Nie przegap
Strona główna / Inny punkt widzenia / Rozwijaj się piłkarsko – kondycja, zdolności i spożywanie napojów

Rozwijaj się piłkarsko – kondycja, zdolności i spożywanie napojów

Rozwijaj się piłkarsko - kondycja, zdolności i spożywanie napojów
Oto wpis, dzięki któremu będziecie mogli rozwinąć swoje piłkarskie umiejętności – dokładnie tak, jak robią to zawodnicy Manchesteru United! Trenerzy oraz dietetyk z ośrodka Carrington odpowiedzieli dziennikarzom z oficjalnej strony klubu co robić, aby nie stać w miejscu a ciągle się rozwijać. Ciekawe, nieprawdaż? Więcej informacji w dalszej części publikacji.

Kondycja…

Na początek dowiemy się trochę więcej o kondycji. Gemma Thompson, reporterka Manutd.com, rozmawiała z Tonym Strudwickem, który odpowiada za przygotowanie kondycyjne.

– Jaka jest najlepsza droga dla piłkarza, aby być coraz lepszym pod względem kondycyjnym?

– Młody zawodnik potrzebuje przede wszystkim postanowić sobie ile czasu może poświęcić treningowi nad sprawnością fizyczną. Mamy szczęście, bowiem dostajemy w United od dwóch do trzech godzin takiego treningu dziennie na każdą osobę. W zasadzie to tygodniowo pracujemy nad tym aspektem od 12 do 20 godzin. Dla zawodników-amatorów może to być trochę dużo, więc trzeba dobrze rozplanować czas. To są kluczowe rzeczy – rozplanowanie naszych zajęć. Nie można po prostu iść na boisko i robić tego, czego się chce. Potrzebny jest plan rozkładu zajęć treningowych.

– Przyjmując, że nasz czas treningu jest ograniczony, jakie są najbardziej efektywne ćwiczenia?

– Jeśli masz tylko dwa lub trzy treningi tygodniowo, powinieneś między zajęciami biegać lub uczęszczać na aerobik. Jednak trening kondycyjny nie oznacza tylko i wyłącznie biegania. Możesz nad tym popracować poprzez grę na małych boiskach np. pięciu na pięciu do 10 minut. To naprawdę pomaga wyrobić sobie niezłą kondycję. Można również wykonywać biegi na bieżni przez płotki, ale to nie konieczne. Te ćwiczenia zdecydowanie pomagają przy treningu nad szybkością. W dodatku podczas zajęć nad wytrzymałością i koordynacją ciała – która pomaga podczas sprintu – można stać się naprawdę niezłym atletą.

– Jakie ćwiczenia trzeba wybrać na jeden trening będąc amatorem?

– Zazwyczaj przeprowadzam rozgrzewkę z rozciąganiem. Od 10 do 15 minut ciągłego biegu, potem sześć powtórzeń – po 3 biegi na 10/15 metrów. Przed końcem aerobik. To pomoże uzyskać dobre wyniki na takich treningach.

– Oprócz pracy z piłką, jakie inne ćwiczenie może pomóc?

– Wytrzymałość w treningach jest kolejną rzeczą na którą powinno się zwracać uwagę. Ćwiczenie na siłowni może pomóc wzrostowi siły, a silniejszy sportowiec może oczywiście szybciej biegać, kopać piłkę dalej i stawiać opór przeciwnikom. Więc wzmacnianie siebie jest tak samo ważne jak sama umiejętność grania w piłkę.

Jak widzimy w United, każdy trening jest dokładnie zaplanowany. Może i my powinniśmy zacząć dokładnie planować nasze zajęcia treningowe?

Zdolności…

O rozwijaniu swych umiejętności opowiedział Rene Meulensteen, trener odpowiedzialny za rozwój zdolności piłkarzy United. Zdradził on również kilka sekretów dotyczących wspaniałej gry United.

„Aby zostać piłkarzem, trzeba się urodzić z umiejętnościami” – trzeba przyznać rację temu, kto to wymyślił. Jednak dar od Boga to połowa sukcesu. Drugą połówką jest stwierdzenie „trening czyni mistrza”. Jeśli połączymy to w jedną całość powstanie obraz Ronaldo, który z darem od Boga się urodził, jednak mimo to cały czas trenuje.

Jeśli próbujesz kogoś nauczyć gry na pianinie i będziesz spędzał większość czasu na tłumaczeniu na czym to polega i przedstawianiu samej teorii, uczeń niczego się nie nauczy. On potrzebuje gry i praktyki. Jeśli będziesz wstawać każdego dnia z zamiarem gry w piłkę, będziesz naprawdę dobrym piłkarzem. Każdy potrzebuje podstaw, aby móc trenować. Młodych graczy trzeba uczyć podań z krótkich odległości, gry na jeden kontakt, przyjęcia futbolówki z rywalem na plecach, długich przerzutów, gry obiema nogami oraz każdą częścią stopy. Uwierzcie, że mało kto posiada te wszystkie cechy. Każda zdolność, nad którą pracujesz, pozwala stać ci się lepszym. Profesjonaliści nie potrafią niekiedy wykorzystywać swoich zdolności pod wpływem zbyt dużej presji, tak więc zwieńczeniem wszystkich dobrych cech młodych piłkarzy jest ich nieprzewidywalność oraz odporność na presję.

Ale jak najlepiej trenować? Jak powinni prowadzić treningi profesjonalnie szkoleniowcy?

Nie powinieneś nigdy jako trener pozostawiać graczy, oczekujących na ćwiczenie. Możesz zrobić trening strzelecki, aby napastnicy rozgrzewali bramkarzy. Lecz w jednym czasie może strzelać tylko jeden piłkarz. Ale 10-15 piłkarzy czeka z boku nic nie robiąc – i w tym jest problem. Jeśli dasz każdemu futbolówkę mogą ćwiczyć samodzielnie lub w parach. W praktyce, jeśli jest zbyt dużo piłkarzy, w ciągu 15-20-minutowej gierki, każdy dotknie piłkę trzy, cztery razy. Natomiast jeśli zarządzisz mecz po czterech na pewno każdy będzie miał więcej kontaktu z piłką. Czterech na czterech jest najmniej liczebną grą, gdzie można stosować taktykę i wzajemne zrozumienie w zespole. Każdy wariant jest tutaj ćwiczony i najłatwiej jest rozwijać swoje umiejętności.

Dzięki tym poradom, sami możecie przeprowadzić trening! Wystarczy kilku Waszych rówieśników i możecie wspólnie zagrać jak zawodowcy. Pamiętajcie jednak o jednej ważnej zasadzie – trening, trening i jeszcze raz trening!

Co i jak pić?

Dziennikarze z Manutd.com tym razem rozmawiali z dietetykiem United, Trevorem Lea. Opowiedział im o tym co i jak pić, aby ugasić pragnienie, a przy okazji nie wykończyć naszego organizmu. Od dziecka trenerzy, nauczyciele czy nawet rodzice wpajają młodym graczom, że po meczu nie powinno się spożywać napojów zimnych czy gazowanych. Wiele osób (w tym ja) nie słuchało i potem kończyło się pobytem w domu, wizycie u lekarza i masą spożytych lekarstw. Jednak teraz wiem, że starsi mieli rację. Nie będę się rozwodził nad tym, czym spowodowane mogą być choroby, a przedstawię słowa Trevora Lea.

Napoje, które spożywają zawodnicy są bardzo ważne. Wszystkich płynów, poza krwią, w naszym ciele pozbywamy się przez pocenie się. Jeśli nie będziemy zastępować utraconych płynów, może skończyć się to wizytą w szpitalu.

Z tymi słowami musimy się zgodzić. Każdy wysiłek naszego ciała nagradzamy jest dużą ilością napojów, ale czym grozi „odwodnienie”?

Problem tkwi w tym, że serce musi przepompowywać krew, pozwalając krążyć jej po całym organizmie. Jeśli będziemy mieli zbyt mało płynów zawartość cukrów zwiększy się i tym samym krew będzie cięższa. To może spowodować, ze będziesz się czuł ospale, a Twoje nogi będą odmawiać posłuszeństwa. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby ciągle pić podczas treningów.

Ile powinniśmy pić wody?

Ciężko jest utrzymać dobrą sylwetkę i wiedzieć ile można wypić, ile dziennie potrzebuje nasz organizm. Są niektóre symptomy, które mówią nam twój organizm potrzebuje wody!. Można do nich zaliczyć bóle głowy i gardła, suchość w ustach, ogólne znużenie. Spożywając odpowiednią ilość napojów przed i po treningu możemy temu zapobiec i pomóc naszemu organizmowi. To pozwoli na zachowanie równowagi w naszym wnętrzu. Moja rada do piłkarzy-amatorów to: spożywajcie zawsze optymalną ilość napojów. Pogoda, temperatura i wilgotność powietrza są bardzo ważne. Zawsze trzeba rozeznać – czy to był wyczerpujący trening i czy nasz organizm potrzebuje tylu litrów? Pamiętajcie o umiarze!

Dochodzimy do wniosku – uzupełnianie wody jest niezbędne. Można również spożyć napój izotoniczny, który dzięki zawartym w nim minerałom i witaminom przywróci odpowiedni poziom elektrolitów. Zapobiega to przedwczesnemu odczuwaniu zmęczenia. Jednak pamiętajcie – nie wolno pić płynów prosto z lodówki. Może się wydawać, że to one najszybciej pozwolą zapomnieć o pragnieniu. Ale co z tego, że szybko zapomnimy o pragnieniu skoro na długo zapamiętamy dni, podczas których nie ruszaliśmy się z łóżka?

I tutaj też przypominają się słowa rodziców czy trenerów i słynne „a nie mówiłem!”. Mam nadzieję, że zrozumieliście jak ważne są płyny w karierze sportowca…

Liczę na to, że trenerzy z Carringtonu pomogli Wam i udzieli odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajcie o ich słowach, bo to dzięki nim Ronaldo, Rooney czy Tevez grają na takim poziomie! Tak więc do dzieła – już od jutra zacznijcie treningi z Waszymi kolegami!

Ja od siebie polecam książkę „Praktyczna szkoła piłki nożnej” autorstwa Gilla Harveya, Richarda Dungwortha, Jonathana Millera oraz Clive’a Gifforda. Za nieco ponad 20 złotych dostaniecie wspaniały poradnik z mnóstwem fotografii akcji piłkarskich i wieloma wskazówkami dotyczącymi gry i ćwiczeń. Dzięki temu możecie poprawić wiele aspektów Waszej gry. Od podstaw nauki panowania nad piłką do taktyki gry w zespole, prezentuje szczegółowo różne aspekty gry. Jak egzekwować rzuty karne i wolne? I jak je bronić? Oto książka, nie tylko dla początkujących, lecz także i tych, którym wydaje się, że potrafią już wszystko!

Przewiń na górę strony