Nie przegap
Strona główna / Inny punkt widzenia / Heinze: Odejść czy nie odejść – oto jest pytanie…

Heinze: Odejść czy nie odejść – oto jest pytanie…

Manchester United - czarne owce?
Ostatnimi czasy jesteśmy bezustannie atakowani spekulacjami transferowymi. Szczerze mówiąc zbytnio się nimi nie przejmuję, gdyż 85% z nich to plotki stworzone w gabinecie jakiegoś dziennikarza sportowego, któremu skończyły się tematy, bądź redaktor naczelny czeka na coś wstrząsającego. Muszę jednak przyznać, że jedna ploteczka wstrząsnęła mną i to bardzo mocno.

Zapewne czytelnicy już domyślają, kogo mam na myśli – tak, chodzi o Gabriela Heinze, którego jest pełno wszędzie – począwszy od BBC, a skończywszy na Triballu. O ile ewentualny transfer do Juventusu czy przykładowo Realu Madryt wydaje się być rzeczą „normalną” i nie wzbudzającą zbytnich kontrowersji, to hipotetyczne przenosiny na Anfield zostały przez media, użyję może tutaj zbyt mocnego słowa, napiętnowane. Być może odbieram to w ten sposób, ponieważ nie mieszkam w Anglii i nie są mi zbytnio bliskie te wszystkie „wojenki” i kontrasty. Chociaż jeśli przyrównam to do Siarki Tarnobrzeg, Stali Mielec oraz Stali Stalowa Wola (takie regionalne przypadki), a nawet do Legii Warszawa i Wisły Kraków, to sprawa ta zaczyna nabierać rumieńców.

Dodam jeszcze, że zainteresowała mnie informacja, iż Gabriel Heinze miałby być pierwszym Czerwonym Diabłem, który przeszedł z Manchesteru United do Liverpoolu od ponad 43 lat! Jednak nie dawała mi spokoju jedna kwestia – ile tak naprawdę było piłkarzy, którzy uczynili to co Phil Chisnall prawie pół wieku temu.

Po kilku dniach poszukiwania uzyskałem odpowiedzi na moje pytania i rzeczywiście transfery pomiędzy Liverpoolem oraz Manchesterem United należą do rzadkości. Od 1912r. do dnia dzisiejszego miało miejsce tylko osiem takich wydarzeń.

Dzisiaj jednak skupimy się na czterech piłkarzach – piłkarzach, którzy przeszli z Old Trafford na Anfield Road. Cofnijmy się zatem do roku 1912. Wtedy to właśnie Jackie Sheldon pożegnał się z trykotem Czerwonych Diabłów.

Jackie Sheldon
Jackie Sheldon Urodzony 11.02.1888
Miejsce urodzenia Clay Cross, Anglia
Kluby w których grał Nuneaton (amator), Manchester United
Data przejścia do Liverpoolu listopad 1913
Debiut w Liverpoolu: 29.11.1913
Koniec kontraktu 1922
Występy ligowe w LFC/gole 129/17
Wszystkie występy w LFC/gole 147/20

Jackie był pierwszym piłkarzem, który przeszedł do Liverpoolu. W swoim debiutanckim sezonie na Anfield opuścił tylko 3 ligowe spotkania, zagrał także w 8 meczach w ramach FA Cup. Razem z „The Reds” doszedł do finału tych rozgrywek, w których Liverpool uległ zespołowi Burnley 1-0.

Jeśli chodzi o statystki, to w pewnym okresie tylko Jimmy Nicholl zaliczył więcej występów od Sheldona, a Frederick Pagnam oraz Tom Miller jako jedyni wpisywali się na listę strzelców częściej od Jeckie’ego. Jego karierę przerwała kontuzja, a ostatnim występem w trykocie „The Reds” był mecz przeciwko Derby County z 16 kwietnia 1921 roku zakończony remisem 1-1.

Fred Hopkin
Fred Hopkin Urodzony 23.09.1895
Miejsce urodzenia Dewsbury, Yorkshire, Anglia
Kluby w których grał Darlington (amator); Tottenham; Man Utd, Darlington (2)
Data przejścia do Liverpoolu 2800£, maj 1921r.
Debiut w Liverpoolu: 27.08.1921
Koniec kontraktu październik1931
Występy ligowe w LFC/gole 335/10
Wszystkie występy w LFC/gole 360/12

Fred Hopkin, urodzony w północnowschodniej Anglii, w 1921 roku przeszedł z Manchesteru United do Liverpoolu. Fani „The Reds” twierdzą, że był swego rodzaju prezentem, bo właśnie w sezonie 1921/1922 zespół z Anfield wygrał swój trzeci tytuł mistrzowski (w First Division). Rok później było podobnie. Fred strzelił swojego pierwszego gola w meczu przeciwko Boltonowi w marcu 1923 roku.

Fred nie był snajperem – strzelił zaledwie 12 goli przez 10 sezonów spędzonych na Anfield. Co ciekawe, podczas tych 10 lat był bardzo rzadko kontuzjowany przez co bez problemów udało mu się zaliczyć ponad 350 występów w barwach Liverpoolu.

Tom McNulty
Tom McNulty Urodzony 30.12.1929
Miejsce urodzenia Salford, Anglia
Kluby w których grał Manchester United, Hyde United (amator)
Data przejścia do Liverpoolu 7000£, luty 1954
Debiut w Liverpoolu: 24.02.1954
Koniec kontraktu 1958
Występy ligowe w LFC/gole 36/0
Wszystkie występy w LFC/gole 36/0

Tom dołączył do Liverpoolu w lutym 1954 roku. Jako Czerwony Diabeł zaliczył 57 występów. Na Anfield Road zastąpił Eddiego Spicera na pozycji obrońcy. Jednak doświadczenie zdobyte na Old Trafford nie pomogło Liverpoolowi, który spadł do Second Division. W sezonie 1954/1955 wystąpił 15 razy w trykocie „The Reds”, ale wkrótce stracił miejsce w składzie na korzyść Raya Lamberta.

Teraz przejdziemy do zawodnika, który jako ostatni przeszedł z Manchesteru United do Liverpoolu. Właśnie jego nazwisko jest wymieniane w parze z Gabrielem Heizne – mowa tu o Philu Chisnallu.

Phil Chisnall
Phil Chisnall Urodzony 27.10.1942
Miejsce urodzenia Manchester, Anglia
Kluby w których grał Manchester United, Southend, Stockport
Data przejścia do Liverpoolu 25000£, kwiecień 1964r.
Debiut w Liverpoolu: 15.08.1964
Koniec kontraktu sierpień 1967
Występy ligowe w LFC/gole 6/1
Wszystkie występy w LFC/gole 9/2

Swój pierwszy debiut w barwach Liverpoolu zaliczył podczas meczu z Arsenalem na Anfield Road. Jak się okazało później, spotkanie przeszło do historii, bo właśnie wtedy BBC zaczęło emitować program 'Match of the Day’. Phil nie wychodził na boisko zbyt często. Dwa razy udało mu się zagrać w europejskich rozgrywkach – choćby przeciwko KR Reykjavik.

Czy Gabriel Heinze dołączy do tego grona? Nie znam odpowiedzi na to pytanie, aczkolwiek wygląda na to, że Fergie nie wypuści go przynajmniej w tym sezonie, a sam „Gabryś” także woli grę w Manchesterze United.

Odejdę, jeśli Alex Ferguson powie mi osobiście, że nie znajduję się w jego planach. Nie czuję się jednak słabszy od nikogo innego” – mówił Heinze w wywiadzie dla „News of the World”. – „Wiem, że to delikatna sprawa, szczególnie dla fanów, dla których transfer z United do Liverpoolu nie byłby zrozumiały. – Gabriel Heinze

Z drugiej jednak strony Liverpool nie chce odpuścić i zamierza walczyć o Gabriela.

„The Reds” są skłonni wyłożyć za Argentyńczyka 6 milionów funtów. Choć suma sama w sobie jest dla działaczy z Manchesteru zadowalająca, oferta nie spotkała się z akceptacją ze względu na odwieczną rywalizację pomiędzy obydwoma klubami.

„Złożyliśmy ofertę, którą oni odrzucili” – mówił Benitez. – „Teraz pracują nad tym prawnicy, musimy poczekać. Heinze to dobry piłkarz.”

Historia pokazuje, że „Czerwone Diabły” na Anfield aklimatyzowały się bardzo różnie. Jak i czy w ogóle będzie to wyglądać w przypadku Gabriela Heinze? Pozostaje nam tylko poczekać…

Przewiń na górę strony