałach mistrzostw?

Dla mnie jest to takie piłkarskie Pearl Harbor, ale mimo wszystko warto obejrzeć.

Jeśli znacie inne warte obejrzenia filmy to gorąco zachęcamy do podzielenia się tytułami w komentarzach!

Przewiń na górę strony