Strona główna / Manchester United / Naszym okiem: Manchester United – Wigan Athletic

Naszym okiem: Manchester United – Wigan Athletic

Manchester United
Wigan Athletic nigdy nie sprawiało nam problemów. W ciągu ostatnich kilku sezonów w starciach z nimi, nie ponieśliśmy ani jednej porażki. Dlatego dzisiaj nie miałem wątpliwości, że ta passa zostanie podtrzymana. I nie myliłem się.

Ostatnie trzy, cztery mecze to stopniowy progres w grze zespołu z Old Trafford. Z każdym spotkaniem nasi chłopcy zbliżali się do formy, jaką prezentowali w zeszłym sezonie. Gra była bardzo w porządku, brakowało jednak szczęścia, tudzież „ostatniego podania”, które dałoby szansę na zdobycie bramki. Czy jest lepsza okazja na przełamanie niemocy strzeleckiej, niż starcie z outsiderem angielskiej Premiership?

Takie wyniki jak dzisiejszy potrafią dodać otuchy piłkarzom United, którzy z pewnością mieli dosyć ciągłych „1:0”. Pierwsza połowa nie była dość porywcza, ale nasi przebudzili się po przerwie – strzelając wszystkie 4 bramki dopiero w drugich 45 minutach. Druga część gry była zgoła inna. Inna, bo dokładnie taka, o jakiej marzyli wszyscy fani Manchesteru United. Przez cały jej czas inicjatywa należała do podopiecznych Sir Alexa Fergusona. Udokumentowana została 4 bramkami, co z pewnością zadowoli każdego kibica Manchesteru United.

Na dzisiejszy sukces złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, fantastycznie zagrał duet Tevez-Rooney, którzy w końcu załapali chyba wspólny język. Przede wszystkim jednak wg mnie na wyróżnienie zasłużył Argentyńczyk, któremu – jak do tej pory – brakowało pewności siebie pod polem karnym. Dzisiaj ta pewność się pojawiła, co przyniosło efekt w postaci fantastycznej bramki.

Po drugie, do swojej typowej dyspozycji wraca Cristiano Ronaldo. Zamieszanie jakie Portugalczyk siał w szeregach podopiecznych Paula Jewella, jak żywo przypominało mi jego styl, który prezentował w zeszłym sezonie. Ten mecz po raz kolejny pokazał, jak ważny jest młody Ronaldo dla teamu Sir Alexa Fergusona. Dwie bramki w odstępie 20 minut – wyczyn godny Czerwonego Diabła.

Na ogromne wyrazy uznania zasłużył także Tomek Kuszczak. Polak, mimo że nie miał zbyt dużo pracy, w decydujących momentach pokazał swój bramkarski kunszt i po raz kolejny, bodajże trzeci, udało mu się zachować czyste konto. Edwin van der Sar ma godnego następcę, który z pewnością będzie przez wiele lat stał między słupkami klubu z Old Trafford.

Podobnie Anderson – pojawił się na boisku dużo szybciej niż to było zakładane – bo już po kilkunastu minutach pierwszej połowy. Wszedł za kontuzjowanego Nemanję Vidica i – przyznam szczerze – bardzo mi się podobała jego gra w drugiej linii. Śliczna asysta przy bramce Teveza i bardzo ładna, pewna gra przez całe spotkanie. Czego chcieć więcej? No tak, przydałaby się bramka w wykonaniu Brazylijczyka, ale ważne żeby się oswoił w realiach angielskiej piłki, a bramki przyjdą same.

Anderson był na tyle aktywny, że przyćmił nawet samego Paula Scholesa, który bardzo dzielnie pracował na wynik. Był jednak niewidoczny, znacznie bardziej podobała mi się gra Brazylijczyka, który imponował dojrzałością gry i precyzją podań. Zaprawdę powiadam wam – będą z niego ludzie.

Reasumując trzeba podkreślić, że na dzisiejszy wynik złożyła się ciężka praca wszystkich zawodników Manchesteru United. Każdy dołożył swoją cegiełkę do końcowego sukcesu i dzięki temu po raz pierwszy w tym sezonie możemy zająć miejsce na szczycie angielskiej Premiership. Co prawda, Arsenal rozegrał dwa mecze mniej, ale jestem pewien, że pod koniec sezonu z tej rywalizacji zwycięsko wyjdą podopieczni Sir Alexa Fergusona.

„Myślę, że to nasz najlepszy występ w tym sezonie. Strzeliliśmy kilka bramek, mimo paru problemów kadrowych – jak chociażby kontuzji Louisa Sahy podczas rozgrzewki, czy Nemanji Vidica już w pierwszej połowie. To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że zagraliśmy fantastycznie. Carlos i Wayne znakomicie się dzisiaj uzupełniali, rozumiejąc się i świetnie rozgrywając piłkę przez cały mecz ” – Sir Alex Ferguson o meczu.