Nie przegap
Strona główna / Manchester United / Kto najlepszym piłkarzem w historii Manchesteru United?

Kto najlepszym piłkarzem w historii Manchesteru United?

George Best, Cristiano  Ronaldo
Kibice Manchesteru United są na tyle szczęściarzami, że piłkarze, którzy przywdziewali trykoty „Czerwonych Diabłów”, byli zaliczani do najlepszych, jacy grali w futbol. Graczy, którzy dzięki swojej grze wymieniani są pośród najwspanialszych zawodników w światowej historii piłki nożnej. Ostatnio coraz częściej dyskutuje się w mediach o tym, kto zasługuje na miano tego najwybitniejszego piłkarza Manchesteru United, a temat ten wywołał nie kto inny, jak Cristiano Ronaldo. Portugalczyk zbliża się do rekordu w ilości strzelonych bramek przez skrzydłowego klubu z Old Trafford. Rekord ten należy oczywiście do George’a Besta.

Właśnie urodzony w Północnej Irlandii skrzydłowy uważany jest przez sporą część fanów futbolu za najlepszego zawodnika, jaki kiedykolwiek pojawił się w grze. A jeśli już, to zawsze wymienia się go wśród takich sław jak Pele czy Maradona (trudno tu nie wspomnieć o pewnym żarciku słownym – „Pele good, Maradona better, George Best”). Ale zawężając grono najlepszych tylko do Manchesteru, pochodzący z Belfastu skrzydłowy, wraz z kolegami z drużyny, sir Bobbym Charltonem i Denisem Lawem, jest najczęściej wymieniany jako najlepszy „Czerwony Diabeł” w historii klubu.

Tematem na czasie jest również zbliżająca się 50. rocznica katastrofy lotniczej pod Monachium, dlatego też media często wspominają w tych dniach innego, młodego zawodnika, którego kariera zapowiadała się niezwykle imponująco – Duncana Edwardsa. Niestety ta kariera zakończyła się, zanim się na dobre rozkręciła, brutalnie i niesprawiedliwie – Edwards umarł w wyniku ran odniesionych we wspomnianej katastrofie. Sir Bobby Charlton, który miał okazję grać i z Bestem, i z Edwardsem, wielokrotnie powtarzał, że ten drugi był jedynym zawodnikiem, przy którym czuł się zdecydowanie gorszy, jako piłkarz.

Przeskoczmy do lat 80. i 90. Wtedy liderami zespołu z Old Trafford byli Bryan Robson oraz Roy Keane. Ostro grający, wielcy kapitanowie, zawsze walczący o zwycięstwo. To oni prowadzili swoich kolegów do triumfów, oni nadawali drużynie rytm gry. Czasów Robsona niestety nie pamiętam, kibicować United zacząłem po roku 1999, dlatego też mogę wypowiedzieć się tylko na temat Irlandczyka. Ale powiem tylko jedno: gdy mówię kapitan, myślę – Roy Keane.

W zestawieniu najlepszych nie może zabraknąć Erica Cantony. Unikalny talent, każdy widział jego pewność w grze. To on miał duży udział przy kształtowaniu i poprowadzeniu młodych Paula Scholesa i Ryana Giggsa do podwójnej korony w ich pierwszym poważnym sezonie w klubie. Wystarczy dodać, że w tym tygodniu sir Alex Ferguson przyznał, że wymieniona dwójka to najlepsi zawodnicy, jakich kiedykolwiek miał w drużynie.

Dochodzimy do czasów obecnych. Nie ma wątpliwości, że w tej chwili Cristiano Ronaldo wydaje się być najlepszym zawodnikiem na świecie. W tym sezonie zdobył już 27 bramek w zaledwie 28 występach, a trzeba zaznaczyć, że jest „tylko” skrzydłowym. Można mówić, że symuluje, że jest miękki, że wydaje się być nielojalny, ale umiejętności czysto piłkarskich nie sposób mu odmówić. Bramka na 2:0 w środowym spotkaniu z Portsmouth, to było coś, co niezwykle rzadko można oglądać na piłkarskich boiskach. Gol przecudnej urody, jakby nie z tej ziemi. Idealne wykonanie rzutu wolnego, takiego czegoś nie zrobi zwyczajny piłkarz. Portugalczyk jest wprost w wybornej formie i oby utrzymał ją jak najdłużej.

Dzisiejszy „Times” próbuje odpowiedzieć na pytanie kto jest tym najlepszym w historii Manchesteru United.

„Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od kryteriów, jakimi posłużą się kibice. Czy wielkość piłkarza oceniacie pod kątem talentu? A może zależy ona od tego, jak długo trwa kariera zawodnika? I jak wielką wagę przywiązujecie do wygranych przez gracza trofeów?”

Jak na razie w ankiecie prowadzi George Best, który zgromadził 29,6% głosów. Nieoczekiwanie na drugiej pozycji znalazł się właśnie 22-letni Portugalczyk (21,4%). Trzecie miejsce zajmuje Eric Cantona, a kolejne Bobby Charlton.

A wy? Jak myślicie, kto jest tym najwspanialszym, największym zawodnikiem, który kiedykolwiek występował w czerwonym trykocie Manchesteru United? I dlaczego? Zapraszamy do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na ten temat i do wzięcia udziału w ankiecie “Timesa”

Artykuł oparty o wpis na blogu The Republik of Mancunia

Jeśli chcesz podyskutować na inne tematy związane z Manchesterem United zapraszamy na nasze forum.

Przewiń na górę strony